LidéRozhovory

Said Al Battashi: Ománci jsou k turistům vstřícní a přátelští

Na ománském večeru na Žofíně jsme hovořili s panem Saidem Al Battashim z ománského ministerstva cestovního ruchu.

IMG_8079
Said Al Battashi, Events Department, Ministry of Tourism, Omán. Foto: Luděk Neužil

Jak byste zhodnotil české-ománské vztahy v oblasti cestovního ruchu?

S Českou republikou spolupracujeme již dlouho a pan Jamal Refaat z Desert Gate nám
v tomto ohledu velmi pomáhá. Naším cílem je posílit cestovní ruch z České republiky do Ománu. V roce 2015 přijelo z České republiky do Ománu kolem 4000 lidí a toto číslo se určitě zvýší po zavedení přímého letu společnosti SmartWings. Řada lidí se do Ománu přepravuje také se společností FlyDubai.

O jaký počet příchozích návštěvníků Omán usiluje?

Vytyčení kvantitativních cílů si musíme dobře rozmyslet, neboť počet lůžek v hotelích není zatím dostatečný. Chceme také, aby rozvoj probíhal správným směrem, aby Omán byl místem, kde velmi záleží na kvalitě. Nechceme zvyšovat počty turistů za každou cenu.

Jak staré je rozhodnutí rozvíjet turistický ruch jako důležitý sektor ekonomiky?

Už od roku 1985. Výstavba hotelů a další infrastruktury však probíhala pochopitelně postupně.

Je kromě pobytů u moře a organizovaných poznávacích zájezdů Omán vhodná země i pro turisty, kteří si rádi zařizují vše sami a zkrátka jen cestují, bez předem připraveného programu?

Ano. Omán nabízí všechno, a tedy i možnosti pro „dobrodružnější“ cestování: pěší turistiku, potápění, horolezectví, vlastně všechno možné. Omán má poušť, moře i hory.  Nejvyšším vrchol Džabal aš-Šám (česky: Sluneční hora) má výšku nad 3000 metrů nad mořem.

Je možné po zemi cestovat i mimo turistické oblasti, bez plánování?

Určitě ano. Po Ománu se cestuje velmi dobře. Veřejné nápisy jsou vždy dvojjazyčné, arabsky a anglicky. A hlavně: lidé jsou všude velmi vstřícní a přátelští. To poznáte již po přistání na letišti. A rádi pomohou.

Jak se po Ománu dopravovat?

Vzhledem ke vzdálenostem to bude nejlepší automobilem, který se dá snadno půjčit. Působí zde všechny mezinárodní řetězce půjčoven. Auto si můžete pronajmout přímo na letišti.

Například v Dubaji prakticky neuvidíte, že by v cestovním ruchu a službách pracovali místní. Jak je tomu v Ománu?

V Ománu pracují v cestovním ruchu do značné míry i Ománci, kteří se žádné práci nebrání. Pracují například jako personál benzínových čerpadel, jako průvodci či řidiči. Máme program tzv. omanizace. V jeho rámci místní lidé získávají vzdělání, aby mohli zastávat různá zaměstnání. Ománci pracují velmi pilně a svědomitě.

Když pomineme velké hotely a rezorty, jejichž zástupci přijeli do Prahy, je v Ománu rovněž potenciál pro rozvoj malých hotelů a penzionů?

Samozřejmě, například na venkově je spousta rodinných penzionů a místních malých hotelů. Často to jsou krásné, historické domy, které prošly renovací a slouží nyní k ubytování hostů. A pak jsou zde také pouštní kempy a horské kempy různých kategorií.

Jaká je situace v Ománu s golfem? Čeští golfisté přes zimu potřebují někde hrát…

V Ománu máme tři osmnáctijamková golfová hřiště: Muscat Hills Golf & Country Club, Almouj Golf a Ghala Valley Golf Club. Všechna se nacházejí v okolí Maskatu a jsou od sebe vzdálena zhruba deset minut jízdy autem. V Maskatu je ještě devítijamkové hřiště Ras al Hamra.

Není v Ománu problém s vodou na zavlažování hřišť?
Ne. Omán je zelený i v suchých oblastech díky zavlažování recyklovanou vodou.

Kolik je v Ománu letišť?

Mezinárodní letiště jsou v Maskatu v Salalah. Kromě toho je zde řada malých letišť.

Je Omán dobrá destinace pro jachting a vůbec cesty podél pobřeží?

Ano, jsou zde vybavené maríny a lodě zde lze i půjčit. Mimochodem, Ománci jsou historicky národ mořeplavců. Slavný mořeplavec Ahmed bin Madžíd vedl loď Vasco da Gamy při obeplutí Mysu Dobré naděje.

Využije Omán odlivu cestujících, kteří jezdí za mořem do Turecka, Tuniska či Egypta?

Omán již této situace využívá, neboť hodně lidí změnilo svou destinaci na dovolenou. Omán patří mezi deset nejbezpečnějších zemí světa. Můžete se zde pohybovat zcela volně sami a ženy mohou bez obav cestovat samy, nemusejí si zakrývat vlasy.

Mohou se ženy v Ománu opalovat na pláži v bikinách?

Samozřejmě, a to i na veřejných plážích, kam chodí místní. Ománci jsou nesmírně tolerantní.

 

Děkuji,

Petr Bílek

 

O strategii rozvoje cestovního ruchu v Ománu se můžete dočíst v dokumentu Vision 2020. K prohlédnutí například ZDE.

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button