S čím se pere kouč: práce u pásu a předsudky

Koučové v Česku stále nemají na růžích ustláno. Většinou se potýkají s různými předsudky. Přičemž na západě a v Americe jsou braní už jako samozřejmá součást společnosti, pomáhají v malých i velkých firmách. Své místo si u nás tak často musejí obhajovat a prokazovat i osobní nasazení, o kterém se nám ani nesnilo.

Ilustrační foto Zdroj: Lucie Poštolková

Ilustrační foto Zdroj: Lucie Poštolková

„Letos v září v souvislosti s nástupem do ŠKODA AUTO jsem musela absolvovat povinnou praxi na výrobní lince. Devět směn se mi vrylo do paměti. Stíhat poměrně vysoké tempo monotónní práce, zvyknout si na to, že pauza je po 4 hodinách a odskočit si pracovník může, pouze pokud ho někdo vystřídá, poskytlo jiný pohled na manuální práci. Vážím si nejen toho, že jsem obstála a nekazila týmu výsledky chybovostí či pomalým tempem, ale zejména příležitosti zažít něco zcela nového. Kdo jiný by měl experimentovat a zkoušet nové věci než pracovníci ve vzdělávání, kteří k tomu inspirují ostatní?“ svěřila se se svým příběhem Linda Štucbartová (Learning and Development Specialist ve ŠKODA AUTO, a. s., a učitelka na Anglo-American University linda.stucbartova@aauni.edu)

Mnozí si představí koučování v komfortně zařízené kongresové místnosti u bílé tabule s moderní technikou a v oblecích, ale praxe může být úplně jiná. Vedení firem se s koučem může domluvit na setkávání v útulných kavárnách, ale i v plenéru, kde se zaměstnanci procházejí a kouč si píše poznámky.

Nejdůležitější však bývá první sezení, kdy kouč připravuje zaměstnance ke spolupráci. „Jako kouč nemám moc co obhajovat. Prostě mne buď klient chce, nebo nechce a něco mu tlačit je kontraproduktivní. Nejkurióznější horké situace jsou všechny, kdy se setkávám s nefungující mezilidskou chemií a neochotou naslouchat u protistrany při jednání. Další vtipná disciplína je vysvětlování věcí pochopitelných pouze prožitkem a vlastní zkušeností někomu, kdo žije v hlavě, potřebuje logické argumenty a žije postoj „nedělejte nic se mnou, hlavně ať se změní ostatní“,“ řekl Miroslav Spousta, kouč, lektor a průvodce vědomým podnikáním (www.koucinkakademie.cz).

S TTG si můžete vyzkoušet týmový koučink zadarmo, stačí se jen přihlásit. Další podrobnosti najdete zde.

lp


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..