CestovkyKam jet?

Rusko začne vydávat elektronická víza. Jaké vízum potřebujete teď?

Rusko bude od 1. ledna 2021 vydávat zahraničním turistům elektronická víza, která budou jednorázová a budou platit pro pobyt do 16 dnů. Očekává se, že poplatek za jejich vydání bude přibližně 50 dolarů a že budou platit pro všechny oblasti Ruska.

Pro turisty z vybraných zemí se elektronická víza vydávají již v současnosti, a to do dvou oblastí Ruské federace: na Dálný východ a do Kaliningradské oblasti. Česká republika je na seznamu pouze pro Kaliningrad. Elektronické vízum pro Kaliningradskou oblast platí maximálně na 8 dní pobytu a využít je lze pouze vybrané hraniční přechody. Pozor, při cestě vlakem z Vilniusu e-vízum nelze použít!

Tato pilotní elektronická víza se vydávají bezplatně. K vyřízení není potřeba žádný zvací dopis, stačí jen pas platný ještě 6 měsíců po ukončení cesty. Cizinci, kteří získali elektronická víza pro návštěvu Kaliningradské oblasti, mají právo pobývat a pohybovat se pouze na území této oblasti – není možné navštívit zbytek Ruska. Naopak mají-li v pase už platné vízum do Ruska, e-vízum do Kaliningradu není třeba vyřizovat. O vydání e-víza se žádá na oficiálním webu evisa.kdmid.ru.

Od 1. října tohoto roku budou za stejných podmínek vydávána e-víza i pro Petrohrad a Leningradskou oblast, na seznamu zemí, kterých se toto opatření bude týkat, je uvedena i Česká republika. Do Petrohradu je však možné vstoupit i bez víza, ovšem pouze v případě, že připlujete lodí z Helsinek, Stockholmu nebo Tallinu, stačí mít koupený zpáteční lodní lístek a potvrzení o ubytování v Petrohradu. Maximální délka pobytu je pouhých 72 hodin.

Pro cesty do zbytku Ruska je zatím třeba zažádat si předem o klasická turistická víza. Jejich vyřízení trvá většinou 6 – 10 pracovních dnů, je ale dobré zažádat si s předstihem, zejména máte-li pozvání od soukromé osoby – v tom případě se může doba vyřízení citelně prodloužit. A pozor, k podání žádosti o vízum se musíte vždy předem objednat.

K získání víza budete potřebovat toto:

  • cestovní pas, který bude platný ještě minimálně 6 měsíců od data návratu z Ruska
  • kopii stránky pasu, která obsahuje osobní data
  • kopii smlouvy o cestovním pojištění na celou dobu pobytu v Rusku (pokud máte sjednané cestovní pojištění k platební kartě, potřebujete od banky potvrzení, v němž je uvedeno datum vydání, platnost karty a kopii její přední strany)
  • vyplněný a vytištěný vízový formulář
  • pasová fotografie
  • pozvání z ruské strany: originál pozvání od soukromé osoby ověřené cizineckou policií nebo turistický voucher od turistické organizace (ruské cestovní kanceláře); tento voucher obsahuje potvrzení o zaplacení turistických služeb a potvrzení o přijetí zahraničního turisty (potvrzení o ubytování)
  • osoby mladší 18 let musejí mít souhlas obou rodičů s vycestováním do Ruska, podpisy na dokumentu musejí být úředně ověřené a součástí souhlasu je kopie rodného listu nezletilé osoby.

Poplatek za vydání víza do Ruské federace ve standardní době činí 1020 Kč, v případě zrychleného vydání 2030 Kč. Platit lze hotově nebo kartou (kromě American Express). Žádat o vízum je možné buď na velvyslanectví Ruské federace, nebo můžete využít Vízové centrum Ruské federace s pobočkami v Praze, Brně a Karlových Varech.

Naďa Rybárová

Související články

2 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button