Roman Škrabánek: Za cestovní ruch do Evropského parlamentu?

Vstup do Evropské unie v roce 2004 znamenal zásadní zlom v procesu přijímání legislativy. Postupně jsme si museli zvyknout na skutečnost, že většina právních předpisů a různých regulací pochází z evropské dílny a že do národních právních řádů jsou evropské předpisy buď transponovány jako směrnice, anebo vstupují neprodleně v platnost ve všech členských zemích formou přijatého nařízení.

Ing. Roman Škrabánek Foto: Luděk Neužil

Ing. Roman Škrabánek Foto: Luděk Neužil

Cestovní ruch patří mezi oblasti velmi regulované, přičemž velký důraz je kladen na vysoký stupeň ochrany spotřebitele. Za deset let bylo přijato obrovské množství předpisů s dopadem na vnitřní trh a cestovní ruch.

Mezi nejvýznamnější patří směrnice o službách na vnitřním trhu, směrnice o uznávání profesních kvalifikačních předpokladů, směrnice o nekalých obchodních praktikách, škála nařízení o právech cestujících v jednotlivých druzích dopravy, nařízení Visa code atd., obrovská agenda s nutnou registrací u místních finančních úřadů vznikla českým podnikatelům v souvislosti se zdaněním osobní mezinárodní přepravy v Německu, Rakousku, Itálii a Slovinsku, momentálně je projednávána nová směrnice o zájezdech (PTD) a připravována revize nařízení o právech leteckých cestujících. V podmínkách EU je nutné hájit zájmy oboru koordinovaně jak na úrovni národní, tak na úrovni evropské.

Volby do Evropského parlamentu dávají příležitost, abych po deseti letech působení v národní i evropské asociaci nadále hájil zájmy oboru z jiné rozhodující pozice, a to z pozice zákonodárné. Proto jsem přijal druhé místo na kandidátce Úsvitu a věřím v podporu Vás, odborníků v cestovním ruchu.

Ing. Roman Škrabánek
Prezident AČCKA
kandidát do Evropského parlamentu

 

 

 

Enter the text or HTML code here

komentářů 20

 1. Vratislav says:

  Máte někde na webu Váš volební program? Zajímaly by mě Vaše cíle v EP. Děkuji

  • Roman Škrabánek says:

   Přeji hezký den,
   volební program je eurorealistický, po deseti letech praktické zkušenosti s EU legislativou a připomínkováním všemožných návrhů s dopadem na vnitřní trh a cestovní ruch nemůže být ani jiný. EU se snaží o centrální regulaci snad všech činností a to se mi opravdu nezamlouvá nejen z pohledu spolumajitele cestovní kanceláře a prezidenta AČCKA.
   Webové stránky http://www.skrabanek.cz s mými bližšími úvahami jsou momentálně v přípravě. Volební program Úsvitu naleznete na webových stránkách hnutí.

 2. Karolína M. says:

  Když byste se dostal do EP, s jakou politickou skupinou byste spolupracoval? Která je vám nejsympatičtější?

  • Roman Škrabánek says:

   V současné době je v Evropském parlamentu 7 politických skupin, lze ovšem předpokládat, že po volbách nebude politické rozložení identické, svým eurorealistickým zaměřením bych se směřoval k politické skupině stejného smýšlení, tedy ani k těm, kteří vyznávají tvrdou evropskou integraci směrem ke Spojeným státům evropským s rozsáhlou ztrátou národní suverenity, ani ke skupině na opačném konci spektra, která by byla extrémně protievropská a usilovala o rozpad EU. EU vnímám jako prostor pro evropskou spolupráci pokud možno suverénních států.

 3. Jaroslava Králíková says:

  V roce 2008 zařídil pan Okamura z Úsvitu, že se činnost průvodců přeřadila mezi živnosti volné. Dnešní stav je takový, že studenti a najaté nevyškolené síly neznají o České republice ani základní historická fakta. Pouze od svých zaměstnavatelů mají za úkol vodit turisty do prodejen a restaurací „se zaručenými suvenýry a českou kuchyní“ odkud poté těmto zaměstnavatelům (majitelům) firem plynou následně provize. Hodláte se zasadit o návrat kvalitního průvodcování do České republiky, je-li zřejmé, že na pana Okamuru máte nesporný vliv, když jste zařazen na druhé místo jeho kandidátky? Děkuji Králíková J.

  • Roman Škrabánek says:

   Přeji hezký den,
   sám jsem aktivní průvodce a každoročně odprůvodcuji desítku zájezdů naší cestovní kanceláře po Evropě. Plně respektuji základní princip EU vyplývající ze směrnice o službách na vnitřním trhu a směrnice o uznávání kvalifikačních předpokladů, který umožňuje poskytovatelům služeb poskytovat služby v hostitelské zemi, a to dočasně a příležitostně, pokud splňují kvalifikační předpoklady k výkonu činnosti v zemi usazení (s jistým časovým omezením v případě, že v zemi usazení se jedná o činnost volnou a v zemi hostitelské o činnost vázanou). V ČR je činnost turistického průvodce živností volnou, jakákoli regulace průvodcovské činnosti nezabrání, v podmínkách EU, aby na našem území legálně poskytovali své služby průvodci usazení v jiné zemi EU, stejně tak, jako mně, průvodci outgoingovému, nemůže nikdo bránit v poskytování průvodcovských služeb našim klientům v jiné zemi EU.
   S čím se ovšem setkáváme v ČR, to je množství cizojazyčných průvodců/neprůvodců/studentů, kteří nemají příslušné živnostenské oprávnění ani v ČR ani v jiné zemí EU a činnost zde vykonávají NEOPRÁVNĚNĚ. A s tím zásadně nesouhlasím. Je to však problém nedostatečné kontroly ze strany našich úřadů, na což za naši asociaci při jednáních stále poukazujeme. Pro snazší kontrolu prosazujeme na evropské úrovni zavedení evropského průkazu průvodce, který by byl alespoň nějakým dokladem o způsobilosti průvodce k výkonu jeho činnosti. Jinak zastávám jednoznačný názor, že regulátorem kvality průvodce je cestovní kancelář, je přece jejím přirozeným cílem mít spokojené klienty a tedy poskytovat kvalitní průvodcovské služby 🙂

   Roman Škrabánek

 4. Sabina says:

  Jak konkretne byste mohl pomoci v EP malym ceskym hotelierum?
  Dekuji

  • Roman Škrabánek says:

   Přeji hezký den,
   nejen malým českým hotelům, ale také cestovním kancelářím, agenturám, dopravcům apod. (všem bez rozdílu velikosti)pomůže méně byrokratické prostředí, méně neopodstatněných evropských regulací, méně administrativní zátěže a menší daňové zatížení… A o to bych rozhodně usiloval.

   Roman Škrabánek

 5. Jan Papež says:

  Vážení kolegové z TTG, nezdá se Vám trochu za čárou vkusu rozesílat pracovníkům v cestovním ruchu politický propagační materiál? To, co jsem od Vás dostal v tomto mailu a co si zde mohu přečíst totiž nic jiného není.

 6. Amara Zemplinerová says:

  Vážený pane Papeži
  Z Bruselu se na nás v posledních letech řítí velké množství předpisů, nařízení, zákonů a regulací o jejichž racionalitě jsme často nuceni pochybovat.
  Pan Škrabánek bez ohledu na to, zda je předsedou malé velké, střední nebo obří asociace cestovních kanceláří je na slovo vzatým odborníkem a věříme proto, že jeho potenciální působení v Evropském parlamentu může vnést více racionality do jeho rozhodování.

 7. Zbyšek says:

  V TTG jste publikoval informace o přípravě nové směrnice o zájezdech. Jaký je aktuální vývoj?

  • Roman Škrabánek says:

   Přeji hezký den,
   návrh nové směrnice byl v březnu přijat v prvním čtení v Evropském parlamentu, návrh doznal některých dalších změn v neprospěch pořadatelů zájezdu s posílením práv spotřebitelů. O přijatém návrhu směrnice právě připravuji příspěvek do některého z dalších vydání TTG. K dalšímu projednávání směrnice dojde zřejmě až po evropských volbách, nyní připravuje stanovisko k přijatému návrhu pracovní skupina Rady Evropy.

   Roman Škrabánek

 8. Sedlický says:

  Ve kterém výboru byste chtěl v Evropském parlamentu působit?

  • Roman Škrabánek says:

   Přeji hezký den,
   vzhledem k mé profesi ekonoma a k dlouhodobému působení v oblasti cestovního ruchu bych se přirozeně směroval do některého z ekonomických výborů (např. rozpočtový výbor či výbor rozpočtové kontroly nebo výbor hospodářský a měnový) a samozřejmě do výboru TRAN, tedy výboru pro dopravu a cestovní ruch, abych zde hájil zájmy našeho oboru.

   Roman Škrabánek

 9. Kopecká says:

  Podporujete přijetí eura?

  • Roman Škrabánek says:

   Přeji hezký den,
   určitě nepodporuji a jsem proti přijetí eura. Kromě ztráty národní suverenity a znehodnocení vkladů by vstupem do eurozóny vyvstaly pro Českou republiku rozsáhlé finanční závazky vyplývající z Evropského stabilizačního mechanismu, tedy tzv. eurovalu, což je záchranný fond finanční pomoci špatně hospodařícím zemím. Z vládního dokumentu vyplývá, že by celkové závazky ČR mohly činit až 350 mld Kč, což může mát katastrofální dopad na stav veřejných financí, které jsou i tak dlouhodobě deficitní. Euru tedy za stávajících závazků říkám NE.

   Roman Škrabánek

 10. Dobrý večer,
  jaký máte názor na fakt, že Evropský parlament se schází a pracuje ve třech různých městech? Zdá se Vám to účelné? Jak často se europoslanci schází k jednání a ve kterém z měst?
  Děkuji za odpověď.

  • Roman Škrabánek says:

   Přeji hezký večer,
   děkuji za výstižný dotaz. Evropský parlament má dvě sídla, jedno historicky dané ve Štrasburku a druhé v Bruselu. Ve Štrasburku se konají plenární zasedání, obvykle jednou za měsíc po dobu 4 dnů, v Bruselu se pak konají spíše mimořádná zasedání. V bruselském sídle evropského parlamentu pracují příslušné výbory a je pravdou, že další administrativní budova s úředníky se nachází v Lucemburku. Dochází tak celkem k bezprecedentnímu plýtvání evropskými penězi a jsem rozhodně pro to, aby bylo jen jedno sídlo Evropského parlamentu, a to v Bruselu.

   Roman Škrabánek

 11. Jaromír V. says:

  Dobrý den,

  V případě úspěchu ve volbách, najdete si ještě čas na práci ve Vaší CK a práci pro asociaci cestovních kanceláří?

  • Roman Škrabánek says:

   Přeji hezký den,
   s naší cestovní kanceláří jsem spjat 22 let, s národní asociací 10 let a s evropskou asociací již 9 let. Tyto vazby jsou velmi silné, takže si nedokáži představit, že bych si čas náhle nenašel 🙂 Mé případné působení by nadále bylo bezprostředně spjato s naším oborem.

   Roman Škrabánek

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..