Robert Mikoláš: V Izraeli jsou nám nakloněni

Po delší době se nám podařilo setkat se s dalším z ředitelů Českých center, abychom pokračovali v našem volném seriálu rozhovorů. Tentokrát jsme využili návštěvy pana Roberta Mikoláše, který přijel do Prahy v roli ředitele Českého centra Tel Aviv, aby otevřel výstavu s názvem 70×100 v Galerii Českých center.

Foto: archiv R. Mikoláše

Co se skrývá za názvem 70×100 a co tato výstava Pražanům představuje?

Chtěl jsem v rámci jednoho projektu připomenout 100. výročí založení Československa a 70. výročí vzniku Státu Izrael, a proto jsem oslovil umělecké školy v obou státech. Studenti z Bezalel Academy of Arts and Design Jerusalem pod vedením prof. Yashy Rozova a z Fakulty umění a designu UJEP z Ústí nad Labem vedení prof. Karlem Míškem vytvářeli plakáty na téma společné oběma zemím, tedy Vznik státu – Founding of the State. V Praze je k vidění 54 studentských prací, které se následně přestěhují do Izraele.

Tato výstava reflektuje výročí vzniku republiky v loňském roce, který byl také rokem vašeho nástupu na ředitelské místo v Tel Avivu. Byla to pro vás jako bývalého válečného zpravodaje velká životní změna?

Po dvaceti letech strávených ve službách Českého rozhlasu na místech válečných konfliktů a humanitárních a jiných katastrof je to změna velmi příjemná. Dospěl jsem v životě do bodu, kdy jsem si uvědomil, že mou prací v nebezpečných zónách především na Blízkém a Středním východě, v Severní Koreji a Číně trpí hlavně moje rodina. Měl jsem také dojem, že mí strážní andělé se již unavili a že je nejvyšší čas vydat se jiným směrem. Vystudoval jsem literaturu, historii, zabýval jsem se dějinami umění, takže takový krok do neznáma to pro mě v Českých centrech není, a navíc Izrael velmi dobře znám.

Na nové místo jste nastoupil 1. 2. 2018, kdy se již na akcích ke stému výročí republiky intenzivně pracovalo. Čím jste v Tel Avivu začal?

Je pravda, že program jsem vymýšlel doslova „za běhu“. Izraelci jsou náročné publikum, ale mají rádi výročí, takže okolnost kulatin obou států mi hrála do noty a mě napadlo spojit obě výročí do společné akce. Nicméně je třeba podotknout, že člověk si vymyslí spoustu věcí, ale nakonec je limitován možnostmi. Jednak České centrum v Izraeli nemá vlastní prostory ani galerii, jednak narážíte na fyzické a časové možnosti týmu dvou lidí…

I tak ale proběhly v minulém roce desítky akcí…

Přesněji řečeno jich loni bylo sto čtyřicet a některé se dokonce konaly ve stejném termínu a na několika místech po celém Izraeli. Mluvím o Československém filmovém festivalu, kde se v šesti městech prezentovalo třináct filmů spolu s některými jejich tvůrci, a o výstavě 100 let české hračky, kterou navštívilo více než sto tisíc lidí. Dalšími akcemi byly festivaly v Berševě a Haifě či výstava České sklo v Jeruzalémě a Tel Avivu a ve výčtu bych mohl pokračovat dále. Pokud chci ale vydržet a nadále co nejlépe pracovat, takový souběh událostí již nechci připustit.

Jaký tedy máte scénář pro další činnost centra?

Rád bych pokračoval v účasti na všech již zavedených izraelských festivalech a v plánu mám zhruba jednu větší akci měsíčně, už vzhledem k finančním možnostem, které centrum má.

Letošní rok se nese v duchu oslav 30 let od sametové revoluce. Co chystáte vy?

Kromě filmového festivalu Od svobody ke svobodě, který opět proběhne v šesti izraelských městech, připravujeme například velké výstavy fotografií Jana Šibíka a Tomkiho Němce a na listopad diskusní fórum na téma svoboda a demokracie, na které zveme Michaela Žantovského, Šimona Pánka a Petra Pitharta.

Zmínil jste slabost Izraelců pro výročí, je to váš plán i pro rok 2020?

A víte, že ano? V tom roce si totiž připomeneme 30 let obnovení diplomatických styků mezi oběma zeměmi a mou snahou je připravit ve spolupráci s našimi kraji Český rok v Izraeli.

Tím by se mohla ještě více zvýraznit turistická atraktivita obou zemí. Spolupracujete na propagaci České republiky jako turistické destinace s agenturou CzechTourism?

Samozřejmě, CzechTourism je součástí Českého domu v Jeruzalémě, jehož řízením jsem byl loni rovněž pověřen, a především v mediální oblasti úzce spolupracujeme. Dalšími našimi partnery jsou i CzechTrade a CzechInvest, které v Českém domě v centru Jeruzaléma rovněž sídlí.

Izrael je z mnoha úhlů pohledu zemí velmi zajímavou, neubližuje jí ale pověst nebezpečného koutu světa?

Češi mají o Izraeli často velmi zkreslené představy. Izrael je zemí, která funguje a kde si připadáte v bezpečí. Je to země rozmanitá, s úžasnou historií, kulturou i přírodou, která je otevřená a Čechům a naší zemi příznivě nakloněná. Cítím se tu opravdu jako doma.

Děkuji za rozhovor.

Lenka Neužilová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..