LidéRozhovory

Robert Mikoláš: V Izraeli jsou nám nakloněni

Po delší době se nám podařilo setkat se s dalším z ředitelů Českých center, abychom pokračovali v našem volném seriálu rozhovorů. Tentokrát jsme využili návštěvy pana Roberta Mikoláše, který přijel do Prahy v roli ředitele Českého centra Tel Aviv, aby otevřel výstavu s názvem 70×100 v Galerii Českých center.

Foto: archiv R. Mikoláše

Co se skrývá za názvem 70×100 a co tato výstava Pražanům představuje?

Chtěl jsem v rámci jednoho projektu připomenout 100. výročí založení Československa a 70. výročí vzniku Státu Izrael, a proto jsem oslovil umělecké školy v obou státech. Studenti z Bezalel Academy of Arts and Design Jerusalem pod vedením prof. Yashy Rozova a z Fakulty umění a designu UJEP z Ústí nad Labem vedení prof. Karlem Míškem vytvářeli plakáty na téma společné oběma zemím, tedy Vznik státu – Founding of the State. V Praze je k vidění 54 studentských prací, které se následně přestěhují do Izraele.

Tato výstava reflektuje výročí vzniku republiky v loňském roce, který byl také rokem vašeho nástupu na ředitelské místo v Tel Avivu. Byla to pro vás jako bývalého válečného zpravodaje velká životní změna?

Po dvaceti letech strávených ve službách Českého rozhlasu na místech válečných konfliktů a humanitárních a jiných katastrof je to změna velmi příjemná. Dospěl jsem v životě do bodu, kdy jsem si uvědomil, že mou prací v nebezpečných zónách především na Blízkém a Středním východě, v Severní Koreji a Číně trpí hlavně moje rodina. Měl jsem také dojem, že mí strážní andělé se již unavili a že je nejvyšší čas vydat se jiným směrem. Vystudoval jsem literaturu, historii, zabýval jsem se dějinami umění, takže takový krok do neznáma to pro mě v Českých centrech není, a navíc Izrael velmi dobře znám.

Na nové místo jste nastoupil 1. 2. 2018, kdy se již na akcích ke stému výročí republiky intenzivně pracovalo. Čím jste v Tel Avivu začal?

Je pravda, že program jsem vymýšlel doslova „za běhu“. Izraelci jsou náročné publikum, ale mají rádi výročí, takže okolnost kulatin obou států mi hrála do noty a mě napadlo spojit obě výročí do společné akce. Nicméně je třeba podotknout, že člověk si vymyslí spoustu věcí, ale nakonec je limitován možnostmi. Jednak České centrum v Izraeli nemá vlastní prostory ani galerii, jednak narážíte na fyzické a časové možnosti týmu dvou lidí…

I tak ale proběhly v minulém roce desítky akcí…

Přesněji řečeno jich loni bylo sto čtyřicet a některé se dokonce konaly ve stejném termínu a na několika místech po celém Izraeli. Mluvím o Československém filmovém festivalu, kde se v šesti městech prezentovalo třináct filmů spolu s některými jejich tvůrci, a o výstavě 100 let české hračky, kterou navštívilo více než sto tisíc lidí. Dalšími akcemi byly festivaly v Berševě a Haifě či výstava České sklo v Jeruzalémě a Tel Avivu a ve výčtu bych mohl pokračovat dále. Pokud chci ale vydržet a nadále co nejlépe pracovat, takový souběh událostí již nechci připustit.

Jaký tedy máte scénář pro další činnost centra?

Rád bych pokračoval v účasti na všech již zavedených izraelských festivalech a v plánu mám zhruba jednu větší akci měsíčně, už vzhledem k finančním možnostem, které centrum má.

Letošní rok se nese v duchu oslav 30 let od sametové revoluce. Co chystáte vy?

Kromě filmového festivalu Od svobody ke svobodě, který opět proběhne v šesti izraelských městech, připravujeme například velké výstavy fotografií Jana Šibíka a Tomkiho Němce a na listopad diskusní fórum na téma svoboda a demokracie, na které zveme Michaela Žantovského, Šimona Pánka a Petra Pitharta.

Zmínil jste slabost Izraelců pro výročí, je to váš plán i pro rok 2020?

A víte, že ano? V tom roce si totiž připomeneme 30 let obnovení diplomatických styků mezi oběma zeměmi a mou snahou je připravit ve spolupráci s našimi kraji Český rok v Izraeli.

Tím by se mohla ještě více zvýraznit turistická atraktivita obou zemí. Spolupracujete na propagaci České republiky jako turistické destinace s agenturou CzechTourism?

Samozřejmě, CzechTourism je součástí Českého domu v Jeruzalémě, jehož řízením jsem byl loni rovněž pověřen, a především v mediální oblasti úzce spolupracujeme. Dalšími našimi partnery jsou i CzechTrade a CzechInvest, které v Českém domě v centru Jeruzaléma rovněž sídlí.

Izrael je z mnoha úhlů pohledu zemí velmi zajímavou, neubližuje jí ale pověst nebezpečného koutu světa?

Češi mají o Izraeli často velmi zkreslené představy. Izrael je zemí, která funguje a kde si připadáte v bezpečí. Je to země rozmanitá, s úžasnou historií, kulturou i přírodou, která je otevřená a Čechům a naší zemi příznivě nakloněná. Cítím se tu opravdu jako doma.

Děkuji za rozhovor.

Lenka Neužilová

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button