Zprávy

Renovovaný Mémorial Verdun je více než památník

Památník bitvy u Verdunu byl poprvé otevřen v r. 1967, v srdci bitevního pole. Letošního 21. února byl tento památník, připomínající nejkrvavější a nejkrutější bitvu 1. světové války po tříleté renovací znovu otevřen. V den 100. výročí zahájení bitvy v r. 1916.

Foto: Heymann-Renoult, Jean-Marie Mangeot
Foto: Heymann-Renoult, Jean-Marie Mangeot

V bitvě u Verdunu zahynulo na 300 000 vojáků, francouzských, německých i z bývalých kolonií. Na 400 000 jich bylo zraněno. Barbussův román Oheň se odrazil i v úsloví „Prošli ohněm.“ Jméno Verdunu nese i jedna pražská ulice.

Renovace původního památníku probíhala od září 2013. Nová scénografie představuje dvojí pohled na bitvu, francouzský a německý, ale stejné utrpení, zápasy i smrt na obou stranách . Do středu děje je postaven bojující voják, ať již francouzský či německý, kterému je zde vzdán hold.

Foto: Heymann-Renoult, Jean-Marie Mangeot
Foto: Heymann-Renoult, Jean-Marie Mangeot

Bohaté sbírky, na kterých se podílela řada muzeí, obsahují na 2 000 předmětů, včetně dosud neuveřejněných fotografií. Obsahu slouží i audiovizuální technika. Celkový prostor památníku se rozšířil o nová boční křídla a plocha se navýšila o 1 900 m2. Centrální budova získala jedno patro navíc a nový interaktivní prostor bude sloužit příležitostným výstavám. Byla vypracována i nová prohlídková trasa, kdy návštěvník postupuje krok za krokem téměř jako voják první frontové linie a dostává se do středu bitevního pole. Audiovizuální projekce evokují i krutost tohoto válečného střetu.

Stejně jako kancléř Kohl a prezident Mitterrand v roce 1984 zde společně vzdali poctu padlým ruku v ruce, což se stalo i emblémem smíření, i letos se zde mají společně poklonit památce bojovníků u Verdunu kancléřka Angela Merkelová a prezident François Hollande. A to 29.května 2016 při slavnostní ceremonii znovuotevření Memoriálu Verdun.

Památník je otevřen celoročně. Plné vstupné 11 eur, snížené 7 eur, rodinné vstupné 25 eur.

Marta Jedličková

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button