Renovovaný Mémorial Verdun je více než památník
Památník bitvy u Verdunu byl poprvé otevřen v r. 1967, v srdci bitevního pole. Letošního 21. února byl tento památník, připomínající nejkrvavější a nejkrutější bitvu 1. světové války po tříleté renovací znovu otevřen. V den 100. výročí zahájení bitvy v r. 1916.
V bitvě u Verdunu zahynulo na 300 000 vojáků, francouzských, německých i z bývalých kolonií. Na 400 000 jich bylo zraněno. Barbussův román Oheň se odrazil i v úsloví „Prošli ohněm.“ Jméno Verdunu nese i jedna pražská ulice.
Renovace původního památníku probíhala od září 2013. Nová scénografie představuje dvojí pohled na bitvu, francouzský a německý, ale stejné utrpení, zápasy i smrt na obou stranách . Do středu děje je postaven bojující voják, ať již francouzský či německý, kterému je zde vzdán hold.
Bohaté sbírky, na kterých se podílela řada muzeí, obsahují na 2 000 předmětů, včetně dosud neuveřejněných fotografií. Obsahu slouží i audiovizuální technika. Celkový prostor památníku se rozšířil o nová boční křídla a plocha se navýšila o 1 900 m2. Centrální budova získala jedno patro navíc a nový interaktivní prostor bude sloužit příležitostným výstavám. Byla vypracována i nová prohlídková trasa, kdy návštěvník postupuje krok za krokem téměř jako voják první frontové linie a dostává se do středu bitevního pole. Audiovizuální projekce evokují i krutost tohoto válečného střetu.
Stejně jako kancléř Kohl a prezident Mitterrand v roce 1984 zde společně vzdali poctu padlým ruku v ruce, což se stalo i emblémem smíření, i letos se zde mají společně poklonit památce bojovníků u Verdunu kancléřka Angela Merkelová a prezident François Hollande. A to 29.května 2016 při slavnostní ceremonii znovuotevření Memoriálu Verdun.
Památník je otevřen celoročně. Plné vstupné 11 eur, snížené 7 eur, rodinné vstupné 25 eur.
Marta Jedličková