Města & regiony ČRZprávy

Renesanční Slavonice se staly historickým městem roku 2017

Historickým městem roku 2017 jsou renesanční Slavonice, které zvítězily v soutěži pořádané Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstvy kultury a pro místní rozvoj. Ta oceňují nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón.

Foto: L. Karásek

Slavonice, jež jsou známé unikátně dochovaným historickým centrem s měšťanskými domy zdobenými sgrafitovými fasádami, byly oceněny za příkladnou péči o památky a užívání státní dotace na jejich opravu. Vítězné město Slavonice, které bylo vyhlášeno na slavnostní akci 17. dubna na Pražském hradě, získalo milion korun.

„Ve Slavonicích, které reprezentují pohraniční město, kam jste se před ne tak dávnou dobou těžko dostali, a spousta lidí nevěděla, že Slavonice existují, se snažíme systematicky pracovat na udržení skvostného historického jádra pro další generace,“ uvedl starosta Slavonic Hynek Blažek při převzetí ceny.

Do čtyřiadvacátého ročníku soutěže se přihlásilo třiatřicet měst. Slavonice, na jejichž území je 59 nemovitých kulturních památek, postoupily do finále jako vítěz v Jihočeském kraji.

Slavonice také dlouhodobě usilují o zápis na seznam UNESCO. „Myslím, že cesta může vést spíše přes architekturu. Spolupracujeme s Rakouskem, kde jsme objevili přímého potomka stavitele Leopolda Österreichera, který se na podobě Slavonic významně podepsal, a přes teoretickou část slavonické architektury se snažíme do seznamu propracovat,“ doplnil slavonický starosta.

Loni bylo ve Slavonicích díky dotacím ministerstva kultury, která činila téměř 2,5 milionu korun, opraveno jedenáct památek. Město vlastníkům památek přispělo na opravy 143 tisíc korun. Podíl vlastníků, včetně případů, kdy majitelem památky je město, byl 830 tisíc korun. Největší příspěvek z programu, 640 tisíc, loni šel na restaurování freskové výzdoby evangelické modlitebny, 430 tisíc korun program přispěl na restaurování nedávno objevené sgrafitové fasády jednoho z domů.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button