Pytloun Grand Hotel Imperial, designový hotelový šperk v městě pod Ještědem

Partnerský článek

Designové pokoje v libereckém Pytloun Grand Hotel Imperial jsou galerií soudobého českého designu. Každý z 36 designových pokojů navrhl jiný přední český architekt, designér či studio a každý pokoj má tak svou unikátní atmosféru.

Foto: archiv hotelu

Foto: archiv hotelu

Hotel Imperial v Liberci byl postaven ve 20. letech minulého století jako konstruktivistická stavba s prvky art deco. V 80. letech prošel nechvalně proslulou „renovací“, která pohřbila téměř vše z jeho prvorepublikového kouzla. Po sametové revoluci navíc budova řadu let chátrala a záchranou se jí stalo až to, že ji koupil liberecký hoteliér Lukáš Pytloun. Po rozsáhlé rekonstrukci bylo na podzim roku 2015 otevřeno prvních 67 standardních pokojů Superior a novou podobu dostala i známá restaurace Zlatý Kohout. Design interiérů je dílem renomovaného studia Vrtiška ◦ Žák. První noc v 67 standardních pokojích byla hostům nabídnuta ve veřejné on-line aukci jejíž výtěžek putoval na dobročinné účely.

Na jaře 2016 byla následně otevřena a představena první řada 19 designových pokojů a v červnu pak druhá. V rámci České republiky i celé Evropy se jedná o zcela ojedinělý projekt – každý z pokojů vytvořil jeden renomovaný architekt, designér či architektonické studio a v celkovém úhrnu tak „východní křídlo“ Pytloun Grand Hotelu Imperial tvoří jakousi galerii soudobého českého interiérového designu. Mezi autory pokojů patří například Chybik+Kristof Architects, Bořek Šípek, David Vávra, Michal Kunc, Petr Stolín, Vít Janečka či Ivo Prokel.

Nepřehlédnutelnou dominantou hotelového lobby je lustr, jehož designérem je Maxim Velčovský, designér a umělecký ředitel Lasvitu, který při návrhu vycházel z původního lustru – pěti koulí na jedné tyči. The cloud je plastika z 98 opálových koulí, které mají různou intenzitu zabarvení, a jen 36 z nich svítí, přitom působí dojmem, že svítí všechny.

Restaurace Zlatý kohout, Foto: archiv hotelu

Restaurace Zlatý kohout, Foto: archiv hotelu

„Podmínkou spolupráce s jednotlivými architekty bylo, že každý rok musí pokoj obnovit. Například v Jizerském pokoji Davida Vávry je rám, ve kterém se budou měnit architektova startovní čísla z Jizerské padesátky. Hotel tak bude žít,“ popisuje majitel hotelu Lukáš Pytloun.

GHI však není „jen“ o designu, je prvním hotelem na světě, jehož pokoje se budou otevírat QR kódem, dále využívá technologie Bluetooth 4 a je také hotelem se sofistikovaným řešením energií. V hotelu funguje systém rekuperace, kdy teplá voda ze sprch a umyvadel odevzdává teplo studené vodě a ta se dohřívá pouze 20 KW tepelným čerpadlem, aby získala potřebnou teplotu. Ke splachování WC se používá zbytková voda ze sprch. Veškeré osvětlení v hotelových pokojích i na chodbách je LED, čímž se spotřeba energie oproti původnímu hotelu snížila o 80 %. Hoteloví hosté si také budou moci vypůjčit např. elektrokola, nebo v zimě speciální designové imperialské lyže.

„Myšlenka QR kódů se odvinula od mého projektu v Číně. In Box, tak zvaný kontejnerový hotel, se dá se lehko převážet, můžete jej postavit i na bizarních místech, nemá recepci, host nedostává ani neodevzdává klíč od pokoje. Přemýšlel jsem, jak vyřešit, aby se kterýkoli host Imperialu dostal dovnitř. Právě pomocí QR kódu, který může obdržet mailem a vytisknout si jej, nebo jej ukáže na displeji telefonu. QR kód je zobrazitelný na jakémkoli zařízení, snímaný kamerou. Jakmile máte rezervaci, dostanete se do aplikace, a pokoj můžete ovládat. Pokoje lze rezervovat jen na stránkách hotelu, kde je i nejnižší cena,“ říká Lukáš Pytloun.

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..