První turisté v Saúdské Arábii

Až donedávna byla Saúdská Arábie pro turisty nezmapovaným územím, ale po zářijovém zavedení nového systému vízového vstupu podniklo již 50 000 zahraničních cestujících první kroky do království. Podle úředníků v Saúdské Arábii jsou nejodvážnějšími turisty Britové následováni Číňany.

„Očekávali jsme, že dobrodruzi přicestují jako první, aby prozkoumali zemi, a to se děje,“ řekl tento týden Ahmed Al-Khateeb, předseda Saúdské komise pro cestovní ruch a národní dědictví.

Kromě dosavadních návštěv bylo vyžádáno přibližně 140 000 dalších turistických víz, což je údaj „v souladu s našimi očekáváními,“ poznamenal Al-Khateeb. Předseda hovořil v Rijádu při příležitosti zahájení Diriyah Gate.

Velká Británie a Čína, státy, kde byl v posledních letech zaznamenán obrovský nárůst počtu svých občanů cestujících do zámoří – jsou dvě ze 49 zemí, které jsou nyní způsobilé pro elektronická víza, které jsou klíčovou součástí vize Saúdské Arábie 2030, která je duchovním centrem korunního prince Mohammed bin Salmana. Ten chce, aby cestovní ruch představoval 10% HDP země.

To vede k velkému cíli: 100 milionů turistů ročně do roku 2030 (oproti současným 15 milionům, z nichž většina jsou náboženští poutníci). Cíl by byl ambiciózní i pro zemi s bezvadnou mezinárodní reputací. Saúdská Arábie, rok po atentátu na Jamala Khashoggiho, však stále čelí globálnímu odsouzení za údajné porušování lidských práv.

„Nabízíme dva klíčové zážitky: kulturu a dobrodružství. Britští návštěvníci zažijí kulturu arabského poloostrova a také všechna dobrodružství, která můžeme nabídnout – přímořské, potápění Rudého moře, táboření v prázdné čtvrti. “ Otázka, která se skrývá za každou atraktivní lokalitou či atrakcí, kterou by možná mohla nabídnout Saúdská Arábie, je však to, zda není Saudská Arábie příliš odlišná, příliš konzervativní, příliš mimo krok s hodnotami západních turistů, aby je přitahovalo v jejich houfech. Jejich zacházení se ženami (teprve nedávno jim bylo dovoleno řídit nebo cestovat bez svolení opatrovníka), je jedním z problémů, stejně jako názory národa na homosexualitu (nezákonné) a přísné tresty za držení alkoholu.

Amaala, letovisko Rudého moře, jeden z turistických projektů Saúdské Arábie.

Co tedy Saúdská Arábie nabízí  turistům? Projekt Rudé moře je jedním z nejatraktivnějších turistických plánů. Destinace zabírající 124 mil pobřeží se může pochlubit čtvrtým největším bariérovým útesovým systémem na světě s celoročním sluncem. Jeho dokončení je naplánováno do roku 2030, ale bude mít limit návštěvnosti jeden milion turistů ročně, aby pomohl chránit životní prostředí a předcházet overtourismu. Kromě Rudého moře je seznam projektů dlouhý. Amaala je další letovisko Rudého moře, dále na sever a dokonce existují plány na otevření Al Uly.

Adéla Štechová

Autor Adéla Štechová (Články)


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..