První pěší stezka Best of Europe je v Jižních Čechách

Pěší stezka údolím Lužnice Toulavou z Plané nad Lužnicí přes Tábor a Bechyni do Týna nad Vltavou se 4. prosince dostala na seznam nejlepších pěších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe. Projekt stezky realizovala turistická oblast Toulava ve spolupráci s Klubem českých turistů a za podpory Jihočeského kraje.

Foto: Petr Mareš, Toulava

Jde o první stezku v ČR, která se tímto oceněním může pochlubit. Pro zařazení na seznam musí stezka splnit přísná kritéria co se týče povrchů stezky, atraktivit a dostupnosti služeb. Podrobné informace o stezce a mapu najdete ZDE. Pěší trasa, která měří 55 km, je mezi 19 trasami v Evropě na tomto prestižním seznamu. Česká republika se tak díky Toulavě stala teprve 10. evropskou zemí, která takovou trasu má. Nejvíce jich je v Německu a Řecku. „Je to vlastně takové turistické UNESCO. Zkušenosti ze zahraničí přitom ukazují, že právě podobná nabídka je nástroj, jak nalákat do regionu turisty, kteří v něm zůstanou delší dobu, nepřehlcují zavedená turistická centra, utratí tam peníze a především prodlouží turistickou sezónu na méně exponované jarní a podzimní měsíce,“ říká produktový manažer Toulavy Jan Sochor.

Certifikát z rukou prezidenta Evropské asociace turistických klubů Borise Mičiče převzala ředitelka Toulavy Štěpánka Barešová, náměstek hejtmanky Jihočeského kraje Zdeněk Dvořák a generální sekretář Klubu českých turistů Petr Hrubec za účasti starostů měst Tábor, Bechyně, Planá nad Lužnicí, Týn nad Vltavou, městyse Stádlec, obce Dobronice u Bechyně, zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Czechtourism, JCCR a dalších hostů.

Projekt si vyžádal investici 600 tisíc korun, z čehož 480 tisíc tvořila dotace od Jihočeského kraje. „Musím se přiznat, že jsem už na podobné stezce byl v Německu před mnoha lety a říkal jsem si, jak asi bude dlouho trvat, než se dočkáme i v České republice. A podívejte my ji teď otevíráme právě u nás v jižních Čechách. To je něco úžasného. A to obzvlášť v dnešní době, kdy si začínáme uvědomovat, jak blahodárný vliv má kvalitní využití volného času pro naše zdraví. Všem, kteří se na výlet kolem Lužnice vydají, přeji co nejlepší zážitky,“ uvedl náměstek hejtmanky Zdeněk Dvořák.

Newsroom TTG

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..