Průhonice – tip pro MICE

Partnerský článek

Jak známo, většina zahraničních konferencí, stejně jako turistů, kteří si zvolili za cíl Českou republiku, míří do Prahy. V roce 2016 se zde konalo celkem 4426 akcí, na které přijelo 541 412 osob, tedy v průměru 122 osob na akci.

Foto: Eva Mráčková

Praha se ve světových žebříčcích MICE umísťuje kolem desáté příčky. Krása a popularita Prahy stále přitahuje, nicméně akce tohoto typu rotují. Je proto třeba hledat nové trhy, nebo přijít s novými neotřelými konferenčními možnostmi.

Nejen zahraniční (ba ani domácí) potenciální klienti a incomingové firmy pohříchu většinou netuší, že zdejší stěžejní památkou zapsanou na seznamu UNESCO není jen samotná Pražská památková rezervace, ale že na stejném zápisu k ní patří i park a zámek Průhonice, vzdálené od ní sotva 30 minut a představující světový unikát. Jenže jsme ho tak nějak opomněli vzít na vědomí a prezentovat jako součást turistické Prahy, když leží bezmála na její hranici, ale už ve Středočeském kraji a ještě ke všemu patří pod Akademii věd ČR bez vazby na památky.

Zámek spravovaný Botanickým ústavem ČSAV ostatně sloužil donedávna jen jeho potřebám. Teprve po rekonstrukci před pár lety byla část interiérů otevřena i veřejnosti. Obecně přístupné jsou výstavy k historii parku a na botanická témata, zatímco dobře oddělené cenné zámecké sály slouží jen příležitostně pro společenské akce v rámci kulturního kalendáře a na objednávku pro MICE. Většina již uskutečněných konferencí a přednášek ale stále nějak souvisí s činností Botanického ústavu, resp. jeho tématy, protože v jiných kruzích se prostě o těchto sálech neví. Zatímco unikátní park již léta znají z jedné strany odborníci jako vrcholné krajinářské dílo plus dendrologickou pokladnici a z druhé strany Pražané jako místo krásných procházek, využití zámku se v katalozích turistických i kongresových příležitostí zpravidla krčí v ústraní, pokud vůbec. Jen svatebčané zaplňují pravidelně vhodné víkendy, což by se s MICE krásně doplňovalo. Problém tkví v tom, že pro kapacitu kolem 100–150 osob se masivní reklama nevyplatí, nehledě na to, že pronájem zámku je pro Botanický ústav okrajovou činností.

Čím tedy mohou organizátoři MICE inovovat svou nabídku? Interiéry zámku představují nejen krásné, ale i výhodné řešení konferenčních akcí. Do hlavního Rytířského sálu s kapacitou 100–150 osob a balkonkem pro menší hudební těleso se vchází delší chodbou, kterou lze využít i pro podávání welcome drinku. Jak ze sálu, tak i z této chodby je přístup do pěti vzájemně propojených salonků, které lze využít buď úplně samostatně, nebo jako zázemí pro akci, salonek pro management ap. Interiér sálu i salonků je luxusní, historický. Nádherné mosazné lustry skvěle souznějí s vykládaným dřevěným stropem a obložením, vyhlídka do parku s jedním z mnoha ceněných průhledů, punc vytříbeného šlechtického vkusu spojený se vším technickým vybavením pro konferenční i kulturní akce. Dále samostatně situovaná historická pracovna hraběte Silva-Taroucy, z níž vede schodiště na uzavřené Malé nádvoří opět s krásnou vyhlídkou, kde lze uspořádat stejně dobře open air party jako svatbu. V případě příznivého počasí dále nádherné prostředí rozlehlého parku, kde účastníci akce mohou relaxovat o přestávkách či neformálně diskutovat.

A výhoda pro organizátory firemních akcí oproti středu Prahy: ze Zámku Průhonice se účastníci jen tak nevytratí za nákupy do centra, ty naopak můžete dát jako postkongresovou nabídku nebo lady program.

Na zámku není ubytování ani kapacitní gastronomické středisko – jen komorní zámecká kavárna Taroucafé, kde umějí připravit na úrovni sladké i slané dobroty a nápoje, ale ne bez dalšího „odstravovat“ stovku náročných hostů. V Průhonicích je ale větší množství hotelů i gastronomických provozů v docházkové vzdálenosti, takže je možné služby nakombinovat přímo tam, o cateringových službách nemluvě. Nebo použít Průhonický zámek jako bonbonek pro konferenční akci v některém blízkém konferenčním hotelu, aby si hosté užili také stylového prostředí, jaké hotel nabídnout nemůže. Zvláště vhodné pro hotely jako Floret Průhonice hned vedle zámku nebo Aquapalace Hotel Prague, odkud je to vlastně „přes dálnici“.

Eva Mráčková

Czech Travel Press

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..