Provincie Shaanxi navštívila Prahu

Oddělení turismu a kultury čínské provincie Shaanxi uspořádalo v hotelu Prague Marriott Hotel promo akci k představení svého turistického potenciálu. Pozvaní hostě měli možnost se seznámit se zástupci místních orgánů cestovního ruchu a s jednotlivými poskytovateli služeb.

Provincie Shaanxi se rozprostírá na středním toku Žluté řeky v severozápadní Číně. Díky Žluté řece je tato oblast kolébkou čínské historie a po celá tisíciletí byla centrem moci celé řady dynastií. Její hlavní město Xi´an bylo v minulosti známo pod různými jmény a pokládá se za jedno z nejstarších čínských měst. Dodnes je plné tajemství, památek a legend, v současnosti patří mezi nejmodernější metropole v zemi. Je důležitým centrem turistického ruchu, střediskem vědy a výzkumu, zbrojního a kosmického průmyslu. Pro krásnou okolní přírodu se zelenou horou Qinlig, pohořím Beishan a osmi řekami je nazýváno zlatým městem. Úrodná půda, mírné klima a přírodní bohatství byly hlavním důvodem, proč si toto místo zvolilo jako sídlo 12 čínských císařských dynastií. A po dlouhá staletí je považovali za hlavní město Říše středu a bylo také výchozím bodem proslulé Hedvábné stezky. Pestrá minulost Xi´anu upoutá řadou významných historických památek. V okolních horách jsou doslova stovky hrobek, pohřebišť a mauzoleí několika vládnoucích dynastií, velké množství chrámů, soch a řada dalších pozoruhodností. Xi´an se může pochlubit téměř neporušenými hradbami, které obklopují část města. Kolem centra města vytvářejí obdélník o obvodu 14 kilometrů. Těmi nejznámějšími stavbami jsou Pagoda divoké husy ze 4. století, Velká mešita z 1. století a Věž bubnů ze 14. století. A také jsou zde vynikající muzea se záplavou památek z nejslavnějších období čínské historie. Xi´an je vynikající místo pro nákup suvenýrů a starožitností, které jsou zde všeobecně levnější a pestřejší než v Pekingu, doporučuje se smlouvat. Asi 100 kilometrů východně od Xi´anu se zvedá Květinová hora Huasnan. Toto místo patří mezi nejposvátnější v Číně vůbec, je spojením přírody, kultury a historie. Pět vrcholů hory se tyčí do výšky nad dva tisíce metrů a svým tvarem připomínají květ. Na hoře i jejím úpatí se nachází spousta taoistických chrámů. Květinová hora je oblíbeným cílem poutníků, za nádhernými výhledy či dobrodružstvím sem jezdí tisíce turistů. Na jednom z vrcholů se nachází Sráz tisíce stop, kolem něhož vede údajně nejnebezpečnější stezka na světě. Doporučuje se pouze adrenalinovým nadšencům. Za návštěvu rozhodně stojí pozoruhodný chrám Famen Si, kde je uložena prstní kost Buddhy, a v sousedním muzeu se nachází nepřekonatelná sbírka památek z časů dynastie Tang.

Foto: Pixabay

Největším lákadlem je Terakotová armáda, tedy hrobka čínského císaře Qin Shihuangdiho zařazená na seznam světového dědictví UNESCO, která je považována za tzv. „osmý div světa“. Armáda je rozmístěna do geometricky přesných regimentů ve třech podzemních jamách. Patří mezi největší mauzolea na světě – celá plocha zabírá 46 km. Sochy vyrobené z pálené hlíny byly původně barevné a celkem se jich na místě nachází přes 8000, každý z bojovníků má jiný osobitý výraz ve tváři. Díky značné rozloze (206 000 tisíc km2) prochází provincií od severu k jihu různá klimatická pásma od mírného až po subtropické a turistům má co nabídnout.

Z Prahy se nabízí spojení do Xi´anu na křídlech leteckých společností Hainan Ailines přes Peking či přes Šanghaj s China Eastern.

Vlaďka Bratršovská

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..