DISKUZE: Projekt za 150 milionů Kč má ohodnotit kvalitu služeb v ubytovacích zařízeních

 V České republice se pracuje na novém projektu Rating kvality poskytovaných služeb ve vybraných sektorech cestovního ruchu. Plánuje se tak zkontrolovat 4300 ubytovacích zařízení v kategorii hotel a penzion na celém území ČR, a to ve dvou vlnách (celkem tedy 8600 kontrol). Cena byla stanovena na 150 milionů korun. Má být financován z IOP (85 % evropské dotace a 15 % státní rozpočet ČR). Podaří se projektu naplnit velké plány? Pište nám své názory do diskuze v komentářích.

Ilustrační foto Zdroj: Lucie Poštolková

Ilustrační foto Zdroj: Lucie Poštolková

 

První vlna proběhne v letní sezoně 2014 a druhá pak v zimě 2014/2015.

Celkem 300 profesionálně vyškolených hodnotitelů se bude zaměřovat na faktory tzv. měkké kvality (vystupování a vstřícnost personálu, celková atmosféra ubytovacího zařízení, čistota atp.), kromě toho se bude kontrola zaměřovat na proklamaci nabízených služeb a jejich skutečnou podobu.

Hlavním cílem projektu má být zvyšování kvality a popularizace problematiky zvyšování kvality v sektoru ubytovacích zařízení.

 

Celkový rozpočet projektu:   149,7. mil. Kč

 

 1. Může tento projekt prospět kvalitě ubytovacích služeb v České republice?
 2. Myslíte si, že čeští turisté potřebují ke svému rozhodování výsledky podobného šetření?
Názory odborníků najdete v článku Výsledek ankety TTG: „Rating kvality za 150 milionů? Nesmysl!“

Enter the text or HTML code here

komentářů 10

 1. Ludmila says:

  To je hodně peněz! Kdo bude asi tak držet měšec se 150 miliony?

 2. Martin V. says:

  Asi to bude v rukách CzechTourismu…jak vždy

 3. Klára Nováková says:

  Bude se těm komisařům také platit za to, že jezdí po hotelích a užívají si?

 4. František says:

  Hotely mám procestovaný po celém světě a posuzovat jejich kvalitu není vůbec jednoduché. A netroufl bych si, stát se komisařem. A jsem zvědavý, podle jakých kritérií se budou komisaři vybírat.

 5. To je jasný! Komisaři budou nezaměstnaní kamarádi té agentury, která to bude mít na starosti!

 6. Kdyby alespon póovina te obrovske castky zustáa v cestovnim ruchu tak by to bylo dobre.

 7. Máte nějaký kontakt, kde se hlásit? Rád bych otestoval, tedy ohodnotil pár hotelů 🙂

 8. Jiří Švaříček says:

  1. Racionální spotřebitel před nákupem jakéhokoliv statku využívá dostupných informací, které mu usnadní výběr. Předpokládám, že výstup z tohoto projektu bude zveřejněn nějakou formou reputačního portálu, typu trip adviser apod. Takto by to mohlo být pro turisty využitelné. Ale nebude. Projekt má ambici zkontrolovat 4300 ubytovacích zařízení, dvakrát ve dvou letech. A to je málo. Posuzování tzv. měkkých kvalit je totiž velmi subjektivní. A to i u vyškolených kontrolorů. Na rozdíl od certifikace AHR, která má platnost 3 roky a sleduje pevná kritéria, v krátkém období neměnná, má hodnocení měkkých kvalit smysl pouze pokud probíhá permanentně. Proto jsou na běžných reputačních portálech recenzenty hosté. I jejich hodnocení jsou samozřejmě subjektivní, nicméně z dostatečného počtu recenzí si již lze vytvořit jakýsi objektivní obraz daného ubytovacího zařízení.
  2. Vzhledem k tomu, že tento projekt rozhodně nepovažuji za jakýkoliv přínos ke zvýšení kvality v našem oboru, bych nejspíše alokoval 150 mio. do propagace ČR nebo do zlepšení turistické infrastruktury.

 9. Pingback: Výsledek ankety TTG: „Rating kvality za 150 milionů? Nesmysl!“ | TTG - vše o cestovním ruchu

 10. Zdeňka M. says:

  Osobně nejsem přesvědčena o účelnosti investice 150 mil. do tohoto projektu, podle mě bude hrát velkou roli při hodnocení subjektivní přístup kontrolora. Z praxe vím, že klient si před návštěvou „lustruje“ vybraný hotel v diskusích na internetu. Pokud převažují kladná hodnocení a spokojenost, hotel si vybere. V opačném případě jde jinam. Já sama jsem například pobývala v Německu v rodinném penzionu, který neměl „žádnou hvězdičku“, ale na vstupních dveřích měl michelinské doporučení za posledních několik let. Byla jsem velmi spokojená a určitě se tam vrátím.

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..