Zprávy

Bude na Bali prohibice?

Deset let ve vězení za jedno pivo na pláži zní jako úplný nesmysl. Ostrovu Bali, oblíbenému zvlášť mezi mladými, však hrozí přísný zákaz alkoholu.

Bude se v balijských barech brzy nalévat již jen nealko?
Bude se v balijských barech brzy nalévat již jen nealko? Foto: archiv redakce

Indonéský ostrov Bali je oblíbená destinace pro ty, kteří chtějí být u moře, pro surfaře, pro příznivce jógy i pro turisty, které zajímá místní příroda a kultura. V letoviscích Kuta a Seminyak však kvete především „party turistika“ a Kuta je považována za jakousi indonéskou Ibizu. Každoročně přilétají na Bali 4 miliony turistů, především z Austrálie a z Evropy.

Nyní se již nějakou dobu mluví o přísném zákazu prodeje alkoholu. Podle novin Jakarta Post podaly dvě muslimské strany návrh zákona pro celou Indonésii. Za výrobu, prodej a konzumaci alkoholu stanoví přísné tresty, dokonce až několik let odnětí svobody.

Indonéské sdružení hotelů a restaurací proti tomuto záměru pochopitelně ostře protestuje. Hariyadi Sukamdani, předseda tohoto družení, uvedl pro Jakarta Post toto: „Jestliže zákon začne platit, je to konec cestovního ruchu. Turisté pijí alkohol neustále. Bude pro ně velmi odrazující, pokud tu už žádný alkohol nekoupí.“

Již od loňského roku platí v Indonésii zákaz prodeje alkoholu v malých prodejnách. V supermarketech se běžně prodává.

Alkoturismus začíná vadit místním nejen v Indonésii, ale také na Mallorce (čtěte zde) nebo v Praze: „Mladí turisté chodí méně do hospod, ale raději si v obchodě nakoupí velké zásoby alkoholu a ty pak co nejdříve venku konzumují. Za hodinu už hulákají a válejí se po zemi. A činí tak i na místech, kde je konzumace alkoholu na veřejnosti zakázána,“ stěžuje si JUDr. Ivan Solil, radní pro bezpečnost a prevenci kriminality Městské části Praha 1.

Praha 1 se tento neradostný stav snaží řešit. Nejnovější iniciativou je omezení prodeje alkoholu v obchodech po 22 hodině. „Provozovatelům prodejen potravin a nápojů, kteří jsou v nájmu v prostorách patřících Praze 1 a mají otevřeno po 22 hodině, navrhneme uzavření dodatku k nájemní smlouvě, ve kterém se provozovatel zaváže neprodávat alkoholické nápoje po desáté večerní,“ vysvětluje radní Solil.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button