Cestující nakupovali letenky především v květnu a v červnu, šlo o odlety během léta, uvedli prodejci. Podle Trejbala v uplynulém létě vedly klasické dovolenkové destinace, jako je například Španělsko nebo Chorvatsko, v zimním období byl zvýšený zájem o exotické země. Mezi pět nejvyhledávanějších destinací na portálu loni patřila Paříž, Brusel, Londýn, Frankfurt nad Mohanem a Vídeň, dodal Trejbal.
Většina letů zakoupených přes Kiwi.com byla loni na krátkou vzdálenost, přibližně 73 procent. Podíl středně dlouhých a dlouhých letů činil 27 procent. Nejčastěji šlo o cesty po Evropě, žádaný byl například Řím nebo Milán. O lety do Česka měli minulý rok nejvyšší zájem turisté z Itálie, USA, Velké Británie, Izraele a Slovenska, stojí v tiskové zprávě společnosti.
Asi 53 procent cestujících, kteří si letenku zakoupili přes internetový portál Pelikán, odletělo z Prahy. Z Vídně lidé nejčastěji mířili na Mallorcu, do Bangkoku a Barcelony. Bratislavu si minulý rok zvolili cestující do Alghera na Sardinii nebo do Sofie. Z Mnichova se létalo do exotických destinací, jako je Mexiko či Dominikánská republika, vyplývá z tiskové zprávy portálu.
Cestovní ruch loni ožil především v jihovýchodní Asii, a to v důsledku uvolnění tamních protipandemických opatření, uvedli prodejci. Podle Trejbala skokově narostl zájem o Thajsko, do kterého minulý rok odletěly tisíce cestujících. Pelikán zaznamenal zvýšenou poptávku po Vietnamu, jenž se turistům otevřel v květnu 2022. Na portálu byly vyhledávanou destinací také Spojené státy. Avšak vzhledem k tomu, že do země nelze cestovat bez očkování, si letenku zakoupilo devět procent Čechů, stojí ve zprávě. Zrušení opatření Pelikán očekává v první polovině tohoto roku. Největší událostí letos podle prodejců bude otevření Číny, jejíž hranice byly kvůli pandemii koronaviru tři roky zavřené.
Podle Trejbala lidé minulý rok letenky nakupovali s menším předstihem než v roce 2021. V případě cest po Evropě to byly v průměru tři týdny předem a u dálkových letů asi osm týdnů předem, dodal. Počet zrušených letenek byl loni přibližně o 40 procent nižší než předloni, uvedla ředitelka prodeje Student Agency Travel Martina Hrnčířová.
Stále omezený letový řád a nižší kapacity podle Trejbala loni vedly k vyšším cenám letenek. Na Student Agency průměrně činila asi 11 000 korun, uvedla Hrnčířová.
Newsroom TTG / ČTK