Procházka po Las Palmas de Gran Canaria

Las Palmas de Gran Canaria je hlavním městem ostrova Gran Canaria. Kosmopolitní město, kam dorazili první španělští osadníci, kteří využili před větry chráněnou zátoku a závětrnou stranu tří hor poloostrova La Isleta. Hlavní město se nachází na severovýchodě ostrova na úrovni moře a rozprostírá se na ploše více jak 100.000 km².

Playa de las Canteras Foto: www.grancanaria.com

Playa de las Canteras Foto: www.grancanaria.com

Tempo městského života jej přeměňuje jednak v ekonomické, politické a společenské centrum souostroví a současně v nejlidnatější město ze všech Kanárských ostrovů, čímž se řadí mezi prvních osm provinčních měst celého Španělska, ale také svým půvabem jej mění na město, kde je příjemné žít a užívat si ho.

Hlavní město má dvě hlavní velmi se od sebe odlišující části: část historická a část přístavní spolu s pláží Las Canteras. Neopomeneme ani horní část města. Obě tyto části je nejlépe si projít pěšky a zapomenout zcela na auto.

Počátky města Las Palmas de Gran Canaria se datují k roku 1478, kdy se armáda pod vedením španělského velícího důstojníka Juana Rejóna vylodila na poloostrově La Isleta. Poté tento vedl své vojsko podél pobřeží směrem na jih ostrova k místu nacházejícímu se na vrcholu pahorku po pravé straně ústí kaňonu Guiniguada. Na místě, kde se dnes nachází poutní kaple sv. Antonia Abad, založil svůj tábor, a tak bylo založeno hlavní město provincie, kterému byl dán název Real de Las Palmas. Oficiální jméno bylo městu přiděleno několik let po skončení dobytí ostrova Gran Canaria, v roce 1515, a od té doby je město známo jako Las Palmas de Gran Canaria.

Téměř 400 let bylo Las Palmas de Gran Canaria ohraničeno opevněným obvodem starého města Vegueta-Triana, které až v polovině minulého století začalo růst směrem na sever, až po dnešní přístavní část se svými stěžejními body, parkem Parque de Santa Catalina a pláží Las Canteras.

Návštěvu historické části Vegueta doporučujeme zahájit na náměstí Santa Ana, kde byly na západní straně vystaveny obecní domy, na straně východní se nachází katedrála a biskupský palác stojí po pravé straně. Katedrála má gotický interiér a neoklasicistní exteriér. V interiéru katedrály se ukrývá nádvoří Patio de los Naranjos a Muzeum duchovního umění tzv. Museo de Arte Sacro.

Na náměstí Santa Ana se rovněž nachází Regentní palác, nyní sídlo prezidenta Územního soudu. Kousek od náměstí, u zadní části katedrály, najdeme dům Casa de Colón, kterým je připomínána zastávka Kryštofa Kolumba ve městě na jeho objevitelské cestě do Ameriky. Tento dům vlastní kromě obrazárny také cenné archivy a amerikanistické sbírky a mezi jeho rozmanitými kulturními aktivitami zaujímá výsadní místo historie Atlantského oceánu. Rozsáhlá budova s velkými nádvořími se pyšní dřevěnými kazetovými stropy a kamennými výzdobami, které zcela odrážejí podobu ostrovní architektury.

Casa de Colón Foto: www.grancanaria.com

Casa de Colón Foto: www.grancanaria.com

Na náměstí Plaza del Pilar Nuevo, na které je otočena přední strana a hlavní průčelí Kolumbova domu, navazuje kolmicí k moři ulice balkónů Calle do Los Balcones, ve které v sobě jedna z neoklasicistních budov skrývá překvapení v podobě moderního muzea umění Centro Atlántico de Arte Moderno (CAAM), které navrhnul architekt Francisco Sainz de Oiza, a kde jsou vystavována moderní díla výtvarného umění mezinárodního formátu. V ulici Doctor Chil, také v blízkosti katedrály Santa Ana, se nachází bývalý kostel augustiniánského řádu převorství, dnešní sídlo Krajského soudu; a dále barokní kostel San Francisco de Borja, bývalý seminář, který byl pro souostroví v 18. století vstupní branou osvícenství. A dále zde můžeme nalézt Kanárské muzeum tzv. Museo Canario věnující se zcela ostrovní historii před španělskou kolonizací a které obsahuje světově ojedinělou a kompletní sbírku pozůstatků člověka kromaňonského.

Po několika metrech dojdeme na náměstí Plaza del Espíritu Santo, kde se v jeho centru soustředí kamenný svatostátek obklopený několika předními veguetskými panskými domy. Naši podmanivou cestu po zakladatelské čtvrti Vegueta můžeme zakončit u osamoceného kostela Santo Domingo a u stejně pojmenovaného náměstí, kde se pořádá každou neděli oblíbený květinový trh.

V krátké době po založení města, na opačné straně a v té době na opačném korytu řeky v kaňonu Guiniguada, se zrodila čtvrť Triana. Při pohledu ze strany od Veguety uvidíme na sebe navazující náměstí Plaza de Hurtado de Mendoza, lidově známá spíše jako Plaza de Las Ranas – Žabí náměstí, a budovu městské knihovny. Velmi blízko se nachází starý Hotel Madrid a literární kabinet Gabinete Literario, a dále dům a muzeum významného kanárského spisovatele Péreze Galdóse – Casa Museo Pérez Galdós. Blíže směrem k moři narazíme na první ostrovní divadlo, které nese název tohoto významného spisovatele – Teatro Pérez Galdós. Také zde nás již uvítají ulice se stěžejní obchodní ulicí Triana Mayor. Směrem na sever, na konci ulice Triana se nachází park San Telmo se stejně pojmenovaným svatostánkem a se dvěma altány, kde se v jednom z nich pořádají hudební koncerty.

Čtvrť Triana končí ulicí Bravo Murillo, kterou byla prapůvodně vedena směrem od moře po přímé linii přístavu, v dnešní době již neexistující, severní zeď města. Tato zeď uzavírala staré město Vegueta-Triana a v dnešní době zde můžeme vidět její trosky spolu s tvrzí Castillo de Mata. V ulici Bravo Murillo se nachází Palacio Insular, budova ve stylu racionalistického projektu Miguela Fernándeze Martín de la Torre, která je sídlem místní vlády , tzv. Cabildo de Gran Canaria.

Kolmo na ulici Bravo Murillo navazuje ulice Tomás Morales, která sahá až do parku Doramas a ve které se nachází hlavní vzdělávací centra, střední školy, vysoké školy, významná knihkupectví a náměstí Plaza de la Constitución, v jehož středu se tyčí vysoký obelisk připomínající událost přijetí španělské ústavy. Sotva po pár metrech směrem k moři dojdeme na náměstí Plaza de la Feria, jeho střed je obsazen pomníkem s bronzovou sochou spisovatele Benita Péreze Galdóse, dílem sochaře Pabla Serrana. Zde se také nachází mezi bujnými indickými vavříny i sídlo Ústřední vládní delegace na Kanárských ostrovech a Vojenského námořní velitelství a dále jsou zde umístěny hlavní správní budovy nezávislého společenství Kanárských ostrovů.

O kousek dál, na náměstí Plaza de Rafael O’Shanahan se nachází sídlo prezidenta Kanárských ostrovů. Pouhým překročením tohoto náměstí se dostaneme do Zahradního města, tzv. Ciudad Jardin, čtvrti založenou britskou ostrovní kolonií na konci 19. století. Jejím výchozím bodem je park Doramas, který je vsazen do uceleného komplexu spolu s hotelem Santa Catalina a kulturním centrem Pueblo Canario, oba vystaveny v tradičním stylu kanárské architektury, mistrně navržen všestranným grankanárským umělcem Miguelem Fernándezem Martín de la Torre. Zahrady nabízejí ukázku bohaté ostrovní flóry a na nádvoří Puebla Canario, tzv. Bodegón del Pueblo Canario, lemované obchody s řemeslnými výrobky, se konají každé nedělní dopoledne různá folklórní vystoupení. Na nádvoří najdeme i muzeum bratra výše uvedeného umělce, také kanárského výtvarného umělce Néstora Martína Fernándeze de la Torre – Museo de Néstor.

Parky jako oáza klidu

Na naší cestě pokračujeme směrem do parku Santa Catalina a na hlavní třídu lemovanou vavříny Avenida Mesa y López, která je královstvím velkých obchodních domů, specializovaných obchodů, bank, profesních kanceláří, restaurací a restauračních zahrádek. Avenida Mesa y López je ze strany od moře oddělena zdmi námořní základny, která je již jako celek začleněna do části přístavu Puerto de La Luz.

Po třídě Juan Rodríguez Doreste se dostaneme do parku Santa Catalina. Obchody a hotely přispívají ke kosmopolitnímu charakteru tohoto kultovního parku, kterým procházejí denně jak místní obyvatelé, tak cizinci, a který se nezapře svou přístavní historií v podobě budov Elder a Miller, které v dnešní době slouží jako muzeum vědy a technologie – Museo de la Ciencia y Tecnología. Urbanizace parku Santa Catalina a jeho okolí byla vystavena až na konci 19. století, po zprovoznění nového přístavu Puerto de La Luz, značně odlehlém od původního přístavu u historického centra Veguety, kde bylo město založeno.

Playa de las Canteras Foto: www.grancanaria.com

Playa de las Canteras Foto: www.grancanaria.com

Odtud se dále prokličkujeme uličkami za shonu a ruchu města k pláži Las Canteras, která je jednou z nejkrásnějších městských pláží v zemi a místní obyvatelé ji považují za dar přírody. Pláž se svým bílým pískem a přírodním útesem, který nenápadně v dáli tlumí velké vlny oceánu, dosahuje délky téměř čtyř kilometrů. Přírodní útes je lávového původu a vytvořil tak přírodní bariéru, která činí z části pláže téměř přírodní koupaliště.

Promenáda plná teras a restauračních zahrádek nabízí návštěvníkovi prostor ke strávení příjemných chvil odpočinku. Při pohledu na moře, po pravé straně se nachází přírodní pláž Confital hned vedle La Isleta, kde se lámou vlny tak, že se tato část stává ideálním místem pro surfování v kterékoli roční době. Po levé straně je na dohled severní pobřeží ostrova.

Nejdůležitější pevnost, po které bažili piráti i korzáři

Přiblížíme-li se blíže ke Confitalu a budeme-li míti po pravé ruce přístav, dostaneme se k pevnosti Castillo de La Luz, pocházející ze 16. století. Tato byla po dlouhá staletí jednou z nejdůležitějších obranných pevností města, po které bažili všichni piráti a korzáři. Z pevnosti bylo mnohokrát vystřeleno mezi jinými i proti lodím Draka či Morgana, ale útoku Holanďana Pietera van der Does nedokázala v roce 1599 odolat a město bylo dobyto, vypleněno a spáleno.

Na konci přístavu ověnčená sérií sopečných hor se nachází La Isleta; čtvrť, která vznikla původně za účelem poskytnutí přístřeší pro rybáře a přístavní dělníky. Na vrcholu tohoto malého poloostrova se nachází odlehlá čtvrť Las Coloradas, se svými několika výbornými rybími restauracemi a s úžasným výhledem na celou pláž Las Canteras a přístavní město. Na opačné severozápadní straně pláže Las Canteras stojí auditorium Alfredo Kraus; stavba, která je příkladem moderní architektury a návrhem katalánského architekta Oscara Tusquetse, v sobě zahrnující i kongresový palác.

Pojedeme-li po obchvatu či navážeme-li na ulici Bravo Murillo v části města Triana, dostaneme se do Ciudad Alta – Horního města. Tato část se začala rozrůstat po svazích, které lemují pobřežní pásmo, v období 17. století. Timto se nad čtvrtí Vegueta zrodily nové čtvrťi jako např. San José, „skaliska“ čtvrti San Juan, San Nicolás nebo San Roque. V polovině 20. století se vybudováním třídy Avenida de Escaleritas a ulice Pedro Infinito, centrum čvrti Schamann a oblíbené nákupní zóny, zcela vystavělo výše zmiňované tzv. Horní město.

Odtud město pokračovalo ve svém růstu až po novou obytnou a obchodní zónu Siete Palmas, kde se nachází fotbalový stadión, na kterém se téměř každý víkend rozléhá typický kanárský pokřik Pío-Pío zapálených fotbalových fanoušků.

Destinací měsíce je Gran Canaria.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..