Kam jet?NovinkyPolskoZahraničí

Proč vyrazit do Polska?

Protože to není daleko, protože ani jazyk není nepřekonatelnou překážkou a hlavně proto, že tahle desátá největší evropská země toho nabízí víc, než se dá zvládnout během jedné dovolené. Přesvědčit o tom Čechy přijeli do Prahy zástupci šesti polských vojvodství – Malopolského, Svatokřížského, Pomořského, Dolnoslezského, Velkopolského a Slezského.

Krakov / Foto: Pixabay

Malopolsko asi ani není třeba představovat, protože patří k Čechy nejnavštěvovanějším polským regionům. Jak uvedl Mirosław Bartyzel z Małopolské turistické organizace (Malopolska Tourism Organisation), místa jako Krakov, Wieliczka nebo Osvětim zná každý a mnozí je již navštívili, ale to, že na území tohoto vojvodství najdete většinu z památek, které má Polsko zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, ví už jen málokdo.

Mirosław Bartyzel / Foto: Lenka Neužilová

Patří k nim vedle zmíněných míst i dřevěné katolické kostely v jižním Malopolsku, z nichž nejstarší jsou datovány do 14. století, nebo Kalwaria Zebrzydowska, komplex, skládající se z kláštera, řady kostelů, kaplí a dalších objektů. „Navíc je u nás šest národních parků, což je nejvíc v Polsku, a také tu najdete jedinou poušť v Evropě,“ doplnil Mirosław Bartyzel. Návštěvu Malopolska, vzdáleného z našeho hlavního města zhruba 480 kilometrů, usnadňuje i dopravní dostupnost, a to jak přímou leteckou linkou se společností Ryanair, tak vlakem z Prahy do Krakova.

Sandoměř / Foto: Pixabay

Svatokřížské vojvodství, které v Praze reprezentovala Anna Szczawurska z Turistické organizace Svatokřížského vojvodství (Regionalna Organizacja Turystyczna Wojevództwa Swiętokrzyskiego), je sice druhým nejmenším polským vojvodstvím, ale i tady najdou zájemci lokalitu ze seznamu UNESCO – Muzeum a archeologickou rezervaci Krzemionki, archeologickou památkovou rezervaci, která chrání soubor neolitických pazourkových dolů. Přírodních památek je tu ale k vidění mnohem více, k těm nejznámějším se řadí Svatokřížský národní park, na jehož horských hřebenech se vyskytují pro tento park charakteristická kamenná moře, jež dodávají krajině specifický charakter. Největší, takřka čtyřhektarové, kamenné moře se nachází na Lysé hoře. Mezi další přírodní lokality, kam se vyplatí v tomto vojvodství zavítat, patří jeskyně Ráj či povodí řeky Nidy.

Anna Szczawurska / Foto: Lenka Neužilová

„Pro aktivní turisty doporučuji u nás cyklostezku Green Velo, na jejíchž 190 kilometrech najdou cyklisté 222 servisních a 25 odpočinkových míst a 60 památek v okolí. Oblíbená je rovněž pěší turistika ve Svatokřížských horách či lázeňství v lázeňských resortech Solec-Zdrój, Malinowy Zdrój a Busko-Zdrój, kde se nachází i proslulá gradovna, tedy dřevěná stavba, která sloužila původně k získávání soli z pramenů bohatých na sůl a nyní se stala místem sloužícím k inhalaci aerosolů. Milovníci city breaků si na své přijdou v Kielcích nebo v Sandoměři,“ zve k návštěvě Anna Szczawurska.

Gdaňsk / Foto: Pixabay

Poněkud od Česka vzdálenějším je Pomořské vojvodství, kam se ale snadno dostanete pravidelnou leteckou linkou společnosti LOT Praha-Varšava-Gdaňsk nebo autobusovými spoji. Jednoznačným favoritem pro turisty je tu Trojměstí, tedy Gdaňsk, Gdyně a Sopoty, tři města, která tvoří jeden organismus. „Ačkoli se liší téměř ve všem, v historii, lokalitě, velikosti, jsou to pouhé nuance. Při podrobnějším pohledu Trojměstí toto všechno spojuje. Je to prostor, kde se historie snoubí s modernou, kultura se prolíná s přírodou a byznys s volným časem,“ říká Magdalena Węngrowicz z místní turistické organizace (Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna).

Magdalena Węngrowicz / Foto: Lenka Neužilová

V Gdaňsku, hlavním městě vojvodství a jednom z nejstarších a největších polských měst, najde každý turista to, po čem touží: historické památky v podobě Královské cesty, okouzlující ulice s mnoha kavárnami a značkovými restauracemi a pro shopaholiky je tu ulice Mariacka, plná lákavých obchodů a galerií s místním „baltským zlatem“– jantarem. Unikátním místem, které nelze opomenout, je pak Evropské centrum Solidarity, jež zaznamenává ne tak vzdálenou historii boje za svobodu nejen v Polsku. Druhým městem je Gdyně, jež je nejmladším námořním přístavem v Polsku a místem mnoha významných sportovních a kulturních akcí. Pravidelně se tu konají např. letecké show, závody největších světových plachetnic či slavný hudební festival. Třetím střípkem do baltské mozaiky jsou Sopoty, nejznámější polské přímořské letovisko, dokonale umístěné mezi morénovými kopci a písečnými plážemi Gdaňského zálivu, které se pyšní nejdelším dřevěným molem v Evropě a skvělými hotely a lázeňskými zařízeními. Sopoty jsou také oblíbeným cílem milovníků dostihů, jezdeckých akcí a jachtingu. V blízkosti Trojměstí stojí za pozornost jak křižácký hrad Malbork, který je také součástí seznamu světového dědictví jako největší gotická stavba na světě a zároveň největší stavba z cihel, tak Słowińský národní park tvořící největší oblast pohyblivých písečných dun v Evropě, rovněž pod ochranou UNESCO.

Ksiąź / Foto: Pixabay

Regionem, který je k našim hranicím naopak nejblíže, je Dolní Slezsko. Arleta Bzdun a Mateusz Mykytyszyn z Dolnoslezské turistické organizace uvádějí: „Jednou z přezdívek našeho kraje je „Země sta zámků“, protože se tu nachází zhruba čtvrtina všech polských hradů, zámků a paláců. Krajina je doslova posetá středověkými hrady, neorenesančními a barokními zámky a historickými sídly. Doporučujeme především návštěvu zámku Ksiąź, o němž někteří historikové tvrdí, že z něj Adolf Hitler zamýšlel udělat oficiální velitelství třetí říše. Jiné prameny dokonce tvrdí, že v rozsáhlém komplexu tunelů pod zámkem, které nacisté vybudovali, je ukryt vlak s nacistickým pokladem.“

Arleta Bzdun a Mateusz Mykytyszyn / Foto: Lenka Neužilová

Dalším místem, které nelze vynechat, je zdejší metropole Vratislav. I tady se pyšní památkou zapsanou na seznamu UNESCO. Je jí Hala století, železobetonová stavba postavená v letech 1912–1913 architektem Maxem Bergem při příležitosti stého výročí vítězství nad Napoleonem v bitvě u Lipska. Víceúčelová budova se nachází na výstavišti a slouží k pořádání koncertů, výstav a sportovních utkání. Je průkopnickou prací moderního inženýrství a architektury a klíčovým odkazem v pozdějším vývoji železobetonových konstrukcí.

Poznaň / Foto: Pixabay

Jacek Cieślewicz z Velkopolské turistické organizace a Aleksander Rudawski z Poznaňské turistické organizace & Poznań Convention Bureau se domnívají, že Velkopolsko a Poznaň jsou v Česku méně známým regionem a že jejich snahou je to změnit. „Poznaň jako hlavní město Velkopolska, jedno z nejstarších polských měst a páté největší město Polska je dobře dostupná, má vlastní mezinárodní letiště Poznań Ławica a množství železničních a autobusových linek. Je pokladnicí historických památek, z nichž nejvýznamnější je nejstarší polská katedrála svatých apoštolů Petra a Pavla z roku 968, kterou nesmíte spolu se Starým městem a Staroměstským rynkem při své návštěvě minout. Mezi místní kuriozity patří Muzeum rohlíčků svatého Martina, které nabízí nejen poučení, ale i rodinnou zábavu.“

Jacek Cieślewicz / Foto: Lenka Neužilová

Poznaň je také významným kongresovým a výstavním centrem a rovněž výchozím místem pro poznávání okolí. „Doporučujeme zámky Rokosowo a Rogalin, Svatohorskou baziliku, Wolsztyn s vozovnou parních vlaků, úzkokolejku Środa, Muzeum mlynářství a zemědělství v Osieczné. Vynechat byste neměli ani první hlavní město Polska Hnězdno, Lešno a krajinu sta jezer s malebnými městečky. Pro aktivní trávení volného času využijte plavby lodí, trasy pro kajaky, vyjížďky na kolech, koních a plachetnicích,“ vypočítávají z bohaté turistické nabídky Velkopolska.

Beskydy / Foto: Pixabay

Nabídku Slezska představil v Praze Kamil Witor z Katowice Tours: „Region kolem Katowic je velmi rozmanitý a jeho čtyři části – Jura, Hornoslezský region, Beskydy a Region Horní Odry – nabízejí turistickou rozmanitost, najdete tu hory, jezera, města, ale i průmyslové dědictví UNESCO v Tarnovicích (Tarnowskie Góry). Jde o olověné, stříbrné a zinkové doly a důmyslný podzemní systém zdejších šachet, štol a galerií.“

Kamil Witor / Foto: Lenka Neužilová

Slezsko je na turistiku velmi dobře připravené a nabízí hned několik tematických tras. Zhruba 40 míst spojených se slezskou tradicí hornictví, výroby textilu a energetického inženýrství představuje Trasa průmyslových památek. Pro vyznavače gastronomických zážitků je určena Slezská kulinářská trasa, kterou lze okořenit festivalem Slezské chutě. Trasa orlích hnízd v délce 160 kilometrů z Čenstochové do Krakova pak zájemce zavede například na hrady Ogrodzieniec, Żarki, Złoty Potok a Olsztyn. A nejkrásnější historické dřevěné památky v jejich přirozeném prostředí lze obdivovat na Stezce dřevěné architektury. Při návštěvě Slezska je povinností navštívit alespoň Katowice, i když další zdejší města jako Gliwice, Zabrze či Bielsko-Biała si pozornost také zaslouží, o Čenstochové ani nemluvě.

Jak už bylo řečeno hned na začátku, jedna dovolená vám na poznání Polska určitě stačit nebude.

Lenka Neužilová

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button