Destinace měsíceKam jet?NěmeckoTOPZahraničí

Proč je Kolín nad Rýnem považován za město vody

Odpověď je jednoduchá. S tímto nejstarším z velkých německých měst je úzce spojena nejen řeka Rýn, ale i nejběžnější termín ve voňavkářství „kolínská voda“ a také místní slavné pivo Kölsch. I to jsou důvody, proč se vydat objevovat poklady tohoto města s mimořádně bohatou historií a zajímavou současností. Projděte se s námi městem se šesti zastaveními.

Foto: Pixabay

Zastavení první: kolínský dóm

První zastávkou všech turistů, kteří zamíří do Kolína nad Rýnem, bývá symbol tohoto města ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko – pětilodní gotická katedrála svatého Petra neboli kolínský dóm. Jeho věže jsou 157 metrů vysoké a patří k nejfotogeničtějším místům ve městě. Stavba této památky začala již v roce 1248 a trvala neskutečných 632 let. Je s podivem, že stavba tak rozlehlá neutrpěla za druhé světové války téměř žádné škody. I to místní považují za symbolické. V dnešní době je katedrála sídlem kolínského arcibiskupa a pořádají se zde také koncerty a různá hudební vystoupení. V roce 1996 byla tato památka zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. To nejcennější, co můžete v katedrále vidět, jsou ostatky tří králů, orientálních mudrců, kteří se přišli poklonit Mariinu synovi. Jednou ročně se v relikviáři otevře okno a věřící jsou vpuštěni do blízkosti hrobů. Kolínský dóm by však nebyl tím, čím je, bez mostu Hohenzollern Brücke, který ideálně dokresluje jeho panorama. Postaven byl v letech 1907 až 1911 a spojuje břehy Rýna železnicí i přechodem pro pěší a cyklisty.

Foto: Pixabay

Zastavení druhé: Muzeum kolínské vody

Snad každý někdy slyšel o kolínské vodě. U jejího zrodu stál italský voňavkář Giovanni Maria Farina, který se v roce 1709 usídlil ve městě a vynalezl onu známou voňavku. V jeho domě se dnes nachází muzeum plné lahviček a dóziček, které jsou samy o sobě uměleckými díly. Kolínské vodě totiž v minulosti propadly takové osobnosti jako W. A. Mozart, Napoleon či Mark Twain, a to samo o sobě vyžadovalo osobitý přístup ke každé z nich. Návštěvníci Muzea kolínské vody jsou vtaženi do její historie: prohlídka vedená průvodci oblečenými v dobových rokokových kostýmech odhaluje tajemství této vůně.

Historický dům 4711 byl postaven v letech 1852 až 1854. Název 4711 pochází z doby francouzské okupace, kdy vojáci bojovali s matoucími názvy ulic, a tak se místo toho přešlo k číslování obytných bloků. V domě č. 4711 se návštěvníci mají také možnost ponořit do světa vůní, mezi zajímavosti patří „seminář vůně“, ve kterém mají všichni možnost vytvořit si vlastní kolínskou vodu, samozřejmě s nápovědou profesionálů.

Foto: Pixabay

Zastavení třetí: řeka Rýn

Římané byli první, kteří ocenili vynikající pozici města u Rýna. Dodnes je řeka v Kolíně nad Rýnem jednou z nejdůležitějších dopravních cest. Popularita plaveb po Rýnu v posledních několika letech ještě více stoupla, oceňují ji především turisté, kterým řeka nabízí příjemný způsob prohlídky města, a to panoramatický okružní výlet lodí. Návštěvníci při něm mají jako na dlani všechny fantastické historické památky města. Ti, kteří dávají přednost suché a pevné zemi, o nic nepřijdou, protože mohou prozkoumat břehy Rýna pěšky, na kole nebo na bruslích.

Historická přístavní čtvrt v Kolíně nad Rýnem se může pochlubit novou nákupní promenádou s mnoha galeriemi a kavárnami. Srdcem čtvrti jsou tzv. „jestřábí domy“ (Kranhäuser), budovy navržené slavnými hamburskými architekty Bothem, Richterem a Teheranim.

Dalším lákadlem jsou nově opravené doky. Rýnské doky tak nyní představují spojení klasického a starého s novým. Například bývalé sýpky v přístavní čtvrti byly pečlivě proměněny v elegantní rezidenční a kancelářské budovy. O kousek dál, na sever proti proudu řeky, se odráží tradice romantického Rýna. Již roky zavěšují páry visací zámky na most Hohenzollern. Na znamení hluboké lásky a pevného vztahu potom hodí klíč do Rýna. Odborníci zkoumající tuto tradici věří, že zvyk pochází z Itálie. Nyní zdobí železný most desetitisíce zámků. Jsou zde malé i velké, staré a nové, umělecky zdobené a láskyplně uspořádané. Na toto vyjádření lásky je úžasný pohled.

Foto: Pixabay

Zastavení čtvrté: místní pivo na posilněnou

Návštěvníci se v letních měsících mohou také v Kolíně nad Rýnem těšit na chladnou sklenici místního piva Kölsch u jedné z pláží podél Rýna. Kölsch je název kolínského dialektu, ale později tak bylo pojmenováno i zde vařené pivo. Existuje 26 různých značek Kölsch, jež jsou regulovány úmluvou z roku 1985, která byla založena kvůli určení, která piva mohou být takto nazývána. Dohoda například stanovuje, že pivo musí být vařeno v Kolíně nebo okolí. Nejlepší způsob, jak si vychutnat toto svrchně kvašené pivo je navštívit jeden z mnoha pivovarů. Zde mohou návštěvníci také okusit, že pohostinnost v Kolíně nad Rýnem skutečně znamená otevřenost, oslavy a veselí. Letní rýnské nábřeží má téměř středomořskou atmosféru, návštěvníci jsou obklopeni množstvím klubů, teras a restaurací.

Foto: Pixabay

Zastavení páté: veletržní metropole

Kolín nad Rýnem je rovněž městem zaslíbeným veletrhům a výstavám. Společnost Koelnmesse GmbH (Cologne Trade Fair) je jedním z největších organizátorů veletrhů v zemi a za normálních okolností pořádá ročně přibližně 80 veletrhů a více než 2000 konferencí.

Město brzy oslaví 100 let od prvního jarního veletrhu, který se uskutečnil v roce 1924. Do roku 2005 sídlily veletržní prostory v historickém Rheinhallenu, nyní se přestěhovaly do nových prostor nedaleko odtud. Stará výstavní věž v Kolíně nad Rýnem (Messeturm Köln) je památkovou budovou z roku 1928 a v horním patře má věžovou restauraci. Od roku 2018 prochází veletrh největšími rekonstrukčními pracemi ve své historii, které jsou odhadovány na 600 milionů eur a dotknou se především sedmi jižních sálů ze 70. let.

Foto: Pixabay

Zastavení šesté: odměna nejen pro děti

Děti určitě nadchne návštěva Phantasialand Brühl, což je něco jako německý Disneyland. Dospělí si mohou odpočinout nejen v termálních lázních Claudius, ale také v parku Rheinpark, který tyto lázně obklopuje. Klaudiovy lázně nabízejí svým návštěvníkům možnost vykoupat se v oficiálně uznávané léčivé vodě, která pochází z přírodního termálního a minerálního pramene. Lázně, které patří mezi nejlepší termální lázně v Evropě, jsou postaveny ve stylu původních římských lázní a nabízejí výjimečnou možnost relaxace na ploše 12 000 čtverečních metrů – a to vše uprostřed pulzujícího města.

Přes řeku vede k parku lanová dráha a navštívit zde můžete botanickou zahradu nebo zoo. Nachází se zde také vyhlídková platforma Triangl, kde můžete obdivovat výhled na město z výšky 100 metrů.

 

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button