Data & studieTrendyZprávy

Pro cizince je v Česku levněji, pro Čechy se zdražují pobyty v exotice

Současné posilování dolaru zasahuje jak do příjezdového, tak i výjezdového cestovního ruchu.

Ilustrační foto Zdroj: Shutterstock
Ilustrační foto Zdroj: Shutterstock

1) příjezdový cestovní ruch

Posilování zahraničních měn vůči české koruně má na příjezdový cestovní ruch pozitivní vliv. Turisté ze zahraničí přivážející si s sebou do ČR dolary nyní získají při výměně na české koruny více – za poslední měsíc téměř o 1 korunu více na jednom dolaru, což jistě není zanedbatelná částka. Zda proto Českou republiku navštíví více cizinců se však projeví až v dlouhodobém horizontu, řádově v několika měsících, pokud se dolar udrží alespoň na této hladině. Například turistů z USA přijelo v roce 2013 do ČR přes 386 tis., což bylo o 5 % více než v roce 2012. Američané se řadí na 5. pozici nejčastějších návštěvníků naší země. Posílení dolaru by tak mohlo podpořit rostoucí trend příjezdů ze Spojených států a již v létě bychom mohli očekávat vyšší návštěvnost.

2) výjezdový cestovní ruch

Výjezdový cestovní ruch je oslabováním koruny vůči zahraničním měnám zasažen velmi výrazně již od podzimu 2013, kdy oslabila koruna vůči euru. Nyní oslabila vůči dolaru o cca 4 % za poslední měsíc. To se aktuálně promítá zejména do cen pobytů v exotice pro individuální cestující, kterým se pobyt v exotice zdražil.

České cestovní kanceláře obchodují v dolarech minimálně, ale v drtivé většině v eurech. V dolarech se nakupují např. pobyty v exotických zemích. Cestovní kanceláře však podle občanského zákoníku nemohou cenu zájezdu u uzavřených smluv navýšit, pokud se směnný kurs použitý pro stanovení ceny zájezdu nezvýší o více než 10 %.

Momentálně by se oslabení koruny vůči dolaru nemělo zákazníků cestovních kanceláří nijak dotknout, jsou zákonem chráněni. Výjimkou mohou být zájezdy na přání, sestavované z aktuálně platných cen letecké dopravy a ubytování.

 

Kateřina Petříčková

ooo
tajemník Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA)

 

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button