Příjmy ČR z příjezdového cestovního ruchu stouply o 3,5 procenta

Příjmy z příjezdového cestovního ruchu v Česku se v letošním prvním čtvrtletí zvýšily meziročně o 3,5 procenta na 39,9 miliardy korun, vyplývá z čísel o platební bilanci zveřejněných Českou národní bankou.

Ilustrační foto, Zdroj: CzechTourism

Institut turismu agentury CzechTourism uvedl, že za růstem příjmů jsou mírně vyšší korunové útraty zahraničních návštěvníků během jejich pobytů. Zahraničních turistů, kteří se letos od ledna do konce března v Česku ubytovali, totiž proti loňsku nepatrně ubylo. Z údajů ČNB je patrný také nárůst výdajů Čechů na zahraniční turistiku. V prvním čtvrtletí se zvýšily meziročně o víc než čtyři procenta na 33,1 miliardy korun.

K nárůstu příjmů z příjezdového cestovního ruchu přispěli především jednodenní návštěvníci, uvedla mluvčí CzechTourismu Michaela Klofcová. Každý z nich v prvním čtvrtletí utratil v Česku průměrně 4458 korun.

„Do vyšších příjmů se promítl také rostoucí podíl příjezdů z některých významných vzdálených trhů, jako jsou Čína či USA, a mírně vzrostly i příjezdy turistů z některých arabských zemí, které jsou charakteristické bonitní klientelou orientovanou zejména na lázeňství,“ doplnila mluvčí. V nárůstu příjmů se podle ní projevil také rozvoj sdílené ekonomiky a zprostředkovatelských on-line platforem.

V průměru na osobu a den utratili zahraniční turisté za dovolenou v Česku v prvních třech měsících letošní roku 2614 korun, podotkla Klofcová. Z toho přibližně polovinu činily výdaje vynaložené před cestou a polovinu výdaje během cesty. U jednodenních návštěvníků tvořily výdaje během cesty více než tři čtvrtiny celkové částky. Mezi jednodenními návštěvníky tradičně převažují hlavně Němci a Poláci.

Počet zahraničních hostů, kteří se ubytovali v hotelech, penzionech a kempech v Česku, v letošním prvním čtvrtletí klesl po několika letech nepřetržitého růstu. Snížil se o 0,2 procenta na 2,01 milionu. Jejich noclehů ubylo o 2,3 procenta na 5,3 milionu. Podle analytiků se v mírném poklesu začíná projevovat negativní očekávaní, které souvisí s hospodářským zpomalením západoevropských ekonomik.

Newsroom TTG/ČTK

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..