Příjezdy turistů míří k novému rekordu

Ve druhém čtvrtletí přijelo do hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) v ČR celkem 2,4 milionu zahraničních turistů, což představuje meziroční nárůst o 8,4 procenta. Rostly zejména příjezdy z blízkých trhů, Jižní Koreje, Číny a USA. Vyplývá to z dat o návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení, která aktuálně zveřejnil Český statistický úřad.

Foto: Shanti Hesse, Shutterstock

Foto: Shanti Hesse, Shutterstock

Od počátku roku do konce prvního pololetí přijelo do HUZ celkem 3,9 milionu zahraničních turistů, což bylo o 7,9 procenta více než ve stejném období předchozího roku. „Pokud se podobné tempo růstu udrží i ve druhé polovině roku, můžeme letos očekávat další rekord. Do České republiky by mohlo přijet přes 8,5 milionu zahraničních turistů, “ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Do pozitivního vývoje příjezdů zahraničních turistů v prvním pololetí se promítla hlavně rostoucí poptávka turistů ze sousedních států platících eurem. „Dopad současné měnové politiky ČNB na poptávku ze sousedních zemí je zcela jednoznačný. Kromě toho se projevil i dopad velkých akcí jako bylo mistrovství světa v hokeji, mistrovství Evropy ve fotbale do 21 let, či Plzeň – Evropské hlavní město kultury,“ uvedla Monika Palatková, generální ředitelka agentury CzechTourism.

Kromě sousedních zemí významně rostly také příjezdy z Číny, Jižní Koreje a USA. U turistů z Číny navíc obchodníci zaznamenali i výrazný nárůst tržeb. „Za první pololetí evidujeme u čínských turistů nárůst tržeb za nákupy nad 2000 korun na více než dvojnásobek,“ uvedla Zuzana Roubíčková ze společnosti Global Blue Czech Republic.

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..