Prezentace v Bratislavě o historii českých šlechtických rodů

Šťastnou ruku při výběru námětu diskusí měla paní Nora Gill, ředitelka zastoupení agentury CzechTourism v Bratislavě, když se rozhodla prezentovat slovenskému publiku historii i současný život české šlechty. Téma souvisí jednak s kampaní CzechTourismu Česko – země příběhů, jednak s faktem, že Slováci patří mezi nejpočetnější skupiny návštěvníků českých hradů a zámků.

Foto: Amara Zemplinerová

Pro Slováky je toto téma o to zajímavější, že domácí šlechta neexistuje, a na hrady a zámky se tudíž po roce 1989 původní obyvatelé nevrátili. Atraktivnost bratislavských setkání je navíc umocněna přítomností žijících příslušníků českých šlechtických rodů, kteří se po sametové revoluci rozhodli na svá panství vrátit a vdechnout jim nový život. Oni sami tedy vyprávějí nejen své vlastní osudy, ale i příběhy svých rodů a osudy rodových panství.

Po únorové návštěvě manželů Sternbergových ze zámku Jemniště se v dubnu v bratislavské kavárně Scherz uskutečnila beseda s panem Františkem Kinským z Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Slovenskému publiku vyprávěl svůj životní příběh. „Když mi lidé říkají – vždyť ty si bohatý! – říkám jim, že nejsem, protože to, co mám, nepatří mně, ale rodině, a mým úkolem je se o to dobře starat,“ vysvětlil svůj vztah k materiálním statkům majitel zámku František Kinský. Povídal i o tom, jak vnímal časy, kdy jejich rodina přišla o majetky a jeho otec se dostal do vězení, shodou okolností nejdříve ve slovenské Ilavě. A protože pan Kinský založil první reklamní agenturu v ČSFR a jeho jméno je známé i ve světě reklamy, dověděli se posluchači i to, jak to vypadá v této branži.

V průběhu diskuse se nezapomnělo ani na povídání o Novém zámku v Kostelci nad Orlicí, který je více než obyčejným zámkem. Dnes se ani nechce věřit, že v dobách, kdy přešel zámek do rukou státu, se v těchto krásných zámeckých prostorách nacházel Výzkumný ústav chovu prasat. V roce 1992 byl zámek vrácen rodině Kinských a od té doby prošel náročnou rekonstrukcí. Vyplatilo se, dnes je v něm přístupná nejen zámecká expozice, ale toto místo se stalo i významným kulturním centrem – konají se zde výstavy a zajímavé koncerty.

Z vyprávění Františka Kinského byl cítit zájem jak o vlastní zámek, tak o krajinu Orlických hor a Podorlicka, která v sobě nese nejen romantické kouzlo, ale i velký potenciál pro cestovní ruch. V tomto přesvědčení jej na dopoledním setkání s novináři podpořila i paní Petra Smrčková, ředitelka Destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko, která již od roku 2009 usiluje o podporu vzrůstu cestovního ruchu v této destinaci a iniciuje spolupráci mezi místní podnikatelskou sférou, samosprávou a neziskovými organizacemi pro realizaci projektů na podporu rozvoje regionu.

red

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..