Data & studieMěsta & regiony ČRTrendyZprávy

Pražský hrad opět nejnavštěvovanějším cílem u nás

Nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Česku se loni opět stal Pražský hrad. Do jeho areálu zavítalo 2,44 milionu osob, meziročně o 2,8 procenta více.

Foto: Pixabay

Ani pořadí dalších dvou míst se oproti předloňsku nezměnila. Jako druhá se umístila lanová dráha na Petřín, kam přišlo 2,03 milionu lidí. Třetí je pražská zoologická zahrada, kterou zhlédlo 1,43 milionu návštěvníků. Pražské destinace ale na čtvrtém místě nově doplnila technická památka Moravskoslezského kraje Dolní Vítkovice s 1,36 milionu návštěvníků. Výsledky návštěvnosti zveřejnila agentura CzechTourism.

Pražský hrad i samotné hlavní město jsou podle nového ředitele CzechTourismu Jana Hergeta magnetem, ale na čtvrté Ostravě je vidět, že z dříve neznámého místa vznikla lákavá turistická atrakce. „Stává se z něj jedno z nejnavštěvovanějších míst. Myslím si, že ať už samotná stavba nebo kombinace s eventy dodávají místu neskutečnou atmosféru,“ uvedl.

Herget připomněl, že se v industriálním areálu Dolních Vítkovic, památkově chráněných bývalých hutí, dolů a železáren, pořádá hudební festival Colours of Ostrava a další akce. Koncept svou unikátností zaujal i ve světě. Za podobně zajímavý považuje i Pivovar Plzeňský Prazdroj.

„Pokud se městu Plzeň povede pokračovat v nastoleném trendu, tak v kombinaci s eventy je tato cesta velkou šancí,“ dodal. Podpora turismu záleží podle něj i na samotných radnicích, například vloni navštívilo státní hrad a zámek Český Krumlov 429 000 osob, zatímco samotné město podle odhadů přes dva miliony.

Turismus podle Hergeta tvoří významnou část českého národního bohatství. Jeho podíl na hrubém domácím produktu Česka byl předloni 2,9 procenta a v cestovním ruchu pracovalo téměř 240 tisíc lidí. „Pro srovnání – české zemědělství vytvořilo 2,8 procenta HDP a jen polovinu pracovních míst,“ uvedl Herget.

Nejnavštěvovanějším muzeem loňského roku se stal Veletržní palác, druhé bylo Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou a třetí Pivovarské muzeum a Plzeňské historické podzemí. V první desítce TOP 50 klasických turistických cílů je ale i největší aquapark v Česku AquaPalace Praha a Aqualand Moravia z Brně-venkov a další dvě pražské památky – petřínská rozhledna a Staroměstská radnice.

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v letošním prvním čtvrtletí ubytovaly čtyři miliony lidí, což bylo meziročně o 1,8 procenta více. Poptávka zahraničních hostů ale po několika letech nepřetržitého růstu v prvních třech měsících letošního roku klesla, uvedl v květnu Český statistický úřad. Počet návštěvníků se ale meziročně v krajích zvýšil.

TOP 3 nejčastěji navštěvované cíle Místo Počet návštěvníků v tis.
1. Pražský hrad 2 444,9
2. Lanová dráha na Petřín 2 032,3
3: Zoologická zahrada hl. m. Prahy 1 427,5

Zdroj: CzechTourism

Newsroom TTG/ČTK

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button