Pražské hotelnictví se loni dostalo z krize

Hotelový trh v Praze se začíná dostávat z krize. Alespoň to tvrdí průzkum poradenské společnosti Labartt Hospitality, kterého se aktivně zúčastnilo 21 hotelů od 3 do 5* s celkovým počtem 4458 pokojů.

Praha Foto: PIS-PCT

Praha Foto: PIS-PCT

Důvodů je prý více, jedná se o pokračující nárůst počtu turistů v hlavním městě, zlepšující se kondici české i evropské ekonomiky, intervenci ČNB v závěru loňského roku, ale i pokračující investice do standardu hotelů. Průměrná obsazenost pokojů oproti roku 2012 vzrostla cca o 1,5 %. Průměrná obsazenost pokojů téměř dosáhla hodnot předkrizového období, tedy roku 2007. Vzhledem k tomu, že v roce 2007 bylo v Praze přibližně o 4000 pokojů méně, se jedná o velmi pozitivní výsledek. V pozitivním duchu se nesou i vyhlídky pro rok 2014: „V roce 2014 se dá očekávat vyšší obsazenost hotelů než v roce 2013, čímž by byla překonána průměrná obsazenost z předkrizových let,“ říká Ing. Jan Ficek, výkonný ředitel Labartt Hospitality. Výsledky průzkumu potvrzují a rozvíjejí výstupy z pravidelného šetření prováděného nadnárodní skupinou STR Global.

Obsazenost zvyšují 5hvězdičkové hotely

Zvyšovat obsazenost se dařilo zejména luxusnějším 5* hotelům. U hotelů nižších kategorií byl nárůst již méně znatelný. Dle výsledků prvních statistik ČSÚ byl rok 2013 rekordní v příjezdech turistů do ČR včetně Prahy. Konkrétní čísla budou známa na jaře tohoto roku, kdy ČSÚ vydá statistiky o počtu příjezdů turistů a jejich přenocování za rok 2013. Velmi pozitivně přijali hoteliéři intervenci ČNB koncem roku 2013. V dobré náladě vyhlížejí zejména sezonu 2014, kdy by se měl tento krok plně projevit. Hoteliéři z 3 a 5* hotelů očekávají lepší obsazenost než v roce 2013. Většina 4* hotelů očekává stejnou obsazenost jako  loni.

Ubytování ve většině pražských hotelů je sjednáváno v eurech, ale téměř veškeré náklady hotelu jsou hrazeny v korunách. Hotel tedy za stejnou euro sazbu za pokoj obdrží více českých korun. „Tím i dochází k růstu provozního zisku (GopARu = Gross operating profit per available room) za pokoj,“ doplňuje Ondřej Zajíc, Senior Manager Labartt Hospitality. To je důležité už proto, že průměrnou dosaženou cenu za pokoj se již několik let nedaří zvyšovat. Náznak zvyšování byl zaznamenán pouze v letech 2011 a 2012, tento trend se však nepodařilo v roce 2013 udržet – průměrná cena za ubytování v eurech klesla o 1,6 % na 71,5 eura. S ohledem na to, že nejvyšší obsazenost zaznamenávají 5* hotely, měli by se podle Labartt Hospitality i další hoteliéři zaměřit na zvyšování kvality svých služeb a renovaci interiérů. To by mohlo mít přímý vliv i na zvýšení průměrné ceny za pokoj. Také by mohl pomoci fakt, že se pro rok 2014 nechystá výrazné navýšení kapacity v rámci 5* segmentu.

Praha očekává další hotely

Naopak v segmentu 3 a 4* hotelů by se v roce 2014 mělo otevřít několik hotelů, což může negativně ovlivnit průměrnou obsazenost i dosaženou cenu. Navýšení kapacit však může být kompenzováno vyšším počtem příjezdů a přenocování turistů, pro což má Praha letos předpoklady. Většina hotelů oslovených společností Labartt Hospitality se shoduje, že struktura klientely se oproti roku 2012 příliš nezměnila. Do 5* hotelů jezdí více turistů, ale mírně ubylo korporátních klientů. U 4* hotelů tomu bylo přesně naopak, dá se tedy říci, že firemní klientela se nyní soustřeďuje více do 4* hotelů. Do pražských hotelů jezdí trvale nejvíce hostů z Ruska, USA, Velké Británie a Německa. Délka pobytu hostů se oproti roku 2012 příliš nezměnila, stále průměrně zůstávají 2,5 dne a délka jejich pobytů má spíše klesající tendenci.

Z průzkumu tedy vyplývá, že nálada na pražském hotelovém trhu je optimistická a hoteliéři očekávají pozitivní výsledky i letos, kdy se plánuje otevření několika nových hotelů dohromady s více než 500 pokoji, z nichž bude většina situována přímo v centru Prahy.

red

 

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..