Prahu bychom neměli prodávat pod cenou

S Hanou Třeštíkovou, členkou Rady hl. m. Prahy pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu, jsme hovořili o tom, kam se ubírá, a hlavně kam by se ubírat měl, cestovní ruch v Praze.

Foto: Magistrát hl. m. Prahy

S jakým cílem jste šla do magistrátních voleb a jak jste daleko k jeho dosažení?

S láskou k Praze a s chutí Praze pomoci. Jako všechny Pražany, i mě mrzí, kam se Praha pomalu posouvá. Prodává se pod cenou. Vzhledem k tomu, jaké tu máme bohatství – památky, kulturu, parky, vynikající gastronomii – je to veliká škoda. Zatím jsem ve fázi, kdy si nechávám dělat analýzu cestovního ruchu v Praze a srovnání s jinými metropolemi, jaká tam mají opatření, která my nemáme apod.

Co vás tedy v oblasti cestovního ruchu nejvíc trápí?

To, co trápí Pražany, kteří žijí v centru. Čísla zatím nemáme, ale odhadem asi čtyřicet procent zahraničních návštěvníků Prahy jsou low budget turisté, a ti jsou, bohužel, nejvíc vidět a také nejvíc slyšet. Např. z Anglie sem jezdí skupiny, které ráno přiletí, jdou do Dlouhé třídy, tam projdou všechny kluby a bary, a druhý den ráno pro probenděné noci, zase odletí. Nechceme, aby Praha byla „pařící destinací“, nechceme, aby z Dlouhé třídy bylo ghetto, a nechceme, aby lidé jezdili do Prahy jen na pivo, i když je výborné.

Jak tomu ale zabránit?

Samozřejmě nemůžeme a ani nechceme nikomu bránit, aby sem jezdil. Musíme se jednak zaměřit na noční život, už jsme zřídili funkci nočního starosty, tu jsme odkoukali v Amsterdamu, nočního starostu mají ale i v jiných městech, jednak se musíme soustředit na to, abychom propagovali Prahu jako město, kde turisté najdou vždy něco zajímavého, ať už to jsou koncerty, festivaly, galerie, balet, opera, to vše jsou lákadla bez jazykové bariéry. Chceme do Prahy přilákat bonitní turisty, kteří u nás chvíli zůstanou a v ideálním případě se k nám vrátí. Velmi vítám projekt TouchPoint, na kterém se podílejí Prague City Tourism, CzechTourism, Středočeský kraj a Letiště Praha, který může velmi dobře ovlivnit, jací turisté k nám budou jezdit. Letiště v tom dělá velmi dobrou práci, totiž v získávání dálkových letů pro Prahu. Turisté, kteří sem díky nim přiletí, nepřiletí jen na otočku, neprojdou si jenom Královskou cestu a pak na pivo a domů. Když už vážili tak dlouhou cestu, ubytují se v hotelu, zůstanou tu déle a také tu více utratí.

Dalším problémem je, zejména v letní sezoně, centrum zahlcené turisty. Co s tím?

To je problém, který půjde těžko vyřešit. Samozřejmě se snažíme rozptýlit turisty i po zbytku Prahy, nabízet jim třeba Vyšehrad, Holešovice, apod., ale je to trošku dvousečné, není možné příliš zatížit rezidenční čtvrti, kde jsou lidé zvyklí, že mají klid. Koneckonců na to, že na Královské cestě jsou davy, si už všichni zvykli, i ti, co tam bydlí.

Naďa Rybárová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..