Zprávy

Praha – Varšava: vzdušnou čarou 70 let

Dne 7. srpna 1946 se uskutečnil první let Polských aerolinií na lince Praha – Varšava. Sedmdesáté výročí slaví zástupci letecké společnosti LOT Polish Airlines v Českém centru Praha ojedinělou výstavou nazvanou Varsava z LOTu ptaka. Velkoformátové fotografie polského fotografa a kameramana Macieje Margase budou k vidění v galerii Českých center v Rytířské ulici od 5. do 26. srpna 2016. Organizátorem výstavy jsou Česká centra a Polské aerolinie (LOT).

Foto: LOT Polish Airlines
Foto: LOT Polish Airlines

LOT je nejstarší leteckou společností v Evropě a šestou na světě, která po celou dobu své existence vystupuje pod stejným jménem a logem. Vznikla 1. 1. 1929 na základě fúze soukromých leteckých společností etablovaných před druhou světovou válkou. Ve stejném roce zahájil letecké spojení mezi Polskem a moravskou metropolí. Právě Brno bylo přestupním bodem na trati Varšava – Katovice – Brno – Vídeň. LOT provozoval tuto trasu do dubna 1933.

Zavedení pravidelného spojení mezi Varšavou a Prahou plánoval LOT už na přelomu 30. a 40. let jako součást celkové modifikace jeho sítě spojení. Činnost byla ve válečném období zmrazena a provoz se znovu obnovil až v roce 1945. V lednu 1946 došlo k podpisu mezinárodní letecké smlouvy mezi Československem a Polskem. Podle ní měly lety mezi Prahou a Varšavou provozovat společně LOT Polish Airlines a ČSA. Už za půl roku – 7. srpna 1946 – odstartovala první letadla polských aerolinek ve směru Varšava – Praha – Varšava. Češi je následovali 13. srpna. Během sedmdesáti let se měnily jak typy letadel, tak i nároky cestujících.

Očima pilotů

Výstava Varšava z LOTu ptaka představuje ojedinělý fotografický projekt, na kterém autor pracoval bezmála rok. Aby bylo možné provést přelety nad přísně kontrolovaným vzdušným prostorem, musel Maciej Margas získat řadu povolení od Úřadu civilního letectví, Kanceláře ochrany vlády nebo varšavského krizového štábu a řady dalších vládních institucí. Podle autora bylo nejsložitější zajistit fotografické vybavení, které by umožnilo pořídit kvalitní noční snímky z leteckého pohledu. Především však musel získat prostředky na pronájem dvoumotorového vrtulníku. Pomohli mu sponzoři i crowdfundingová kampaň.

Maciej Margas jako první fotograf v Polsku pořídil noční snímky Varšavy ve vysokém rozlišení z výšky tři tisíce stop (914 m). Let Macieje Margase, při němž vznikl také film 360, byl živě vysílán. Fotografie současné Varšavy od Macieje Margase a bloggerky Blogusz.pl prezentovaly Polsko na výstavě v rámci Polských dní v australské Canbeře.
 
Maciej Margas
Polský fotograf a kameraman na sebe upozornil na začátku roku 2014, kdy jako dvacetiletý debutoval filmem WARSAW 24H timelapse. Časosběrný film natáčený v průběhu dvou let ze střech mrakodrapů vznikal jako nezávislá produkce: Maciej Margas organizoval natáčení, je autorem scénáře, film sám nasnímal a sestříhal. Během necelého týdne po zveřejnění na internetu zhlédlo snímek více než 100 000 diváků.

V současné době je snímek považován za nejpopulárnější časosběrné video vyhodnocené jako jeden z osmi nejlepších časosběrných snímků na světě, který zhlédl americký prezident Barrack Obama nebo královna Alžběta II. Maciej Margas patří k vyhledávaným polským autorům, který svou tvorbu české veřejnosti představuje vůbec poprvé.

[box]

Informace o výstavě:

5. 8. 2016 – 26. 8. 2016

České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1

Letní otevírací doba:
ÚT–PÁ           11–18

Vstup volný

www.czechcentres.cz

[/box] 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button