Praha v den nejkrásnější

Který to je? – No, přece ten, kdy jsou „… střevíčky jako ze zlata, když je mám, připadám si strašně bohatá, ty si vezmu jen, v onen slavný den, až si do kočáru sednem ty a já…“

Foto: PIS - PCT

Foto: PIS – PCT

Není to nic nového pod sluncem, že také svatební turistika patří mezi specifické formy cestovního ruchu a že se dnes profesionálové v cestovním ruchu snaží oslovit část populace, která má v plánu se oženit, vdávat, obnovit slib manželství či uzavřít registrované partnerství.

Téměř šestina svateb v Praze je „cizineckých“

V Praze se v loni uzavřelo cca 6000 svateb, z toho skoro 900, kdy jeden z manželů byl cizincem. Pochopitelně ne všichni jsou turisté, kteří si svatbu u nás speciálně pro tento účel naplánují. Největší podíl z těchto „cizineckých obřadů“ tvoří slovenské, které nám ani nepřipadne pojímat jako tzv. cizinecké svatby.

Praha se svojí romantikou, magičností a velkým počtem hotelů i restaurací je bezesporu vnímána jako jedno z ideálních míst pro uspořádání nádherného a nezapomenutelného svatebního obřadu. Zatímco v roce 1993 se v Praze oddalo jen 53 svateb cizinců, o 5 let později už to bylo 90 obřadů. Svatební agentury, kterých je jen v Praze skoro dvacítka, připravují pochopitelně celý ceremoniál nejen pro hlavni město, ale i pro další místa po Čechách a na Moravě, ponejvíce na hradech a zámcích po celé republice.

Loni se v Praze vzalo již 150 „turistických“ párů, při nichž byli oba snoubenci cizinci. Na prvním místě Rusové, Ukrajinci, ale také Číňané, Japonci či Australané nebo Izraelci. Zatímco jedni pořádají velkolepou oslavu s jízdou v koňském spřežení, honosnou svatební večeří a programem pro doprovázející svatební hosty, občané Izraele sem často přijíždějí pouze na jeden den, nejčastěji do objektů s blízkostí Pražského hradu, kde je na programu romantické fotografování a ještě se dá stihnout odlet z Prahy v jednom jediném dni. V Izraeli není totiž povolen civilní obřad, ale pokud se mladí vezmou v cizině, je jim doma právoplatně uznáván. Navíc např. Smart Wings létají v ranních a nočních hodinách tak šikovně, že to lze opravdu zvládnout.

PIS – PCT chystá svatební katalog

Připravovaný svatební katalog (v tištěné podobě i na webu) Pražské informační služby – Prague City Tourismu je převážně komponován v rovině informační a hlavním účelem je předložit zajímavý rozsah možností i nových míst, jež jsou pro tyto aktivity nově přístupná a vhodná. U svateb, kde jsou oba cizinci, jde o složitější proces nabídky. Tam je třeba kvalitní akvizice na svatebních veletrzích, užijí se i reklamní spoty na internetu i na sociálních sítích, neboť to je pro generaci 21. století nejefektivnější forma reklamy.

Praha má velké množství kostelů pro náboženské obřady, romantických zahrad, obřadních síní či zámeckých prostor v některém pražském paláci nebo v jeho bezprostředním sousedství. Hlavní město je však také ideální pro menší a intimnější obřady, ideální pro romantické fotografování a, přiznejme si, často právě tento fakt převáží i svatební obřad samotný. Je třeba mít na co vzpomínat nad kupou fotografií nebo u videa.

Praha je ideálním místem

Praha má pro svatební turistiku ještě jednu velikou výhodu. Nebere v žádném případě svatební obřady hradům a zámkům, kde si jako princezna a princ připadají nejen novomanželé, ale nabízí v posvatebním čase kvalitní další program po „výměně prstýnků“, nabízí nadstandardní ubytování, doplněné třeba denním SPA či dalšími službami určenými speciálně k těmto účelům. Praha skýtá rovněž více než jiná města a místa v ČR intimnější prostředí pro uzavření registrovaných partnerství či pro setkání za účelem stvrzení slibu s obnovou svatebního obřadu.

Prague City Tourism považuje svatební turistiku v Praze za ne­obyčejnou příležitost, jak aplikovat magičnosti a jedinečnosti města pro specifický segment, jenž ve svém efektu přinese vysoké zisky a navíc se „zadře“ pod kůži. Praha se tak stane nezapomenutelným místem.

Zkuste manželce nebo manželovi navrhnout, že pojedete na místo, kde jste si slíbili věčnou lásku. Přijme se slzou v oku…

[box style=“rounded“]

Nora Dolanská

 

 

PhDr. Nora Dolanská, MBA

ředitelka Pražské informační služby – Prague City Tourism[/box]

Enter the text or HTML code here

Jeden komentář

  1. . . . psal jsem komentář a nějak mi nedopatřením utekl aniž bych jej ukončil. Omlouvám se .Došlo Vám to? Díky za odpověď. Benda

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..