Praha se stane osmým Kanárským ostrovem

Canaria Travel, Travel Service, Letiště Praha a Kanárské ostrovy. Čtyři partneři a současně čtyři pevné nohy, na kterých je postaven ambiciózní plán udělat z hlavního města České republiky mezinárodní hub pro směřování masové turistiky na Kanárské ostrovy.

Prezident vlády Kanárských ostrovů Jeho Excelence Paulino Rivero Foto: Petr Tůma

Prezident vlády Kanárských ostrovů Jeho Excelence Paulino Rivero Foto: Petr Tůma

Počínaje nastupující zimní sezonou by se mohly dostat na úroveň jiným, ještě nedávno tolik oblíbeným destinacím, kam budou z Prahy za teplem létat nejen Češi, ale i Poláci, Bulhaři či Rusové.

Historicky jsou tradičními návštěvníky Kanárských ostrovů převážně Britové (tvoří 30 % všech turistů), Němci (s 23 %), Skandinávci (s 13 %) a pak sami Španělé (s 13 %). Ostrovy však stále více vyhledávají i návštěvníci dalších evropských zemí. Láká je kromě stabilního zázemí s dlouhodobě vyprofilovanými turistickými službami příjemné počasí a dostupnost destinace. Nejnovější snaha čtyř strategických partnerů tak vychází z logických předpokladů, že když se naváže na řadu letů ČSA směřujících z Ruska a navíc se přidají další pravidelná i charterová spojení, mohla by Praha zafungovat jako centrální přestupní bod pro všechny, kdož o Kanárských ostrovech zatím jen snili. Vždyť hlavní sezona tam začíná na konci října a táhne se až do konce naší zimy, minimálně do dubna.

V rámci mezinárodní konference, která se touto tematikou zabývala, navštívil Prahu i prezident vlády Kanárských ostrovů, Jeho Excelence Paulino Rivero, kterého jsme požádali o rozhovor.

Proč si myslíte, že Praha má potenciál stát se podobným mezinárodním hubem lidí směřujících na Kanárské ostrovy?

Kromě toho, že zde máte moderní svižně fungující letiště s linkami operujícími dále na východ a do Ruska, je tu řada klíčových partnerů – například cestovní kancelář Canaria Travel a největší český letecký dopravce Travel Servis. Ti všichni vědí, že turisté vyžadují nejen kvalitní služby v příjemném prostředí, ale i politickou a sociální stabilitu. A tu jim Kanárské ostrovy nabízejí.

Jak úspěšné z hlediska turistiky byly minulé roky pro Španělsko a Kanárské ostrovy jako takové?

Vím, že rok 2011 znamenal příjem 52 906 milionů eur z oblasti cestovního ruchu a příjezd téměř 60 milionů zahraničních návštěvníků. Jejich počet se zvýšil nejvíce právě na Kanárských ostrovech, a to o 18,4 % – ostrovy obývají přibližně 2 miliony obyvatel a 12 milionů lidí k nám zamířilo na dovolenou. Loni se tato čísla ještě navýšila.

Co je podle vás důvodem této úspěšnosti?

Dřív se létalo za exotikou a odpočinkem na druhý konec světa, ale doba se změnila. Lidé chtějí být blíže domovům a k nám se dostanou doslova za pár hodin. Je to podobná vzdálenost jako například do Egypta. Na rozdíl od něj je každý z našich ostrovů jiný. Najdete tam nejen pláže, ale i divokou přírodu a hory, samozřejmě ideální podmínky pro vodní sporty, úžasně čistý vzduch vhodný pro pozorování hvězd. Zatímco jeden ostrov je zelený – například La Palma (říkáme jí Krásný ostrov – Isla bonita), další má zcela jiný – vulkanický – charakter, příkladem toho je Lanzarote. Největší ostrovy Gran Canaria a Tenerife jsou natolik rozdílné a bohaté na faunu a flóru, že připomínají dva malé kontinenty.

Jen na Tenerife je dnes osm golfových hřišť, je to sport populární i ve Španělsku?

Golf je rozhodně na vzestupu. Přesto, když se podívám na statistiky, tak Kanárské ostrovy lákají návštěvníky v první řadě stálým teplým klimatem, pak to je vysoká infrastruktura služeb vhodná pro odpočinek, dále to jsou pláže, příroda a až na konci jsou sportovní aktivity.

Petr Tůma

Enter the text or HTML code here

Jeden komentář

  1. A Slováci budú nadaľej lietať predraženými letenkami z Viedne…

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..