Praha hlásí rekordní počet turistů přes svátky

V posledních týdnech uplynulého roku do Prahy zavítalo kolem 120 000 turistů. Do české metropole přijeli na Vánoce a Silvestra kromě Čechů také Rusové, ale i tradiční hosté z Německa, Itálie a Velké Británie. Podle údajů Pražské informační služby – Prague City Tourism byl konec roku 2013 z hlediska počtu turistů rekordní. Jen na Staroměstskou radnici zavítalo v období vánočních svátků a prvního lednového týdne 30 000 návštěvníků. Pardubické letiště z kapacitních důvodů nepřijalo více než 50 letů.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí Foto: Pražská informační služba – Prague City Tourism

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí Foto: Pražská informační služba – Prague City Tourism

Nejvíce lidí mělo zájem v prosinci o vstup do Staroměstské radnice, kde jsou přístupné historické sály, románsko-gotické podzemí a radniční věž, odkud byl krásný výhled na vánoční strom a trhy. „V prosinci jsme prodali 77 000 vstupenek, což je vůbec nejvyšší měsíční návštěvnost za celý minulý rok. Přestože prozatím nemáme celkové statistické údaje, s velkou pravděpodobností můžeme v Praze hovořit o pokračujícím trendu turistického oživení,“ uvádí ředitelka Pražské informační služby – Prague City Tourism Nora Dolanská.

Také návštěvnost webu www.vanocevpraze.cz, který pro adventní čas PIS – PCT pravidelně aktualizuje, potvrzuje zájem o slavnostní atmosféru Prahy u hostů z Německa, Ruska, Itálie, Spojeného království, Francie a USA. Realita přelomu roku 2013 překonala mnohé početní odhady, do ČR se vypravilo asi 200 tisíc zahraničních návštěvníků, přičemž většina zůstala v hlavním městě. Velký vliv na tento výsledek má i příznivý kurz koruny.

Pardubické letiště odmítlo více než 50 letů

Významnou klientelou pražských hotelů, restaurací a obchodů byli zejména Rusové. Jen ČSA vypravily do ruských destinací 148 letů nad rámec běžného letového řádu. Pardubické letiště zase muselo z kapacitních důvodů odmítnout více než 50 letů, o které měli ruští přepravci zájem.

Vánoční strom Foto: Pražská informační služba – Prague City Tourism

Vánoční strom Foto: Pražská informační služba – Prague City Tourism

Vyhledávaným cílem turistů se stala také všechna tři v zimní sezoně otevřená infocentra Pražské informační služby – Prague City Tourism.
Nejčastěji se lidé dotazovali v turistickém informačním centru na Staroměstské radnici, kde za prosinec obsloužili téměř 68 tisíc lidí, druhým nejvytíženějším bylo informační centrum v Rytířské ulici, kam zavítalo kolem 20 000 návštěvníků.

Zimní Praha turisty přivítala v kondici, v posledních měsících se jí dostalo mnoha cenných hodnocení: metropole Česka se opět umístila v TOP 10 studie MasterCard Global Destination Cities Index 2013, zpravodajská stanice CNN zařadila Prahu na první místo deseti nejhezčích měst pro zimní dovolenou a žebříček vyhledávače Google ji vyhodnotil jako jedenácté nejvíc fotografované město na světě.

red

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..