MICE

Praha dosáhla na kongresovém poli nejlepší pozice za posledních šest let

Praha se umístila dle statistik mezinárodní kongresové asociace ICCA se 112 akcemi na 11. místě kongresových destinací světa za rok 2012. V rámci Evropy skončila desátá. V roce 2011 se s 98 akcemi posunula z 19. na 14. místo.

Ilustrační foto Autor: Lucie Poštolková
Ilustrační foto Autor: Lucie Poštolková

Praze se podařilo výrazně poskočit vzhůru na žebříčku kongresových destinací již druhým rokem v řadě. Vděčí za to také strategickým krokům Prague Convention Bureau, jeho úzké spolupráci s vedením hlavního města Prahy a lepšímu sběru statistických dat.

„I když jsme zlepšení čekali, výsledky ICCA statistik předčily naše očekávání. Máme velkou radost, že se dostavují první úspěchy jak usilovné práce naší organizace a našich členů, tak zástupců HLMP při získávání kongresů do Prahy. Společnými silami se nám podařilo vrátit Prahu mezi 11 předních kongresových destinací světa a dokonce do první desítky v Evropě. Potvrzuje se, že město má kongresovým organizátorům co nabídnout a má velký potenciál se i v budoucnu dále rozvíjet. Jsem přesvědčená, že pokud správně nasměrujeme další společné kroky, budeme nadále v žebříčku stoupat “, říká ředitelka Prague Convention Bureau Lenka Žlebková.

To, že Praha jako kongresová metropole v posledních letech zažívá úspěch, potvrzují také údaje Českého statistického úřadu. Ty za poslední 4 roky deklarují 20% nárůst počtu akcí a dokonce 40% nárůst počtu účastníků – 570 000 v roce 2012 (statistiky ICCA zohledňují pouze mezinárodní asociační kongresy, které se konají na pravidelné bázi, rotují mezi nejméně 3 destinacemi a mají minimálně 50 účastníků). Podle kvalifikovaných odhadů byl ovšem celkový počet účastníků všech akcí v Praze loni daleko vyšší – až 800 000.

Kongresový průmysl přináší Praze celkový obrat více než 20 miliard korun za rok – kongresový účastník obvykle utratí v Praze 330 – 380 euro, až třikrát více než běžný turista. Mimo tento nesporný ekonomický přínos má také vliv na rozvoj průmyslu, obchodu, výzkumu a inovací, růst regionálních sídel mezinárodních společností, příliv zahraničních investic a celkový rozvoj konkurenceschopnosti České republiky. V neposlední řadě pak zlepšuje celkovou prestiž a postavení metropole na mezinárodním poli.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button