IncomingMěsta & regiony ČRNovinkyPraha

Praha chce, aby ministerstvo instruovalo úředníky, jak mají kontrolovat Airbnb

Vedení Prahy chce spolu s ombudsmanem jednat s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) o dodržování stavebních předpisů u bytů využívaných ke krátkodobému ubytování přes platformy typu Airbnb.

Foto: archiv TTG

Po MMR žádá, aby vytvořilo metodický pokyn pro úředníky, jak dodržování pravidel kontrolovat a vymáhat, neboť podle města jsou byty využívány v rozporu s kolaudačním rozhodnutím. Uvedli to primátor Zdeněk Hřib, radní Hana Kordová Marvanová a ombudsman Stanislav Křeček. Město již do Sněmovny odeslalo několik novel zákona v souvislosti s Airbnb. MMR sdělilo, že podporuje zavedení pravomoci obcí regulovat sdílené ubytování. Posuzování legálnosti nabídek ubytování v bytech ale podle úřadu spadá spíše pod živnostenský zákon než stavební.

“Není to už dnes sdílené ubytování, ale stal se z toho normální byznys, který má negativní dopady na rozpočet města a pohodlí starousedlíků a tlakem na cenu má vliv i na zhoršenou dostupnost bydlení. Nebojujeme proti sdílenému ubytování jako takovému, ale proti obcházení zákona. Cílem je tedy nyní vysvětlit MMR, že je rozdíl mezi bydlením a ubytováváním a aby tento rozdíl vysvětlilo dále úřadům,” řekl Hřib.

Masivní využívání bytů pro Airbnb vede podle Marvanové k vylidňování centra, mizejí služby, obyvatelé jsou obtěžováni a je ohrožena bezpečnost v domech. Pokud jsou tímto způsobem byty využívány, pak je podle ní zapotřebí, aby stavební úřady posoudily, zda není porušován stavební zákon a zda nedošlo ke změně užívání. Pokud ke změně dojde, na byt se pak vztahují přísnější pravidla například v souvislosti s protipožární ochranou. “Není možné, aby někdo podnikal s bytem a porušoval stávající právní předpisy,” řekla.

Vedení města chce rovněž zorganizovat jednání u kulatého stolu, kam přizve úředníky a odborníky na stavební právo. S ministerstvem bude jednat rovněž ombudsman. “Obrátíme se na MMR, aby nám vysvětlilo své stanovisko, a budeme chtít zjistit, jaké je postavení stavebních úřadů,” řekl Křeček. Téma stavebního zákona je druhým nejčastějším tématem, které jeho úřad řeší.

Marvanová rovněž řekla, že v případě pronájmů přes platformy se objevují střety mezi vlastníky, kteří mají byt pro své vlastní bydlení, a těmi, kteří jej využívají jako investici. “Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého,” řekla.

“V rámci stavebního zákona se stavby nevymezují z pohledu dlouhodobého, nebo krátkodobého užívání, ale z pohledu účelu, kterému mají sloužit,” sdělil v reakci na vyjádření vedení Prahy mluvčí MMR Vilém Frček. “Pokud je nabízeno ubytování, které neslouží k zajištění bytových potřeb, mělo by být navázáno na živnost podle živnostenského zákona,” doplnil. Případné kontroly využívání bytů by byly podle ministerstva složitou individuální záležitostí, protože prostory užívané jako obydlí mají nejvyšší ochranu vstupu ze strany stavebního úřadu.

Praha předložila do Sněmovny několik návrhů změn zákona. Prosadila například povinnost online platforem poskytovat obcím podrobné informace o počtu hostů za účelem výběru místních poplatků. Dalším návrhem je změna zákona tak, aby byly posíleny pravomoci společenství vlastníků i jednotlivých vlastníků bytových jednotek. Hlavní město rovněž prosazuje, aby mohly obce vydávat nařízení, kterým by v případě potřeby mohly regulovat poskytování krátkodobých ubytovacích služeb na svém území. Tento návrh novely živnostenského zákona čeká na projednání ve Sněmovně.

“Ministerstvo pro místní rozvoj dlouhodobě podporuje zavedení pravomoci obcím regulovat tzv. sdílené ubytování na svém území,” uvedl mluvčí MMR. V minulosti podle něj ministerstvo tuto problematiku se zástupci Prahy opakovaně projednávalo a zřídilo pracovní skupinu, do níž patří zástupci hlavního města i státní správy.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button