Zprávy

Téma: Pracovat či nepracovat v neděli?

Zatímco u nás se vedou debaty o tom, zda zrušit či nezrušit nedělní prodej, ve Francii se donedávna široce diskutovalo o otevření obchodů v neděli. Přívržencem otevření je Alliance.46.2 sdružující největší podniky v oblasti cestovního ruchu, soukromé i státní, a opřela svoji snahu o tvrzení, „že jde o neodmyslitelnou reformu vytvářející nová pracovní místa“. Proti se postavila největší odborová organizace CGT, která uvedla, že práce v neděli nemá zase tak velký efekt pro ekonomiku země, ale skrývá sociální nebezpečí.

Ilustrační foro Zdroj: Shutterstock
Ilustrační foro Zdroj: Shutterstock

Diskuse se nakonec přenesly i do oblasti cestovních kanceláří a jejich reakce byly různé. Neohrozil by nedělní prodej ty cestovní kanceláře, které organizují víkendové zájezdy za shopingem z Paříže do evropských metropolí, jako například do Milána či Berlína? Odpůrci oponovali, že jde o odlišné destinace a cíle a že by to tak klienti neviděli. Jiní prohlašovali, že efekt práce v neděli může být zajímavý pouze pro incoming a incentivní turistiku. Ministr hospodářství při své obhajobě návrhu zákona o práci v neděli zdůraznil v každém případě nutnost určité dohody v rámci odvětví, podniku nebo i území. Diskutovalo se i na stránkách odborného tisku pro cestovní ruch.

Mnozí tvrdili, že klienti jsou v neděli disponibilnější, mají více času a klid si vše promyslet, ale že si musejí na tuto zkušenost také navyknout. Řada firem se vyjadřovala ve smyslu kolektivního rozhodnutí zaměstnanců na základě dobrovolnosti a záruky sociálních práv i uspokojivých platových podmínek. Zástupce národního syndikátu cestovních agentur, nakloněného nedělnímu prodeji, ale ne divokým způsobem, prohlašoval, že je třeba respektovat vůli zaměstnanců. Při prvním projednání v národním shromáždění proběhla ostrá diskuse. Chceme jen podpořit konzumní společnost?

Otázka by měla být v době, kdy budete číst tyto řádky, vyřešena. Zatím to vypadá, že by mohlo být odsouhlaseno 12 pracovních nedělí v roce v turistických a obchodních zónách, které budou určeny. Zavedeny mají být i mezinárodní turistické zóny v Paříži, Nice, Cannes a Deauville, kde by mohly mít obchody otevřeno každý večer až do půlnoci. Ještě sice není vyhráno, ale zájem všech je nedopustit zákon džungle. A to je bezesporu pozitivum.

maj

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button