Post Ranch Inn: Apartmány v korunách jedli douglasek na třímetrových kůlech

V Kalifornii ví každý, že z Los Angeles do San Franciska jedete samozřejmě po dálnici 15. necelých 400 mil solidních pěti proudů betonu tam a pět zpátky za šest hodin. Druhá možnost je po silnici 101, částečně dálnici, tzv. Highway one.

Foto: Kodiak Greenwood

Foto: Kodiak Greenwood

Jsem romantik, a tak jsem zvolila úz­kou Jedničku, která věrně kopíruje pobřeží. A dobře jsem udělala. Stále zkroucená Highway One nabízí nádherné vyhlíd­ky s dalekohledy na pozorování velryb a delfínů a jen pár zapadlých městeček, která připomínala procházku moder­ní americkou literaturou. San Luis de Obispo, Morro Bay, Cambria, San Si­meon, Carmel, Monterey, Salinas. A sa­mozřejmě Big Sur. Jack Kerouac kdesi tady v chatě u přítele básníka Laurence Ferlinghettiho nachází samotu, depresi a nakonec i nervové zhroucení. Já jsem tady objevila Post Ranch Inn.

NEPOPSATELNÝ RÁJ

Nelze popsat slovy … Kouzelný klid ruší Jen zpěv ptáků … Vše naprosto úžasné . Losos byl nezapomenutelný … Absolut­ně perfektní . .. Fantastický steak wagyu … Skvělé místo na víkend … Šťastnější jsme už být nemohli … Tichá romance, která vám změní život …

Skví se zápisy hostů v pamětní knize. Za sebe bych dodala, že nikdo z nich ne­přehání ani v nejmenším a já se vůbec nedivím. Big Sur je výjimečný, nejen co se týká přírodní nádhery, ale má veli­ce silnou spirituální kvalitu a tradici, která jde do kořenů původní indiánské kultury. Resort se stavěl a zařizoval dle návrhu architekta z Prahy, který spolu­pracoval s místním šamanem.

V Post Ranch Inn se bydlí různě, vy­brat si můžete bungalov nad oceá­nem nebo apartmán v korunách jedli douglasek na třímetrových kůlech. Ty samé stromy už před sto lety lemovaly útesy a vítězily nad vichrem a bouře­mi od oceánu ze západu. Vaše apartmá se v nich snadno schová. Uvnitř vás překvapí luxus doslova neuvěřitelný.

Proč neuvěřitelný? Protože je, ale jako by nebyl. Luxus ano, ale naprosto ne­vtíravý. Vkusný, příjemný, vyvážený, tichý, uklidňující.

Ve sprše spláchnete únavu z cesty, sejdete dolů a na verandě vás čeká ba­zének s výhledem na oceán, teď oprav­du tichý. Zapadající slunce barví okol­ní hory dočervena a narůžovo a vy se cítíte vyrovnaně a smířené. Nikde nic neruší, vše sem zapadá a skuteč­ně patří. Až po chvíli začnete věřit, že sem možná patříte také, uvědomí­te si, že teď je ta chvíle, na kterou se nezapomíná.

V LUNĚ PŘÍRODY

Pocit sounáležitosti s přírodou vzbuzu­je Post Ranch Inn oprávněně. Podívá­te-li se kamkoli, všude vás doprovázejí do důsledků dovedené aplikace ekolo­gických technologií. Topení a chlazení zajištuje energeticky efektivní systém vodního potrubí zabudovaný v podla­ze. Ten pracuje v návaznosti na dálko­vě ovládané sluneční rolety, které za­jišťují stín, aniž by bránily ve výhledu. Posuvné skleněné stěny jsou opatřeny spínači, které při jejich otevření tope­ní vypnou. Přikrývky i ručníky jsou

důsledně jen z přírodních materi­álů. Totéž platí o viněných pastelo­vých matracích, které dokonce ani neobsahují jinak běžné chemické zpoždovače hoření. Veškeré prádlo pere místní prádelna, a to výhrad­ně přírodními pracími prostřed­ky. Použitá voda se filtruje pro za­vlažování místní zeleně i stromů. Dokonce i olej na smažení je dále zpracován a použit jako bionafta pro traktory místního družstva.

Komplex si samozřejmě vyrábí vlastní energii. Dodává ji 990 pane­lů sluneční elektrárny, díky jejichž zavedení v roce 2009 se Post Ranch Inn stal „nejzelenějším“ ubytova­cím zařízením v USA a v témže roce získal ocenění od Condé Nast — jako nejromantičtější místo na světě.

Jenže tyhle „legrace“ něco sto­jí. Z Evropy víme, že zelená do­káže vyhnat ceny o pěkný kousek výš. Pro Ameriku zřejmě platí to­též, alespoň soudě podle cen v Post Ranch Inn. Na útesu vás bungalov pro dva přijde na 2085 dolarů, sa­mozřejmě plus daň. Na stromě dáte 945 dolarů za noc.

Druhý den jsem odjížděla odpo­čatá a svěží, jak po týdnu v tom nejlepším wellness hotelu. Nejspíš to bude tím, že Post Ranch Inn je prostě šťastné místo. My si rádi lámeme hlavu, jak poznat ten nej­lepší wellness, počítáme masážní kabiny, rotopedy a testujeme bě­žecké pásy, ale tento ranch pros­té jen je. A když se podaří domek v jedli, k tomu západ slunce nebo jen chvilka u moře, tak to je potom jednomu opravdu well, ba někdy i very well, a čert vzal rotoped.

Někdy jen stačí dát šanci malé silnici a k tomu malinká kapka štěstí.

Více na www.postranchinn.com.

Amara Zemplinerová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..