Portugalsko loni navštívil rekordní počet zahraničních turistů

Do Portugalska loni přijel rekordní počet zahraničních návštěvníků, a to 12,8 milionu. Oznámil to portugalský statistický úřad, který sleduje počet přenocování v ubytovacích zařízeních. Tempo růstu přílivu turistů ale prudce zpomalilo: dosáhlo 0,4 procenta proti 12 procentům předloni.

Porto, Portugalsko Foto: Flickr.com/mat’s eye

Turistické odvětví rostlo v Portugalsku osm let po sobě a přineslo zemi oživení po období hluboké dluhové krize a hospodářské recese. Tomu by však letos podle části lidí z branže mohl být konec, částečně kvůli poklesu počtu návštěvníků z Británie kvůli brexitu.

Portugalským hotelům loni stouply příjmy o šest procent na 3,6 miliardy eur, převážně díky domácím návštěvníkům. O rok dříve ale růst činil 16 procent.

Z cizinců si zemi nejvíce oblíbili Britové. Těch loni ale přijelo o 7,3 procenta méně a propad vykázala i návštěvnost z Německa, Francie, Nizozemska a z Irska. Portugalsku se tento odliv nicméně podařilo kompenzovat turisty z Brazílie a ze Severní Ameriky.

V roce 2017 se cestovní ruch na hrubém domácím produktu Portugalska podílel 17,3 procenta, což představuje 33,5 miliardy eur. Údaje za loňský rok zatím nejsou k dispozici.

ČTK

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..