DopravaZprávy

Polské aerolinie LOT létají do Prahy již 70 let

Polské aerolinie LOT slaví 70. výročí přímého leteckého spojení mezi Varšavou a Prahou. První letadlo v barvách polského dopravce vystartovalo do české metropole přesně 7. srpna 1946. Dnes je spojení mezi Varšavou a Prahou jednou z nejdůležitějších evropských tras společnosti LOT, jejíž frekvence dosahuje až 5 letů denně.

Zleva: Jiří Vyskoč, ředitel Leteckého obchodu Letiště Praha, a. s., Jarosław Strejczek, rada vyslanec, zástupce velvyslankyně Polské republiky v ČR , Jolanta Grala-Bednarcik, Country Manager LOT Polish Airlines pro Českou republiku, Slovensko, Srbsko, Černou Horu, Slovinsko a Chorvatsko , Adrian Kubicki, ředitel tiskového oddělení LOT Polish Airlines
Zleva: Jiří Vyskoč, ředitel Leteckého obchodu Letiště Praha, a. s., Jarosław Strejczek, rada vyslanec, zástupce velvyslankyně Polské republiky v ČR, Jolanta Grala-Bednarcik, Country Manager LOT Polish Airlines pro ČR, SR, Srbsko, Černou Horu, Slovinsko a Chorvatsko, Adrian Kubicki, ředitel tiskového oddělení LOT Polish Airlines, Foto: Letiště Praha

Praha se objevila na mapě spojení aerolinek LOT po ukončení 2. světové války ve chvíli, kdy začal intenzivní rozvoj polského leteckého dopravce. Během následujících desetiletí se měnily na trase Varšava – Praha – Varšava nejen typy letadel, ale také cestující a jejich požadavky.

V současnosti je Praha jedním z nejdůležitějších evropských spojení polské letecké společnosti hned ze dvou úhlů pohledu – jak v případě cestujících letícich z jedné do druhé destinace, tak i v případě cestujících, kteří přestupují a pokračují dále. Ti druzí cestují s LOTem přes Varšavu do dalších 60 měst na celém světě, čímž se neustále zvyšuje počet klientů využívajících služeb polského dopravce. Na trase Varšava–Praha cestovalo v první půlce letošního roku o 10 % více cestujících než ve stejném období loňského roku.

„Polské aerolinie LOT patří mezi nejvýznamnější letecké společnosti s dlouholetou tradicí, které na Letišti Václava Havla Praha působí a jsou jedním z mála dopravců, kteří do Prahy létají nepřetržitě téměř od samého počátku provozu letiště. Pražské letiště letos oslavilo 79 let provozu. Jen od roku 2001 přepravil polský národní dopravce mezi Prahou a Varšavou přes milion cestujících. V posledních letech popularita přímého spojení s hlavním městem Polska roste, od roku 2010 se počet cestujících na lince LOTu zvýšil o 85 %. Věřím, že tento trend bude pokračovat i nadále,“ řekl Jiří Vyskoč, ředitel Leteckého obchodu Letiště Praha, a. s.

„LOT je jednou z nemnoha leteckých společností, která nabízí cestujícím z Prahy tak širokou škálu spojení a zároveň tak krátké a pohodlné přestupy na varšavském letišti. Doba přestupu na let do Tokia je necelá hodina a půl. Ještě kratší bude doba na přestup na lety do Soulu, naší nové destinace, do které začne naše společnost létat v říjnu,“ říká Adrian Kubicki, ředitel tiskového oddělení.

LOT uskutečňuje lety do Prahy až 5x denně. Časový rozvrh je upůsoben tak, aby byla z jedné strany zachována flexibilita pro obchodní cestující mezi ČR a Polskem a z druhé strany co nejkratší doby přestupů do většiny měst v Evropě, Severní Americe a v Asii.

„Cestující, kteří začínají svoji cestu v Praze, potřebují efektivní spojení do nejdůležitějších měst v Evropě i na světě. LOT nabízí jako odpověď na tuto výzvu nejlepší alternativu k velkým a přeplněným letištím v západní Evropě. Cestování s LOTem je pohodlné a šetří čas,“ dodává Adrian Kubicki.

LOT nabízí jako jediná letecká společnost výběr ze 3 cestovních tříd – kromě tříd Business a Economy také třídu LOT Premium Economy. Spojení zajišťují letadla typu Embraer, která si pasažéři oblíbili nejen vzhledem k prostoru na palubě, ale také díky absenci prostřední řady sedadel.

Polské aerolinie LOT letos nastartovaly svůj dymanický rozvoj. Od ledna bylo zprovozněno 20 nových spojení včetně tak daleké destinace, jakou je Tokio. V říjnu se rozběhne další asijské spojení – do Soulu. Na všechny lety na dlouhé vzdálenosti jsou nasazena nejmodernější letadla na světě – Boeing 787 Dreamliner.

red

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button