Podmanivě živá Afrika na vlastní kůži

Toužíte-li spatřit zvířata známá ze zoo na vlastní oči, jeďte do Afriky. Pozorování divočiny uklidňuje a neomrzí.

Sloni v parku Samburu Zdroj: www.magicalkenya.com

Sloni v parku Samburu Zdroj: www.magicalkenya.com

Žirafy nakukují přes plot už v Nairobi, za posledními domy se rozkládá národní park Nairobi s gepardy, nosorožci, hrochy, buvoly, zebrami, antilopami a opicemi. Ačkoliv se do Keni jezdí na safari, do národních parků a rezervací, oplocené jsou pouze některé z nich. Jinak mají zvířata volný pohyb, potkat je můžete kdekoli, třeba na ulici. Vybrané druhy se přesunují v různých ročních obdobích na určitá místa, největší migrace však nastává až v červnu a červenci, kdy přes milion gazel, pakoňů a zeber putuje z tanzanské rezervace Serengeti do keňské rezervace Masai Mara, aby se pak na podzim zase vrátili. Kempy bývají v tomto období zarezervovány rok dopředu a stojí nejvíce. V každém období tak uvidíte jiný obrázek – stáda zeber, hroší rodinu, pštrosici s dvaceti pštrosáčaty, mohutné buvoly… Důležitou součástí úspěšné výpravy je i zkušený průvodce. Ti místní mají nejen řidičská oprávnění, ale musejí skládat i zkoušky ze čtení krajiny a chování zvířat. Ti nejschopnější pak dokážou předvídat i směr pohybu zvířete. Safari znamená ve svahilštině dlouhá cesta, pouť bělochů do Afriky. Ti výraz začali používat pro lovecké výlety a po zákazu odstřelu zvěře v roce 1977 na základě hromadného vybíjení slonů pro slonovinu se výraz ustálil pro výlety do přírody za divokými zvířaty, která nesledujeme hledáčkem pušky, ale fotoaparátu. Na safari můžete jet klidně na jediný den, ale užijete si ho nejlépe tak během tří dní. Potřebujete čas, abyste si uvědomili bezbřehost prostoru, sepětí s přírodou a respekt k ní. Svobodu bytí, jakou v přelidněné Evropě, Asii či Americe najdete jen stěží.

Zatím neobjevený park

Domovina Samburů, podle legendy bratrského kmene Masajů, člověka přivítá horkem a spalujícím sluncem. Samburu Land je velmi suché místo Keni (sušší je jen poušť ještě severněji u jezera Turkana) a přírodní rezervace Samburu se rozkládá na 165 km2 na břehu řeky Ewaso Ngiro, protější břeh už patří rezervaci Buffalo Springs. Ekologicky se jedná o stejnou oblast, ale spravují ji různé samosprávy, takže musíte každou navštívit zvlášť a také vstupné zaplatit dvakrát. Za jeden den si je však stejně neprohlédnete. Rezervace Samburů je vyhlášená slony – hnědí tlustokožci se majestátně pohybují krajinou, spásají trávu savany a pod vysokými akáciemi hledají stín. Ten jim nejlépe poskytuje bahno, kterým na sobě nešetří.

Od 11 do 14 hodin mají zvířata polední klid a nikdo je nesmí rušit. Můžete vyrazit na ranní safari s odjezdem v šest hodin a snídaní v buši, na dopolední od 9:30 do 11 hodin, odpolední od 16 do 18 hodin, případně celodenní s obědem na předem určeném místě.

Nakuru v růžové

Jezero Nakuru v kráteru sopky Nejega leží výše než Sněžka. V zapadajícím slunci se vodní hladina rozsvěcí tisícovkami odrazů jezera a růžoví plameňáci se mění v elegantní siluety. Břehy sdílejí s marabu, jeřáby, čápy a dalšími desítkami druhů ptactva a zejména s rozložitými buvoly, štíhlými voduškami a nosorožci. Máme štěstí a vidíme oba druhy – černého i větší skupinu bílých. Vypadají dosti podobně, rozdíl poznáte až s dalekohledem. Jedni mají širší pysky a druzí úzkou hubičku. Jejich označení je jakousi anglickou jazykovou přesmyčkou. Z rhino wide se stal rhino white, později objevený úzkohubý si pak vysloužil označení black. Deset nosorožců se pase asi 50 metrů od nás a my můžeme vystoupit z džípu a podívat se zblízka. Focení ptáků přistávajících na vodní hladině brzy omrzí, ale nosorožci přitahují doslova magicky. Poslední zbytky rozumu velí zůstat, srdce touží rozběhnout se k nim a obejmout je. Vypadají tak mile a přátelsky.

Růže pro Evropu

Ospalé městečko Naivasha založené v roce 1896 obklopují skleníky, mezi kterými občas problesknou pruhy zeber nebo stáda vyhublých krav. Uvnitř rostou v pečlivě kontrolovaných podmínkách květiny pro celý svět, růže z Keni koupíte v Albertu v Praze i na trhu v Amsterdamu. Na obchodu s květinami stojí místní ekonomika, druhý pilíř tvoří turismus v národním parku Naivasha Lake a Hell´s Gate. Nádherné jezero hostí přes 500 druhů ptáků a rodiny hrochů, jeho krásu objevíte nejlépe z loďky, která vás doveze na Crescent Island, soukromou rezervaci a ostrov plný žiraf, pakoňů, zeber, vodušek, antilop, hyen a buvolů. Právě tam se točil film Vzpomínky na Afriku a na Roberta Redforda tam skákal lev, paradoxně dovezený z USA. Odpočinek od zvířat vám dopřeje Hell´s Gate a Mt. Longonot, na kole projíždíte mezi skalami a pasoucími se zebrami, divokými prasátky a antilopami a poté s průvodcem prolézáte skalní město s dechberoucími výhledy na zalesněné kopce s termálními prameny. Dostatek vlhčených ubrousků a pevnou obuv s sebou!

Skvrnitá země Masajů

Z malého Wilsonova letiště odlétáme jednoplošníkem vstříc hrochům a lvům. Vnímáme, jak je tato země málo obydlená. A rozlehlá – je téměř osmkrát větší než Česko. Pro divoká zvířata jako stvořená. Začínáme rozeznávat stáda slonů, pakoňů a žirafy a už přistáváme na travnaté dráze, vdechneme horký vzduch a vítá nás rezervace Masai Mara, v překladu skvrnitá země Masajů. Do daleka se prostírající savanu narušuje sem tam malý akát či keř, větší zvířata jsou krásně vidět z dálky i ze vzduchu.

 

Zdroj: www.magicalkenya.com

Zdroj: www.magicalkenya.com

V letícím balonu ochutnáváme třetí rozměr safari – z auta se žirafám a slonům koukáte do očí, pozorujete lvy při trhání masa a lačném polykání, vnímáte přírodu blízko a intenzivně, ale teprve ze vzduchu ji slyšíte. Příroda žije a vy cítíte, že jste pouze návštěvníkem, pozorovatelem, který její běh nezmění a ani by se o to neměl snažit. Záleží pouze na ní, zdali vám ukáže svoji tvář, pokud se dokážete pozorně a pokorně dívat. Divoká zvířata ve volné přírodě jsou silně návyková, s každým dalším spatřeným se chcete dozvědět víc a objevit další. U jedné návštěvy safari zaručeně nezůstane… Naštěstí je Keňa natolik rozmanitá, že se neomrzí ani po mnoha návštěvách. V každém z 56 národních parků a rezervací objevíte vždy něco nového, něco, co vás nutí se vrátit. Více informací o Keni se dočtete na www.magicalkenya.cz.

Let balonem je neskutečným zážitkem, za který si na hodinu zaplatíte 450 USD. Obrovský žlutočervený plášť se plní 3000 m3 helia a postupně se vynořuje z černé tmy, s ranním rozbřeskem stoupáme nad stromy a deltu řeky a pozorujeme probouzející se savanu. Brzo ráno jsou aktivní šelmy a drobná zvířata. Balon neslyšně pluje vzduchem a nad savanou se nese ržání antilop, řehtání zeber, brebentění snovačů i chechtání hyen, přírodu vnímáte všemi smysly – slyšíte ji, cítíte a s dalekohledem i vidíte.

Kemp Elephant Bedroom v Samburu Land (síť Atua Enkop Africa) nabízí příjemný komfort. Vojenské stany disponují postelí, koupelnou s teplou vodou, zásuvkami (přibalte britský adaptér) a venkovním bazénkem k osvěžení. Jen nezapomeňte zamknout před opicemi. Samburové ozdobení korálky z Jablonce nad Nisou vás ještě upozorní, než vás doprovodí na tříchodovou večeři na břehu řeky. Nedaleko odtud mají sloni napajedlo, a tak je v okolí i mezi stany potkáte často. Vypadají mírumilovně, ale samci váží až tři tuny!

Čeští turisté v Keni

Keňa se těší stále větší popularitě mezi turisty. Díky charterům českých cestovních kanceláří létá o něco více Čechů na pobřeží do Mombasy, a to hlavně v zimních měsících, listopadu až dubnu. V loňském roce se vydalo k moři a na safari celkem 3671 českých turistů.

Kristina Šemberová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..