DopravaTrendyZprávy

Podíl cest přes CK se po letech výrazně zvýšil

Aktuální velikost trhu cestovních kanceláří je 25–26 miliard korun. Podle údajů ACK ČR je v ČR 883 pojištěných CK s platnou licencí. I když enormní zájem o cestování, který nastartoval od poloviny srpna 2016, pomalu opadá, vycestovalo i tak v loňském roce o 9,1 % více lidí než v roce 2017, celkem 7,4 milionu. Po letech se výrazně zvýšil podíl Čechů, kteří vyrážejí do zahraničí s CK, opět stoupl na 46 %.

Foto: Pixabay

Cesty Čechů do zahraničí

Výraznější nárůst zaznamenaly kratší cesty na 1–3 noci, kterých bylo meziročně o 36 % více, díky čemu tvořily čtvrtinu všech zahraničních cest. Naopak delší cesty na 4 a více nocí stagnovaly a bylo jich pouze o 2 % více. Růst zaznamenaly i pracovní cesty, jejichž počet stoupl o 6 %. „Tato čísla potvrzují trend posledních let, kdy Češi vyrážejí do zahraničí sice na kratší dobu, ale vícekrát za rok,“ říká Štěpán Landík, ředitel obchodu a marketingu ERV Evropské pojišťovny.

Trendy v letní dovolené

Meziročně vzrostl počet dovolených na 4 a více nocí na celkových 5 038 000. Průměrná délka dovolené v roce 2018 byla 8,1 noci. Podle ČSÚ Češi nejčastěji vyrazili do Chorvatska, na Slovensko, do Itálie, Řecka, Rakouska, Egypta. Velký zájem byl také o Turecko, které je spolu s Řeckem a Egyptem favoritem pro leteckou dovolenou i v letošním roce. Co se týče způsobu dopravy, 56 % Čechů preferovalo cestu automobilem nebo autobusem, 41 % lidí pak letadlem. Leteckých cest bylo o 14,2 % více než v roce 2017. S tím koresponduje i nákup dovolené. Zatímco 54 % Čechů si ji zajistilo individuálně, 46 % využilo služeb CK. „Na dovolenou jsou kladeny stále vyšší nároky. Téměř třetina Čechů vyžaduje pětihvězdičkové hotely a 90 % klientů velkých cestovek volí stravování all inclusive i přesto, že ceny zájezdů pro letošní rok vzrostly cca o 15 %,“ říká Štěpán Landík.

Letecké kapacity pro sezonu 2019

Letiště Václava Havla v loňském roce odbavilo 16,8 milionu osob, což je meziročně o 9 % více. Letos se očekává nižší nárůst, např. za 1. kvartál prošlo pražským letištěm jen o 4 % více pasažérů než vloni. Snaha aerolinek modernizovat své flotily novými Boeingy 737 MAX měla paradoxně opačný účinek. Smartwings i CK ale dělají maximum pro to, aby situace s letadly neměla na cesty klientů vliv. „Všechny CK zatím úspěšně nabízejí klientům alternativní termíny nebo destinace dovolených, což klienti v drtivé většině případů přijali. Situace tak případně může zapříčinit omezenou nabídku last minute zájezdů,“ říká Štěpán Landík. ERV Evropská nezaznamenává zvýšený počet dotazů na možnosti storna kvůli změnám času nebo místa letů.

Na co si dát pozor v oblíbených destinacích

Pokud vyrazíte do Egypta, který bude současně s Tureckem hitem letošního roku, a budete muset navštívit lékaře, vždy nejprve kontaktujte asistenční službu pojišťovny. „Volat asistenci doporučujeme z vlastního telefonu, jelikož jsme zaznamenali i případy podvodů, kdy hotelový lékař zavolá sám a spojí klienta s falešnou asistencí, která potvrdí, že náklady uhradí, ale ve skutečnosti je pak musí uhradit sám klient,“ varuje Štěpán Landík. V Turecku je nutné počítat s tím, že lékař nepřijede do hotelu, a v Tunisku musí klient většinou veškeré náklady uhradit na místě sám, až následně řeší jejich proplacení s pojišťovnou.

Vlastimil Divoký

Manažer marketingu a komunikace ERV Evropské

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button