Města & regiony ČRZprávy

Po stopách filmů a pohádek v Českém ráji

Sdružení Český ráj připravilo pro novináře a odbornou veřejnost poznávací cestu Českým rájem po místech spojených se známými filmy a pohádkami, kterých se zde natáčelo více než sto.

Kopicův statek v Hruboskalském skalním městě. Foto: Jiří Andres
Kopicův statek v Hruboskalském skalním městě, kde se natáčely pohádky a filmy jako Princ a Večernice, Princ Bajaja, Nesmrtelná teta, Prima sezóna a další. Foto: Jiří Andres

Český ráj je oblíbeným místem nejen mezi turisty, ale je rájem i pro filmaře. Zdejší hrady, zámky a především Hruboskalské skalní město jsou vyhledávanou filmovou lokalitou a objevují se v několika desítkách filmů.

Zámek Sychrov, který je jedním z nejnavštěvovanějších zámků, slouží filmařům více než čtyřicet let. Mezi nejznámější pohádky, které se zde natáčely, patří Zlatovláska, kde v kapli princezna pokropila mrtvou vodou hlavu a tělo Jiříka. S dalších pak Radúz a Mahulena, Nesmrtelná teta a z filmů Tmavomodrý svět. V poslední době byla na zámku také natočena řada zahraničních filmů.

Černá kuchyně na hradě Kost, kde se natáčela pohádka S čerty nejsou žert,y Foto: Jiří Andres
Černá kuchyně na hradě Kost, ve které se odehrává scéna z pohádky S čerty nejsou žerty. Foto: Jiří Andres

K dalším oblíbeným místům mezi filmaři patří zámek Hrubá Skála, jehož exteriéry jsou v pohádkách Princ Bajaja a Kočičí princ, a populární hrad Kost, kde se natáčely pohádky S čerty nejsou žerty, Kouzla králů, ze zahraničních filmů Kletba bratří Grimmů, Hanibal – Zrození, Hartova válka a aktuálně trilogie Jan Hus.

Hruboskalské skalní město je kapitola sama pro sebe. Natáčelo se zde velké množství filmů i pohádek a zdejší skály můžeme zahlédnout také v několika reklamách. Jedním z filmů nejvíce spojovaných s místními skálami, vyhlídkami a rybníky je film Jak dostat tatínka do polepšovny. Mezi známé klasiky patří i Tajemství hradu v Karpatech v arboretu Bukovina. Nenápadná stavba Kopicova statku, kousek stranou od skalního města, si zahrála v pohádkách Princ a Večernice, Princ Bajaja, Nesmrtelná teta a další.

Vesec u Sobotky - cesta z „Liptákova“, kde s kufrem v ruce běžel Jára Cimrman do světa, Foto: Jiří Andres
Vesec u Sobotky – cesta z „Liptákova“, kudy běžel s kufrem v ruce český velikán do světa ve filmu Jára Cimrman ležící, spící. Foto: Jiří Andres

Pomyslnou Mekkou filmařů v Českém ráji je Vesec u Sobotky. Jedná se o vesnickou památkovou rezervaci s osmadvaceti domy, která je unikátním komplexem stavení z 18. a 19. století. Z důvodu častého natáčení se dokonce zakopalo elektrické vedení do země. Do této vesnice byl situován například Liptákov, kde vyučoval Cimrman v obecné škole (čp.7) a dožil v muzeu peří (čp.19) ve filmu Jára Cimrman ležící, spící. Náves s rybníkem a hasičskou zbrojnicí se objevila ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny a jedna z místních roubenek představovala obydlí babičky Petra Máchala (čp.18) ve scéně, kdy si pro něj přijdou vojáci v pohádce S čerty nejsou žerty. Další filmy, které zde byly natočeny např. Přijela k nám pouť, Psohlavci, Žabí princ, Díky za každé nové ráno, O ztracené lásce a mnoho dalších.

Pro naplánování své vlastní turistické trasy po filmových místech v Českém ráji fungují stránky www.ceskyrajdetem.cz. Naleznete na nich nejen přehled několika desítek míst, kde se natáčely výše zmíněné filmy, ale také můžete putovat po stopách svých oblíbených filmů a pohádek po 15 předem připravených trasách v sekci filmové výlety.

Aplikace od CzechTourismuF_1200x627_hrubice_watermark

Nově byla také představena aplikace pro chytré telefony Czech Film Trips, kterou připravila agentura CzechTourism v rámci propagace kampaně zaměřené na filmový turismus.

„Český ráj má z pohledu filmového turismu unikátní pozici, co se týče koncentrace míst natáčení. Tím, že je oblast napěchovaná přírodními a historickými skvosty, filmaři si ji často rádi vybírají pro ztvárnění svých příběhů. Nejčastěji zde narazíte na pohádkové a rodinné filmy, které se objevují i v nové aplikaci Czech Film Trips,“ uvádí Jiří Dužár, hlavní projektový manažer CzechTourism pro filmový turismus. „Ať už to jsou filmoví hrdinové v podobě ‚největšího Čecha‘ Járy Cimrmana, nebo odvážného malého horolezce Vaška či filmových princezen, zde si každý přijde na své,“ dodává Dužár.

Recenzi aplikace Czech Film Trips naleznete ZDE.

 

Jiří Andres

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button