Zprávy

Po rekonstrukci se znovu otevírá Muzeum Antonína Dvořáka

Po rozsáhlém restaurování freskové výmalby se ve čtvrtek 4. května otevírá Muzeum Antonína Dvořáka vernisáží výstavy Antonín Dvořák a zbožnost. Výstava představuje skladatele jako člověka hluboce věřícího, prezentuje Dvořákovo duchovní dílo a také se zabývá jeho vztahem ke konkrétním kostelům. Veřejná vernisáž bude zahájena v 18.00 hod. koncertem z výběru Dvořákových skladeb.

Foto: www.nm.cz

Výstava Antonín Dvořák a zbožnost představuje skladatele jako upřímného křesťana. Hluboce procítěná zbožnost se silně promítla do jeho díla, které zahrnuje nejenom klasické formy jako Stabat Mater a Requiem, ale také Biblické písně, jeden z jeho nejniternějších projevů lásky k Bohu v dějinách hudby.

Návštěvníci si budou moci ve čtyřech vitrínách prohlédnout unikátní originály skladatelových Biblí, kopie autografů skladeb a dalších dokumentů – korespondence, programy, fotografie apod. Vystaven bude i originál Dvořákovy modlitební knížky Nábožný křesťan, kterou dostal skladatel jako školák v Nelahozevsi za odměnu pilnosti od knížete Ferdinanda Lobkowicze.

Dočasná výstava doplňuje stálou expozici Cesty Antonína Dvořáka, která i po rekonstrukci zůstává návštěvníkům zpřístupněna v přízemí Muzea Antonína Dvořáka.

[box]

Program zahajovacího koncertu:

Antonín Dvořák: Biblické písně op. 99

  • č. 3 Slyš, ó Bože, volání mé
  • č. 5 Bože! Bože! Píseň novou
  • č. 9 Pozdvihuji očí svých k horám

Poetické nálady, op. 85 – č. 13 Na Svaté hoře

Biblické písně op. 99 – č. 10 Zpívejte Hospodinu píseň novou

[/box]

Kurátoři znovuotevřeného Muzea Antonína Dvořáka si pro návštěvníky Mezinárodního dne muzeí 18. května 2017 (v 11.00, 15.00 a 17.00 hod.) připravili komentované prohlídky výstavy i celého muzea. Zájemci se tak dozví zajímavé informace o životních cestách Antonína Dvořáka i o jeho vztahu k náboženství. Prohlídky v 17.00 hodin se zúčastní také restaurátor fresek, který návštěvníkům popíše průběh oprav stropní výmalby v horní části muzea.

Vstup na vernisáž je zdarma, na výstavu je v ceně běžného vstupného.

Více informací naleznete na www.nm.cz

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button