Data & studieMěsta & regiony ČRZprávy

Plzeň si oblíbili hlavně Němci a Číňané

V Plzni přespalo v loňském roce rekordních více než 310 000 turistů. Za posledních pět let se jejich počet zvýšil o 52 procent. Podle Českého statického úřadu strávili v plzeňských hotelech a penzionech 530 000 nocí, tedy v průměru 1,7 noci. Loňská návštěvnost byla o 19 procent vyšší než v roce 2015, kdy byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.

Plzeň, ilustrační foto Zdroj: Shutterstock

Zájem o Plzeň od té doby neustal, uvedla ředitelka městské příspěvkové organizace Plzeň-TURISMUS Zuzana Koubíková. Více než 60 procent hostů tvořili cizinci.

Plzni se podle Heleny Mařanové z Plzeň-TURISMUS daří především na sousedním německém trhu, který vykazuje stabilní růst návštěvnosti a nepodléhá větším výkyvům ani trendům. „Od roku 2015 v Plzni každoročně přespí více než 60 000 Němců. Loni to bylo dokonce téměř 67 000,“ uvedla. To je za pět let růst o 65 procent.

Do Plzně míří v posledních letech stále více Číňanů, jejichž počet vzrostl za pět let čtyřnásobně téměř na 17 000. Jde o výrazně rostoucí trh v celém regionu. Podle manažera hotelu Marriott Radka Mahrly jde o klienty se specifickými požadavky, mezi něž patří mimo jiné silný WiFi signál, pokoje s vanou a oddělené postele.

Plzeň je dlouhodobě čtvrtým nejnavštěvovanějším krajským městem v ČR. Ze všech sídel je podle Mařanové šestá za Prahou, Brnem, Karlovými Vary, Mariánskými Lázněmi a Špindlerovým Mlýnem.

Náměstek primátora Roman Zarzycký vysvětluje rostoucí trend návštěvnosti hlavně dobrou ekonomickou situací v zemi. „Na zkvalitňování služeb a propagaci Plzně jako atraktivní destinace se budeme soustředit i nadále. Chceme, aby lidé vnímali Plzeň jako místo, které má co nabídnout i při opakované návštěvě,“ uvedl.

Přes 60 procent plzeňských hostů tvořili cizinci, nejvíce Němci. Na Plzeň připadá více než třetina všech příjezdů turistů ubytovaných v Plzeňském kraji. V celém regionu loni přespalo 837 737 tuzemských i zahraničních hostů, meziročně o 11,5 procenta více. Češi posílili o 7,3 procenta na 530 212, cizinci o 19,4 procenta na 307 525. V kraji turisté loni strávili v průměru 2,4 noci, o desetinu méně než v roce 2017. Jedničkou jsou trvale Němci, jichž loni přicestovalo 140 950, meziročně o 19,4 procenta více. Druzí byli s téměř 20 000 Číňané, jichž bylo meziročně o 8,1 procenta víc. Třetí skončili Slováci, jejichž počet se zvýšil o 8,2 procenta na 15 464. Následovali Poláci a Rakušané.

ČTK

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button