LidéRozhovory

Barbara C. Richardson: Plánujete-li cestu do Kanady, jeďte letos!

Nejen o tom, co může turistům nabídnout Kanada v roce 150. výročí svého vzniku, jsme hovořili s kanadskou velvyslankyní v Praze paní Barbarou C. Richardson.

Foto: Barbora Florková

Kolik turistů z České republiky k vám přijíždí, jezdí spíš individuálně, nebo s cestovními kancelářemi, a volí spíš města, nebo přírodu?

Víme, že v loňském roce jich přiletělo přibližně dvacet tisíc. To jsou ale jenom ti, kteří přiletěli. Další například mohli přijet autem z USA. Myslím ale, že jejich počet stoupá. My samozřejmě nemapujeme jejich pohyb a aktivity v zemi, ale podle informací z oblasti cestovního ruchu se zdá, že zatímco na západ Kanady jezdí většinou v organizovaných skupinách, ti, co jezdí na východní pobřeží, většinou jedou na návštěvu k příbuzným nebo k přátelům. A také je jasné, že pro české turisty je kanadská příroda velmi přitažlivá.

 

Kanada je ohromná země, druhá největší na světě, za jednu návštěvu není určitě v lidských silách vidět vše. Která místa byste především doporučila?

To je těžké, Kanada je opravdu veliká, z východního pobřeží na západní je to 9000 kilometrů, a nabízí prakticky vše, co si můžete přát: úžasná mořská pobřeží, hory, jezera – ve střední Kanadě jsou jich tisíce, řeky, národní parky, ale i malebná městečka a rušná velkoměsta. Podle mě je např. Vancouver nejkrásnější město na světě, z jeho centra vidíte na jedné straně moře, na druhé hory. V jednom dni můžete být i u moře i na horách.

 

Která doba je k návštěvě Kanady nejvhodnější?

Z hlediska počasí je to léto, nejspolehlivější měsíc je červenec. Ale pěkné počasí je v podstatě od dubna do září. Rozhodně je ale k návštěvě nejvhodnější letošní rok, slavíme 150. výročí Kanady tak, jak ji známe dnes, a po celé zemi se bude konat spousta úžasných akcí. Kromě toho bude po celý rok volný vstup do všech čtyř desítek národních parků.

 

Na jaké akce se mohou tedy turisté těšit?

Je toho hodně, některé akce se pořádají každoročně, např. v Calgary se začátkem července koná tzv. Calgary Stampede, což je největší rodeo na světě. Je to taková desetidenní veliká party, lidé chodí oblečení jako kovbojové, původní obyvatelé stavějí teepee a celé vesnice, je to velmi typické a velmi hezké. Za návštěvu bude rozhodně stát i Festival tulipánů v březnu a dubnu. Holanďané vypěstovali pro tuto příležitost tulipán s motivem kanadského javorového listu, těmito tulipány rozkvete celá Ottawa. Tulipán rozhodně není typická kanadská květina, ale důvod k tomuto festivalu máme. Když totiž za druhé světové války obsadili Němci Holandsko, královna se uchýlila do Kanady a porodila tam. A protože to byl královský porod a ten nemohl proběhnout na cizím území, byla nemocnice, kde rodila, prohlášena za holandské území.

O tom, že bude stát za to Kanadu letos navštívit, svědčí i fakt, že Lonely Planet i New York Times daly Kanadu na první místo destinací pro rok 2017 a mezi top destinacemi na svém „cool seznamu“ pro tento rok ji má i National Geographic Traveler. Rozhodně by se před cestou měl každý podívat na webové stránky organizace Destination Canada, tam najde inspiraci i dobré rady. Každému ale zaručuji, že návštěva Kanady pro něj bude životním zážitkem.

 

Mezi Českou republikou a Kanadou je pouze sezonní přímé letecké spojení, plánuje se i celoroční pravidelná linka?

Nevím, že by se něco takového plánovalo, i když bych to samozřejmě uvítala. Letos ale vejde v platnost CETA, dohoda mezi Kanadou a EU o volném obchodu, dá se tedy očekávat větší množství obchodních cest, a to by eventuálně mohlo k takovému kroku vést. Letos to bude zatím opět jen sezonní, 31. května začne třikrát týdně létat Air Canada Rouge mezi Torontem a Prahou, poslední let z Prahy do Toronta bude 7. října, a od 22. května do 17. října bude opět mezi Prahou a Montréalem létat Air Transat.

Na závěr bych ještě chtěla připomenout, že každý cestující do Kanady, jehož země má s Kanadou bezvízový styk, potřebuje mít elektronickou cestovní registraci eTA, registrovat se je velmi jednoduché a není to nijak drahé, stojí to pouhých sedm kanadských dolarů. Bez této registrace nebude vpuštěn do letadla.

Děkuji za rozhovor.

Naďa Rybárová

Naďa Rybárová

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button