Zprávy

Petrohrad očekává příliv turistů po zavedení elektronických víz

Petrohrad očekává příliv návštěvníků z ciziny poté, kdy Rusko od 1. října usnadnilo zahraničním turistům krátkodobé pobyty v bývalé metropoli carské říše a okolí zavedením elektronických víz.

Zavedením elektronických víz padá hlavní překážka na cestě cizinců do Ruska, radují se podnikatelé v cestovním ruchu, očekávající, že v Petrohradu stoupne počet návštěvníků z Evropy až o 150 procent. Bývalé hlavní město by mohlo v počtu zahraničních turistů předstihnout i dosavadní jedničku, Moskvu.

Dalším krokem na cestě k tomuto cíli se má stát příchod nízkonákladových evropských aerolinek Ryanair, EasyJet a Wizzair na petrohradské letiště Pulkovo. To by se zavedením režimu „otevřeného nebe“, poskytujícího cizím aerolinkám možnost letiště využívat bez ohledu na mezivládní dohody, mohlo stát novým „oknem do Evropy“ – a ještě získat miliony nových cestujících.

Proti této perspektivě se ale bouří ruské letecké společnosti, argumentující, že i tak prožívají těžké doby vinou růstu cen leteckého paliva a letištních služeb a také zákazu létat do Egypta, Gruzie a na Ukrajinu. Ruské aerolinky by prý zrušením nynějších omezení pro cizí firmy v Pulkovu přišly o 22 miliard rublů ročně (asi osm miliard Kč).

Je možné, že cizinci vystřídají na hlavním petrohradském bulváru, Něvské třídě, ruské turisty, protože úřady zároveň zakázaly soukromé hotely a hostely v obytných domech, kde jich v Petrohradu dosud fungují stovky. Hrozba uzavření těchto laciných ubytovacích zařízení sice slibuje větší příjmy velkému hoteliérskému byznysu, ale může zdražit ubytovací služby, a tím i odradit část domácích návštěvníků.

Loni Petrohrad navštívilo 3,9 milionu cizinců, Moskvu pět milionů (včetně fanoušků loňského mistrovství světa ve fotbalu). V Petrohradu ale už loni počet zahraničních návštěvníků předstihl ruské turisty – a letos v létě obsazenost petrohradských hotelů dosáhla 88 procent, což je nejvíce za tři roky, upozornil místní server Fontanka.

„Pro většinu zámožných cizinců je Rusko velká, zajímavá a levná země se slabou měnou. A to je hlavní konkurenční výhoda při výběru destinace,/ prohlásil petrohradský hoteliér Junis Tejmurchanly.

Přijet do Petrohradu a okolní Leningradské oblasti na elektronické vízum – zatím vydávaném bezplatně a do čtyř pracovních dnů – mohou od 1. října občané 53 států, včetně Česka a Slovenska. Vízum sice platí po 30 dnů, ale z nich lze v Rusku strávit jen osm dnů. Ruský prezident Vladimir Putin ale podle tisku už nařídil úřadům, aby se připravily, že od 1. ledna 2021 budou zavedená jednorázová elektronická víza, která cizincům umožní návštěvu celého Ruska po dobu 16 dnů.

Newsroom TTG, ČTK

Související články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button