Zprávy

Petra Jánská: Jihočeské vyznání

Cestovní ruch zaměřený na poznávání měst je významnou oblastí cestovního ruchu. To vám potvrdí nejeden odborník působící v cestovním ruchu.

Foto: Ladislav Renner, CzechTourism
Foto: Ladislav Renner, CzechTourism

 

Odmala mne rodiče brali z rodných Českých Budějovic na výlety tu do Českého Krumlova, Tábora, Jindřichova Hradce, Písku či do Třeboně. Chtěli mi ukázat, v jak krásném kraji jsem se narodila, jak bohatá a dlouhá historie jednotlivých měst je a kolik zajímavých míst se na jihu Čech nachází. Tehdy neměli rodiče ani ponětí, jak moc se mi to bude v životě hodit. Vybudovala jsem si ve svém srdci pro jižní Čechy silné pouto, a ať už mne život či práce zavedly kamkoliv, tak se na jih Čech vždy ráda vracím, a to hlavně do měst. Je pravdou, že krásná příroda je na území celého kraje, ale města jsou oněmi pomyslnými perlami, které tvoří skvostný náhrdelník.

V České republice je plno krásných měst, ale ta jihočeská mají něco navíc. Jsou zasazená v čisté přírodě plné lesů a celkově mají duši. Občas je jejich duše něžná, jindy praktická a někde i svérázná. Postupem času se oblékají do renovovaných kabátků a pořizují si nové atraktivní části. Není víkend, kdy by se v některém městě nekonala kulturní akce, městské slavnosti či něco podobného, co láká k návštěvě.

 

Pouto k rodnému kraji

I já podlehla módnímu trendu výhodných eurovíkendů a procestovala vybraná evropská města. Přestože jsem objevila krásy mnohých měst, v mém srdci vedou ta města jihočeská. I nosná témata propagace cestovního ruchu jsme v minulosti postavili právě na městech a jejich nabídce. Projekty jako Rožmberský rok, Žijeme v památkách a Jižní Čechy výstavní si kladly za cíl představit města a jejich památky. I díky tomu se jižní Čechy objevují na prvních místech v oblíbenosti turistických destinací a já jsem za to moc ráda. Přivezli jsme do kraje v rámci motivačních cest již řadu zástupců z různých zemí světa. Ve své podstatě nebyla akce, při níž bych se nesetkala s oním projevem nadšení při každém zastavení. Ono WAW z úst profi cestovatelů potěší.

Každému bych doporučila při plánování víkendů či dovolených do svých plánů zahrnout města jižních Čech. Nebudete litovat. Užijete si jihočeský genius loci, který se dá nazvat jako jihočeská harmonie. V duši vám bude libý souzvuk těch tónů rezonovat ještě dlouho a věřím, že si jižní Čechy najdou ve vašem srdci místo stejně tak jako v tom mém. Shodneme se na tom i s jihočeským hejtmanem Mgr. Jiřím Zimolou, který říká: „Být Jihočechem znamená být patriotem, snad nikde jinde neexistuje takové pouto k rodnému kraji. Jihočeský kraj, to není bydliště nebo pouhá adresa, Jihočeský kraj, to je místo v srdci.“

 

Ing. Petra Jánská

ředitelka Jihočeské centrály cestovního ruchu

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button