Petr Novotný: Po stopách Hanzelky a Zikmunda s Adventurou

Na veletrhu Holiday World měla premiéru ojedinělá novinka cestovní kanceláře Adventura, nejen o ní jsme si povídali s jejím ředitelem Petrem Novotným.

Petr Novotný Foto: Luděk Neužil

Petr Novotný Foto: Luděk Neužil

O jaký projekt se jedná a v čem je výjimečný?

Naše cestovní kancelář připravila ve spolupráci s National Geographic Česko a režisérem a scenáristou Petrem Horkým srpnovou výpravu Po stopách Hanzelky a Zikmunda – Šrí Lanka. Petr Horký připravuje dokument Století Miroslava Zikmunda, který bude mít premiéru letos v dubnu. Chtěl film nějak ozvláštnit, a proto nás oslovil jako zkušený tým spolupracující na různých expedicích. Přemýšleli jsme společně, kam směrovat výpravu mapující stopy obou našich věhlasných cestovatelů, a vcelku rychle jsme se rozhodli pro Šrí Lanku.

Co rozhodlo pro výběr této ostrovní země?

Jednak to, že bývalý Cejlon učaroval Hanzelkovi a Zikmundovi do té míry, že zde strávili zhruba rok svého života, a také to, že je to jediná země, které věnovali celou knihu – Cejlon, ráj bez andělů. Roli hrálo i to, že Petr Horký v roce 2000 ostrov navštívil společně s Miroslavem Zikmundem a znovu se vrátili na místa, která hrála v životech dvojice Hanzelka+Zikmund významnou roli a objevila se v jejich knihách a filmech.

V neposlední řadě jde i o to, že země má dobrou pověst a na rozdíl od jiných míst navštívených a popsaných našimi cestovateli má co nabídnout i dnes. Chtěli jsme, aby cesta byla pro účastníky zajímavá a měla poznávací hodnotu s určitým přesahem. Petr Horký Šrí Lanku zná, jako odborný doprovod může nabídnout komplexní pohled ve více souvislostech historie a současnosti.

Jaký je itinerář a program cesty?

Třináctidenní cesta zmapuje nejvýznamnější lokality na ostrově a navíc nabídne například návštěvu hotelu v Colombu, kde Hanzelka se Zikmundem bydleli, nebo slavnosti Esala Perahera. Program obohatí promítání krátkých filmů Hanzelky a Zikmunda ze stejných míst, kam směřujeme i my, povídání o natáčení v roce 2000 a o práci na dokumentu Století Miroslava Zikmunda.

Máte v plánu cestu v budoucnosti zopakovat?

Zatím to v plánu nemáme, ale nikdy neříkej nikdy. Zaměřit se chceme spíš na nový projekt zasvěcený Thoru Heyerdahlovi, který je další osobností, jíž chceme věnovat cestu v roce 2016. Pro příští rok plánujeme návrat na Velikonoční ostrovy s Pavlem Pavlem, které jsme objevovali už v loňském roce.

K atraktivní nabídce Adventury už několik let patří i nabídka exotických silvestrů. Máte i v této oblasti v rukávu nějaké novinky?

Z nabídky jedné a později několika destinací v období konce roku jsme se vypracovali zhruba na dvacítku zemí. Jako novinky pro rok 2014 chystáme Madeiru, Keňu, Nepál, Jordánsko, Etiopii, Senegal a poznávací program na Filipínách. Máme radost z toho, že příznivce si drží jak stálice jako Tunisko, tak i nedávné novinky jako jižní Indie, Kuba, Zanzibar či vánoční cyklistika na Filipínách. Některé zájezdy na Vánoce a silvestr máme prodané již v únoru.

Poslední otázka směřuje k vaší „vlajkové lodi“ – Tatrabusu. Kam má letos namířeno?

Pokračujeme v oblíbených cestách na Island a pro jaro a brzký podzim chystáme výpravy do Albánie.

Tak přeji šťastnou cestu a děkuji za rozhovor.

Lenka Neužilová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..