CestovkyLidéRozhovoryTOP

Petr Novotný: Nezbývá nic jiného než být nezdolnými optimisty

Ve čtvrtek 4. března proběhly na Valném shromáždění ACK ČR volby představenstva. Novou tváří ve vrcholných orgánech Asociace cestovních kanceláří České republiky je Petr Novotný z CK Adventura, kterého jsme proto požádali o rozhovor.

Foto: Luděk Neužil

Co vás přimělo ke kandidatuře a co si od svého působení v představenstvu ACK ČR slibujete?

V první řadě si dovolím konstatovat, že svoji kandidaturou jsem vystupoval především za obě naše cestovní kanceláře Adventuru i China Tours. Rád bych přispěl a doufám předal i část osobních zkušeností nabytých v odvětví cestovního ruchu za uplynulých 30 let, což jsou věřím dobré předpoklady. Zároveň jsem si uvědomil, že jako jednotlivec či jednotlivá cestovní kancelář si nedokážeme pomoci tolik, jako když dobré nápady budeme více sdílet a hledat cestičky společně. Nacházíme se v době, kdy je načase abstrahovat od boje o zachování vlastního živobytí a přenést se do oblasti boje o zachování celého odvětví.

Jaká je podle vás role profesních sdružení cestovního ruchu v současné době?

Vnímám ji jako klíčovou, tato role snad nikdy nebyla důležitější. Stačí si všimnout v médiích, jaká sdružení jsou aktivní a dokážou svoje problémy formulovat a tlumočit a jsou zkrátka slyšet. Dokážou svůj obor podržet, včas analyzovat možné problémy, formulují koncepční řešení, ať již akutní, či dlouhodobé. Bez aktivních profesních sdružení by se neobešel asi žádný obor.

Co čeká naše cestovní kanceláře v letošním roce a v letech dalších?

To je klíčová otázka, myslím, že nyní je důležité především vydržet a udržet si pozitivní mysl, nevzdat se. Za druhé udržet za každou cenu funkční kolektiv, firmu schopnou ze dne na den se vrátit k původní činnosti a dobře celou situaci komunikovat s klienty. Ustát tuto krizi i ekonomicky. V následujících letech být připraven velmi pružně reagovat na veškeré změny a doufám, že i příležitosti, které tato krize přinese.

Jste ředitelem cestovní kanceláře, s jakými problémy se po roce problémů s koronavirem nejvíce potýkáte?

Víte v obecném podvědomí je turismus a turistická sezona obvykle soustředěná do prázdninových měsíců, ale v našem případě tomu tak není. Naše sezona, a to ať v Adventuře, tak v China Tours, byla celoroční. Nyní jsme se dostali do stadia, že rušíme již druhou sezonu v řadě. Ačkoliv jsme se snažili od podzimu do jara využít jakékoliv příležitosti k realizaci zájezdů, tak možností ubývá. Největším zklamáním je pak vyprodané zájezdy rušit doslova v den odjezdu, pravidla se vyhlašují zcela bezohledně, často se mění, jsou nepřehledná. Je to komunikačně nesmírně náročné. Naštěstí máme statečné jak klienty, tak i naše zaměstnance.
No, a v druhé řadě jsou to problémy ekonomického rázu, během roku se zcela zásadně změnily podmínky, za kterých uzavírají cestovky zákonné pojištění. Velmi nás tíží obavy o zálohy, které máme stále rozprostřeny u leteckých společností i řady ostatních dodavatelů, a klademe si otázku, jaká bude jejich budoucnost? V neposlední řadě jsou to již nyní úvahy o osudu lex voucherů (myšleno doba jejich uplatnitelnosti) a s tím vším dohromady souvisí jedno veliké téma – veškerá ochrana spotřebitele leží z našeho pohledu na bedrech cestovní kanceláře veškerou vahou – bude tomu tak i nadále?

Je pomoc státu cestovním kancelářím a agenturám dostatečná a s jakými požadavky se na něj obracíte?

Tak toto téma řeší asi každý profesionál. Tato otázka je pro mne v podstatě rozšířením bodu číslo jedna. Jako ryzí praktik dokážu odhadnout možné problémy s dostatečným časovým odstupem, a proto jsme se na ně snažili upozorňovat už od začátku pandemie s velkým předstihem. A to především proto, aby pomoc a jednotlivá opatření nebyly šity tzv. horkou jehlou. Ano, využíváme veškeré formy podpory, které se objevily a bylo reálné je získat. Pomáhají nám z menší části se se situací poprat. Ale zároveň se snažíme iniciovat a upozorňovat na rizika a problémy, které se zdají být na první pohled vyřešené. Tím největším je nyní osud lex voucher poukazů v kontextu reálné možnosti jejich čerpání.

Jste ohledně vývoje cestovního ruchu u nás i ve světě spíše optimistou, nebo je váš postoj skeptický?

Nám přece nezbývá nic jiného než být nezdolnými optimisty. Bez tohoto přístupu by ani v minulosti nemělo smysl se tomuto odvětví dlouhodobě věnovat.

Děkuji za rozhovor a hodně štěstí přeji.

Lenka Neužilová

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button