RozhovoryZprávy

Petr Novotný: Každá cesta člověka obohatí o zkušenost

Lze spojit dva fenomény, jako jsou responsible tourism a outdoor? Jednoznačnou odpověď nám dal Petr Novotný, ředitel cestovní kanceláře Adventura, který se nedávno vrátil z USA.

 Petr Novotný, ředitel cestovní kanceláře Adventura
Petr Novotný, ředitel cestovní kanceláře Adventura Foto: Archiv P. Novotného

Byla plavba po řece Colorado korytem Grand Canyonu Vaším dávným cestovatelským snem, nebo to byla jen náhoda, které jste jako vodák nedokázal odolat?

Po pravdě přísně vzato ani jedno. Nápadů na cesty mám hodně a je pravda, že existují destinace, které mají punc životního snu. Grand Canyon mezi ně určitě patří, ale takový sen se musí střetnout se spoustou náhod a okolností. Já nejsem sběratelem a nechci si navštívené lokality vystavovat jako pohlednice, nicméně nabízeným možnostem se nebráním. Od jiných vodáků jsem věděl, že možnost plavby po Coloradu je za určitých okolností možná, i když se pro to musí poměrně dost udělat. A tak jsme se s kamarádem do toho pustili a začali chystat cestu pro 14 lidí.

Co konkrétně Vaší cestě předcházelo?

Američané jsou v ochraně přírody velmi přísní a důslední, a proto je do chráněného parku Grand Canyon regulovaný přístup. Dříve se vydávala povolení dlouho dopředu, takže šance k plavbě po řece by přišla třeba až za dvacet let, ale v současnosti zde pracují na jiném principu, kdy se z přihlášených zájemců na konkrétní vypsané termíny vybírá loterií.

Je to tedy pouze na náhodě, nebo se jí dá nějak pomoci?

My jsme uspěli hned na první pokus, protože šance na úspěch zvyšuje jednak fakt, že chcete jet poprvé, jednak roční období. V zimě je uchazečů pochopitelně mnohem méně, ale vedle větší šance v loterii to má ještě další pozitiva.

Jaká přesně máte na mysli?

Za prvé v zimě jsou povoleny pobyty až na 25 dní, ale v létě tu výpravy smějí být pouze 14 dní. Za druhé v lednu a v únoru je povoleno za přesně stanovených podmínek rozdělávat ohně z naplaveného dřeva, což jindy možné není. To jsme my za 20 dní využili hned několikrát.

Dostáváme se k podmínkám, za jakých se lze na chráněném území pohybovat.

Americké zákony v oblasti ochrany přírody jsou unikátní a perfektně zpracované. Mně se moc líbí, že nejsou stanoveny žádné restrikce, pouze přesná pravidla, která když nedodržíte, tak na vodu nesmíte. Proto musíte předem nastudovat všechna pravidla, opatřit si povinnou výbavu a před vyplutím absolvovat kromě přednášky od rangera i kontrolu veškerého vybavení. Jde nejen o ochranu životů a zdraví lidí, ale i o udržení přírody v neporušeném stavu. Nelze se na nic vymlouvat, vše je detailně popsáno, takže každý například přesně ví, kdy a kde si může rozdělat oheň a že musí použít kovovou podsadu a speciální plentu, nic nesmí zakopávat jako u nás a po opuštění tábořiště po ohni nesmí zbýt ani stopa, vše musí být odvezeno. V porovnání s realitou u nás je až neuvěřitelné, jak velká zodpovědnost je nechána na návštěvnících a jak se sami hlídají, aby byla pravidla dodržována. Odměnou pro všechny je, že všude před vámi a za vámi je nádherná nedotknutá příroda.

Setkal jste se s podobným přístupem i jinde ve světě?

Srovnatelnou zkušenost mám i z Tasmánie, kde jsme se plavili po řece Franklin. Pravidla pobytu v této oblasti jsou zpracována podobně, jen s tím rozdílem, že pro pobyt nepotřebujete povolení a během roku se tu vystřídají snad jen dvě nebo tři stovky návštěvníků.

Vím, že jste zkušený vodák, který zakusil plavbu na mnoha řekách po celém světě. Dá se tento americký zážitek s něčím srovnat a je nějak transformovatelný do práce cestovní kanceláře?

Zážitek je to úžasný a pravděpodobně neopakovatelný, vždyť jde o nejdelší splavný kaňon na světě, ale zkušenosti, které člověk každou cestou získá, vždycky promítá i do své práce. V Adventuře se třeba samostatně nevěnujeme ani Americe, ani vodáckým cestám, i když je prostřednictvím partnerů nabízíme, ale seznámení se s lokalitou a řešení každodenních problémů s sebou nese další obohacení. Legislativní podmínky sice neumožňují přetavit tuto zkušenost přímo v konkrétní zákaznický produkt, ale to ani nebylo cílem. Abychom mohli pořád fungovat jako synonymum kvalitní aktivní dovolené, musíme mít prostor se nadechnout a načerpat nové impulzy a inspiraci i na soukromých cestách.

Děkuji za rozhovor.

Lenka Neužilová

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button