DopravaZprávy

Palubní personál British Airways znovu uvažuje o stávce

Palubní personál společnosti British Airways je připraven v únoru vyhlásit šestidenní stávku v rámci pokračujícího sporu o výši mezd.

Lednová stávka palubního personálu British Airways. Foto: archiv autora

Odborová organizace Unite the Union tvrdí, že téměř 3000 jejích členů v divizi „smíšené flotily“ nenastoupí do práce ve dnech 5.–7. února a pak znovu ve dnech 9.–11. února 2017, pokud vedení letecké společnosti British Airways nepředloží přiměřenou mzdovou nabídku. Tuto divizi tvoří hlavně mladší a méně placení zaměstnanci British Airways. Tato akce přichází po dvou lednových stávkách, které trvaly celkem pět dnů a donutily British Airways zrušit desítky letů. Dopad lednové stávky na cestující byl tehdy minimální a všichni doletěli do svých destinací. Letecká společnost si rovněž najala letadla i posádky od Titan Airways.

Odbory obviňují vedení British Airways, že namísto nabídky „rozumných mezd“ utrácí British Airways miliony na boj proti stávce. To podle odborů naznačuje, že peníze k dispozici jsou a že se jedná o ideologickou otázku. Základní mzda činí 12 192 liber ročně. British Airways tvrdí, že po přidání hodinové sazby za lety a prémií si všichni vydělají ročně nejméně 21 000 liber. Odbory uvádějí průměrnou mzdu ve výši 16000 liber, včetně prémií.

Palubnímu personálu letecké společnosti Virgin Atlantic byla letos zvýšena mzda přibližně o 10 %, a to po dvou letech vyjednávání s odbory Unite.

Petr Bílek

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button