Palm Springs: Golf na každém kroku

Původně indiánská osada je dnes rájem golfistů, cyklistů a horolezců. Do kalifornského Palm Springs se jezdí za sportem, ale také za kulturou – mezinárodní filmový festival v Palm Springs je vyhlášený po celém světě. Ale nejen proto přijíždí každý rok do Palms Springs dobít energii dva miliony lidí…

Foto: Greater Palm Springs CVB

Foto: Greater Palm Springs CVB

Vystřídali se tu indiáni, honci dobytka i zlatokopové. A všichni zanechali v Palm Springs své nesmazatelné stopy. Po staletí nespoutaná, ale zároveň idylická oblast, se stala začátkem dvacátého století oblíbenou prázdninovou destinací nejen golfistů a hollywoodských hvězd. Měla charisma, a proto si ji zamiloval každý.

Zejména golfisty přitahuje Palm Springs jako magnet. Mistrovská golfová hřiště, se kterými si vyhráli věhlasní golfoví architekti, jsou tu naskládaná jedno vedle druhého. Některá vyrostla na poušti, jiná v kaňonech, ale všechna nabízí nádherné výhledy na špičky hor pokryté sněhem. Když k tomu ještě připočteme ideální golfové počasí, prší tu jen patnáct dní v roce, nikoho nepřekvapí, že Palm Springs je jednou z nepopulárnějších golfových destinací na světě.

Zastavení 1:

Národní park Joshua Tree

Ničivé větry, přívalové deště a extrémní teploty vytvarovaly krajinu, která nepřestává ani po několika hodinách fascinovat. Úchvatná  je i symbióza pouští Colorado a Mojave, která dává národnímu parku Joshua Tree nezaměnitelný ráz. Každá z nich má jinou nadmořskou výšku, proto jsou tak rozdílné. Dominantou mohavské pouště, která má sušší a chladnější klima, je strom joshua tree. Chlupáč, který dál národnímu parku své jméno, tady roste na každém kroku.

Reklamní letáky lákají nejen na joshua tree, ale také na ovce tlustonohé a orly skalní. Dalšími zástupci zvířecí říše jsou kojoti nebo chřestýši, kterých žije v národním parku Joshua Tree na dvacet druhů. Park je zároveň jednou z nejoblíbenějších oblastí horolezců, zdejší skály nabízí tisíce horolezeckých cest všech obtížností.

Zastavení 2:

Lanovkou na San Jacinto

Už dvanáct milionů lidí přepravila lanovka Palm Springs Aerial Tramway, která byla svého času považovaná za osmý div světa. Postavit v padesátých letech lanovku uprostřed divočiny? V nadmořské výšce 2 600 metrů? Obrovská výzva! Vůbec poprvé se na stavbě lanovky podílely helikoptéry, během šestadvaceti let k hoře San Jacinto podnikly neuvěřitelných 23 000 výletů.

Lanovku na San Jacinto si ve třicátých letech vysnil elektroinženýr Francis F. Crocker, do cesty se mu postavili nejdřív politici a potom druhá světová válka. V padesátých letech se dal ale jeho projekt přeci jen do pohybu a už v roce 1963 se lanovka poprvé rozjela. Na první jízdu Palm Springs Aerial Tramway se přijely podívat významné osobnosti z celé Kalifornie.

Jeden z nejúchvatnějších pohledů na horu San Jacinto zažijete s golfovou holí v ruce. Cathedral Canyon Country Club nabízí ale mnohem víc než jen výhledy. Golfový designér David Rainville si dal totiž opravdu záležet na tom, aby se na jeho hřišti nikdo nenudil. Tři devítky, které můžete libovolně kombinovat, prověří začátečníky i zkušené hráče.

Tvarem dnes připomínají veozy lanovky na San Jacinto prosklené hrušky, dříve však opravdu vypadaly jako větší tramvaje vznášející se ve vzduchu. Foto: Greater Palm Springs CVB

Tvarem dnes připomínají veozy lanovky na San Jacinto prosklené hrušky, dříve však opravdu vypadaly jako větší tramvaje vznášející se ve vzduchu. Foto: Greater Palm Springs CVB

ZASTAVENÍ 3:

Trek kaňonem Tahquitz

Objevte v sobě horolezce a vydejte se na tříkilometrový trek k pohádkovým vodopádům. Výšlap, který komplikují skály, kameny, srázy a stometrové převýšení, opravdu stojí zato. Už jen proto, že celá oblast je tak trochu magická. Podle legendy zde žil patron všech šamanů Tahquitz, který ale jednoho dne začal své moci zneužívat. Lidé se vzbouřili a Tahquitze vyhnali. Rozzuřený šaman se ukryl v jeskyni v nedalekých horách a jeho duše prý straší v oblasti dodnes.

Zlost si prý šaman Tahquitz vybíjí také na golfistech, kteří navštíví golfový areál Tahquitz Creek Golf Resort nedaleko kaňonu. Alespoň to říkají hráči, kteří mu po hře dávají za vinu zkažené rány a ztracené balónky.

Zastavení 4:

Zameditujte Si

Čtyřiadvacet kilometrů dlouhý kaňon Palm Canyon dokonale kontrastuje s vyprahlou a drsnou krajinou, která se rozprostírá široko daleko. Projeďte se kolem kaňonu na koni, sejděte do zeleného údolí po klikatící se pěšince, rozbalte piknik nebo si zameditujte. Uvidíte, že nikde na světě nedobijete energii tak rychle.

Jako V Hollywoodu

Na sto padesát tisíc lidí přijíždí každý rok do Palm Springs na mezinárodní filmový festival, který patří mezi nejprestižnější na světě. Letošní ročník se konal začátkem ledna a představilo se na něm dvě stě filmů ze šedesáti zemí. Filmového festivalu v Palm Springs se pravidelně účastní přední hollywoodské hvězdy, ujít si ho v minulých letech nenechali například Brad Pitt, George Clooney, Clint Eastwood, Dustin Hoffman nebo Leonardo DiCaprio. Festivalová atmosféra se do Palm Springs vrací v létě, kdy se ve městě koná festival krátkých filmů.

Jako v Hollywoodu si budete připadat i v Indian Canyons Golf Resortu. Golfové hřiště, které bylo otevřené v šedesátých letech, totiž hollywoodské celebrity vždycky přitahovalo. Zahráli si tu Frank Sinatra, Bob Hope nebo Jackie Gleason. A kolečko si tu obešlo i několik amerických prezidentů – Dwight D. Eisenhower, Lyndon B. Johnson a Ronald Reagan.

Zastavení 5:

Po stopách Walta Disneyho

Mickey Mouse, kačer Donald nebo pes Pluto. Kreslené postavičky, které proslavily filmového producenta Walta Disneyho po celém světě. A v Palm Springs se můžete vydat po jeho stopách. Mistrovské golfové hřiště v areálu Indian Canyons Golf Resortu lemují domy, které kdysi slavnému Američanovi patřily. Mezi jamkami číslo devět a osmnáct potom každého dostane Disneyho fontána. Voda tu stříká do výšky třiceti metrů a známá fontána je tak jen dalším důkazem, že všechny projekty Walta Disneyho byly velkolepé.

Foto: Greater Palm Springs CVB

Foto: Greater Palm Springs CVB

Zastavení 6:

Golf v poušti

Golfové hřiště Desert Dunes Golf Course leží uprostřed pouště a právě prostředí dává hře úplně jiný rozměr. Skóre neohrožují jen úzké fairwaye a rychlé greeny, ale také písečné duny, kaktusy a kojoti, kteří občas pobíhají po fairwayích. Hřiště je dílem golfového designéra Roberta Trenta Jonese a má opravdu jedinečnou atmosféru.

Zastavení 7:

Ráj golfistek

Golfové hřiště Cimarron Golf Resort bylo otevřené v roce 2000 a od té doby získává jedno ocenění za druhým. Časopis Golf for Women ho dokonce zařadil na seznam hřišť, která jsou jak stvořená pro ženy. Dvě linksová hřiště, která navrhl skotský golfový architekt John Fought, se skvěle doplňují. První osmnáctka je tolerantní k chybám začátečníků, druhá potrápí i ostřílené golfisty.

Náš tip

La Quinta Resort & Club

Snad žádný jiný resort v Palm Springs si nezískal srdce tolika hollywoodských hvězd jako La Quinta Resort & Club. Mistrovská golfová hřiště, tenisové kurty, lázně, ale hlavně ona hvězdná příchuť. Hotel si nechal postavit ve dvacátých letech minulého století podnikatel Waler H. Morgan a od té doby je oázou klidu uprostřed rušné pouště.

Restaurace Arnolda Palmera

Navštivte restauraci legendárního golfisty Arnolda Palmera. Skvělý hráč, ale hlavně neobyčejně charismatický muž se do povědomí veřejnosti zapsal vřelým vztahem k fanouškům, riskantní hrou a nebývalou elegancí. Společně s Jackem Nicklausem a Gary Playerem změnil názor Američanů na golf. Lidé ve Spojených státech přestali golf považovat za sport pro elitu, sledovat a hrát ho chtěl najednou každý. Arnold Palmer právem patří mezi golfové ikony. A jeho restaurace do golfového Palm Springs.

Lucie Gaudlová a Amara Zemplinerová

Destinace měsíce: USA

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..