Zprávy

Bylo otevřeno muzeum sochy Apoxyomena ve městě Mali Lošinj

Na konci dubna v Malem Lošinji své dveře oficiálně otevřelo muzeum Apoxyomena, ve kterém se veřejnosti představila tato jedinečná, dlouho očekávaná socha.

Foto: archiv muzea
Foto: archiv muzea

Unikátní muzeum je věnováno soše Apoxyomena, jehož příběh začíná už u vchodu, v modré místnosti v přízemí. Kromě Apoxyomena, jako hlavního a jediného originálního prvku archeologické expozice, Muzeum se také skládá z řady velmi specifických a specializujících se prostorově-programových sekcí a každá jednotka je definována programovou expozici muzea, zatím co, různé materiály a formy výstavních sálů představuji řadu prostorových sekvencí muzea, které prožíváme prohlídkou v přesně definovaném pořadí. Projekt rekonstrukce bývalého paláce Kvarner pro potřeby Muzea Apoxyomena byl proveden na základě vítězného koncepčního návrhu architektonické kanceláře Randić – Turato.

Antická bronzová socha atleta, 192 cm vysoká, nalezená v roce 1997 a vylovena z moře mezi ostrůvkem Orjule a ostrovem Lošinj 27. dubna 1999, je jedinou velkou bronzovou sochou nalezenou na východním pobřeží Jadranu. Během restaurování, výzkumem materiálu a stylu provedení, bylo určené staří na 2. – 1. st. př. n. l. Z osmi známých variant prototypu Apoxyomena je lošinjská socha nejkompletnější a nejzachovalejší. Byl náhodně objeven sportovním potápěčem a amatérským fotografem z Belgie Rene Wauters v hloubce 45 metrů. Studii lokality a vytažení sochy se zúčastnili vědci z pěti zemí, nezbytným předpokladem pro restaurátorské práce byla odsolování do října 2000, po kterém začali restaurátorské práce, které trvali šest let.

Více informací naleznete na http://www.muzejapoksiomena.hr/en.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button