Otevřela se Klášterní zahrada ve Vrchlabí, učí ekovýchovu

V úterý odpoledne se otevřela Klášterní zahrada ve Vrchlabí. Rekonstrukce zahrady byla součástí česko-polského projektu Rozvoj turistické infrastruktury KRNAP a KPN (Karkonoskiego Parku Narodowego). Nový projekt vychází z dílny zahradního architekta Jiřího Prouzy.

Foto: Kamila Antošová/KRNAP

Foto: Kamila Antošová/KRNAP

Zahrada spojuje někdejší augustiniánský klášter ve Vrchlabí (dnešní Krkonošské muzeum Správy KRNAP) a vrchlabský zámecký park. Nově po rekonstrukci nabízí tři základní části. Prostor mezi Správou KRNAP a stanicí pro handicapované živočichy vyplňuje nový altán, proutěný tunel, který už začíná porůstat pnoucími rostlinami a nášlapná stezka, na které si každý může vyzkoušet snadno rozdíl vnímání různých povrchů hmatem, oproti běžnému zrakovému vjemu.

Foto: Kamila Antošová/KRNAP

Foto: Kamila Antošová/KRNAP

Druhým prostorem je část u rybníčka, kde vyrostla geologická expozice pod širým nebem. Tvoří ji velké kusy základních krkonošských hornin a molo se sedmi oboustrannými informačními panely o geologii Krkonoš. „Prosíme jen návštěvníky expozice, aby v současné době dbali zvýšené opatrnosti při pohybu na molu, než na něj bude doplněno zábradlí, které v původním projektu nebylo a nyní jej architekt projektuje,“ upozorňuje Michal Skalka.

Největším prostorem je areál za klášterní budovou. Ten tvoří devět rastrových záhonů, představujících různé typy krkonošské flóry – například šafránové louky, typickou květnatou louku Krkonoš, štěrkovou lavici či typicky klášterní bylinkový záhon. V současné době se pracuje na osevním plánu pro některé ze záhonů tak, aby byla tato část zahrady ještě pestřejší. „Hlavní část práce ale udělá příroda za nás – druhové složení záhonů se bude v čase jistě měnit a bude velmi zajímavé sledovat, jakým způsobem,“ říká Michal Skalka, garant projektu, vedoucí pracoviště ekologické výchovy Správy KRNAP. Na druhé straně cesty oproti rastrovým záhonům je již dobře známá štěpnice starých a regionálních odrůd ovocných stromů, kde se lidé mohou seznámit i s odrůdami, které dnes už nikde jinde, než ve Vrchlabí, neuvidí.

Zahrada bude sloužit veřejnosti k rekreaci i relaxaci, Správa KRNAP tu bude realizovat některé své ekologické vzdělávací programy, jako například oblíbený program „Tma přede mnou aneb Dotkněte se Krkonoš“, ale i k akcím, které pořádá Krkonošské muzeum Správy KRNAP. „Věřím, že si lidé zahradu užijí, a že se může stát i jedním z cílů, pro které budou do Vrchlabí jezdit lidé z blízkého i vzdálenějšího okolí podobně, jako se jezdí do skvěle zrekonstruovaného areálu Františkánského kláštera v nedalekém Hostinném,“ slibuje si ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Foto: Kamila Antošová/KRNAP

Foto: Kamila Antošová/KRNAP

K zahradě vznikla i série netradičně pojatých letáčků, které kromě informací obsahují především zábavnou hru pro každého, kdo si ji bude chtít zahrát. Pro zahradu připravilo pracoviště ekologické výchovy Správy KRNAP také první krkonošský quest, tedy hru, která k nám přichází z anglosaského prostředí a trochu připomíná starou známou „Honbu za pokladem“.

Na polské straně Krkonoš ve stejném projektu vzniklo nedávno otevřené informační středisko KPN Domek laboranta v Karpaczi.

Projekt „Rozvoj turistické infrastruktury KRNAP a KPN“ připravila Správa KRNAP společně s Dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowego. Projekt celkem za 1 763 000 € byl podpořen Operačním programem přeshraniční spolupráce Česká republika–Polská republika 2007–13. Česká část projektu z této částky představovala cca 620 000 €.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..